Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürü Dr. Rıfat Köse, anne ölümlerinin doğum sonrası 42 günlük süreçte meydana geldiğini ifade ederek, 'Anne ölümlerini en aza indirme gayretindeyiz' dedi.

Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürü Dr. Rıfat Köse Kahramanmaraş'ta incelemelerde bulunarak, başta Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi olmak üzere bazı özel Sağlık Kuruluşlarını ziyaret etti.İl Sağlık Müdürü Dr.Reha Hüdayioğlu, Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürü Dr. Rıfat Köse'nin ziyareti ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, Gebe takibinin kadının kendisi ve gelecek nesiller açısından kritik önem taşıdığını söyledi.

Köse, anne ölümlerinin doğum sonrası 42 günlük süreçte meydana geldiğini ifade etti.Birçok ülkede anne ölümleri ile ilgili veri toplamada sıkıntılar yaşandığını kaydeden Köse, 'Anne ölümlerini en aza indirme gayretindeyiz.Bu konudaki göstergelerin hesaplanması için farklı ve yenilikçi yaklaşımlara ihtiyaç vardır. 2005-2006 yılları arasında bir yıllık süreçte gerçekleştirilen Ulusal Anne Ölümleri Çalışması mevcut duruma ilişkin doğru veriyi sağlayarak anne ölümleri ile ilgili mevcut bilgi eksikliğini kapatmıştır. Projenin sonuçları, ülkemizdeki mevcut ölüm kayıt sistemlerini değerlendirmiş ve yeni bir ölüm kayıt sistemi için öneriler ve yöntemler geliştirmiştir." dedi.Gebelik ve doğumun her ne kadar doğal olarak görülse de pek çok risk taşıdığını vurgulayan Köse, 1990 yılında dünyada 585.000 kadın, gebeliğe bağlı nedenlerle öldüğünü söyledi.Her yıl milyonlarca bebek gebelik ve doğum sırasındaki takip ve tedavi hataları neticesi ölmekte veya sekelli yaşamak zorunda kaldığını belirten Köse, her gebenin hiç olmazsa aylık kontrollerine gitmesi gerektiğine dikkat çekti.


(yeni şafak gazetesinden alıntı)