Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 Toplam: 6

'Oruç bitti' deyip mideye yüklenmeyin!

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisinde ve Sağlık Bilgileri Forumunda Bulunan 'Oruç bitti' deyip mideye yüklenmeyin! Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> 'Oruç bitti' deyip mideye yüklenmeyin! Sağlık Bakanlığı'ndan uyarı Sağlık Bakanlığı Ramazan Bayramı beslenme reçetesi hazırladı. Bakanlık reçetesinde 'oruç bitti' deyip ...

 1. #1
  SAHARAY
  Misafir..

  Exclamation 'Oruç bitti' deyip mideye yüklenmeyin!

  'Oruç bitti' deyip mideye yüklenmeyin!


  Sağlık Bakanlığı'ndan uyarı


  Sağlık Bakanlığı Ramazan Bayramı beslenme reçetesi hazırladı. Bakanlık reçetesinde 'oruç bitti' deyip mideye yüklenmenin hazımsızlık ve kabız gibi problemlere neden olduğuna dikkat çekti.

  Bayramda artan tatlı tüketiminin de arttığına dikkat çeken Bakanlık, "Bayramda birdenbire aşırı yemek yemek, şeker, çikolata, ağır hamur işleri ve diğer tatlıları aşırı tüketmek, sindirim sisteminde ve diğer organlarda çeşitli rahatsızlıklara yol açacaktır. Vatandaşların bu nedenle bayram ziyaretlerinde sunulan ikramlara dikkat etmeleri gerekmektedir."

  Bakanlığın Ramazan Bayramı reçetesindeki öneriler şöyle; "Dört besin grubunda bulunan çeşitli besinler en az 3 ana ve 2 ara öğünde yeterli miktarlarda alınmalıdır. Süt grubunda yer alan süt, yoğurt, et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta, peynir, kuru baklagiller, sebze ve meyve grubu ve tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç vb. besinlerin her öğünde yeterli miktarlarda tüketilmesi önerilmektedir. Hafif bir kahvaltı ile güne başlanmalı ve gün boyu öğün atlanmamalıdır. Besinler iyi çiğnenmeli, yavaş yavaş, azar azar ve sık yenilmelidir.

  Ramazan bayramı boyunca tatlı, çikolata tüketimine dikkat edilmeli, çevrenin ısrarcı tutumlarından ve aşırı yeme eğiliminden mümkün olduğunca uzak kalınmalıdır. Eğer tatlı tüketmek çok isteniyorsa hamurlu, şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir.

  Bayram süresince ve bayramdan sonra da sıvı alımı arttırılmalı, günde yaklaşık 1.5- 2 litre su içilmeli, sıvı tüketimini artırmak amacıyla öğünlere ayran, komposto gibi sıvı gıdalar eklenmelidir.

  Ramazan ayı süresince oruç tutma nedeniyle yaşanan kabızlık gibi bazı sindirim sistemi rahatsızlıklarının önlenmesi açısından mevsiminde bol sebze ve meyve tüketimi önemlidir. Şeker, kalp ve yüksek tansiyon hastaları ile kronik hastaların, sürdürdükleri diyete bayram süresince de özen göstermeleri önemlidir. Ayrıca, 0-12 yaş grubu bebek ve çocukların, büyüme ve gelişime katkısı olmayan, boş kalori kaynağı şeker ve şekerli besinlerden uzak tutulmaları, bu tür besinlerin tüketiminden sonra diş temizliğine özen gösterilmesi gerekmektedir. Özellikle yaşlılar ve tansiyon hastalarının gün boyu kahve ve çay tüketimlerine dikkat etmeleri önemlidir.

  Ramazan boyunca önerilen sahur yemekleri ramazan sonrası gece yemek seklinde sürdürülmemeli, gece öğününde meyve, yoğurt gibi besinlerin tüketimi tercih edilmelidir.

  Her gün düzenli yapılan fiziksel aktivite, fiziksel ve zihinsel sağlığı olumlu yönde etkilemekte, oruç tutma nedeniyle azalan metabolizma hızının artmasına imkan sağlamaktadır. Bu nedenle, 'yaşam stili aktiviteleri' olarak adlandırılan yürüyüş, bahçe işi ile uğraşma, araba yıkama, bisiklete binme, merdiven kullanma vb. gibi aktivitelerle aktif bir yaşama başlamaya karar verilerek düzenli aktivite yaşamın bir parçası haline getirilmelidir.


  kaynak

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye Bafrali77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Mesaj
  179
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  76

  Cevap: 'Oruç bitti' deyip mideye yüklenmeyin!

  Atın ölümü arpadan olsun diyenler cok :-)

  paylasiminiz icin tesekkürler...

 3. #3
  Eftelya
  Misafir..

  Cevap: 'Oruç bitti' deyip mideye yüklenmeyin!

  bayramda beslenmeye dıkkat
  Misafirlikte ikram edilen her tatlıyı tüketmemek, hamur tatlıları yerine daha sağlıklı olan sütlü tatlıları ve meyveleri tercih etmek daha doğru.

  Bandırma İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, bayramı hastanede geçirmemek için normal beslenme düzenine geçildiğinde öğün sayısını altıya çıkarmak ve her öğünde mideyi çok fazla doldurmamak gerektiği vurgulandı.


  Açıklamada, özellikle ramazanın hemen peşinden gelen bayram günlerinin beslenme rejiminin değişmesinden kaynaklanan sağlık sorunlarının yaşandığı dönemler olduğu ifade edildi. Açıklamada, “Ramazanda beslenme süresinin zorunlu olarak sınırlandırıldığı dönemden, istendiği zaman yemek yenilebilecek özgürlük dönemine geçildiğinde bazen aşırı beslenme, dost akraba ziyaretleri sırasında çoğu zaman normal zamanlarda olduğundan çok daha fazla tatlı, gazlı içecek ya da çay, kahve, kuruyemiş hatta yemek yenilmesi bu sorunların bayram günlerinde daha fazla yaşanmasına neden olabilmektedir” denildi.

  Kimi kişilerin ramazan ayında geçici olarak bıraktıkları sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklarına bayramda yeniden başladığı ve bu durumun ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını artırabildiği belirtilen uyarıda şunlara değinildi:
  “Ramazanda oruç tutmayanların da bayramda normal beslenmelerini ziyaretler nedeniyle sürdüremedikleri, aşırı ve dengesiz beslendikleri bir gerçektir. Daha da önemlisi kalp damar hastalıkları, kolesterol yüksekliği, tansiyon yüksekliği, şeker hastalığı, alerji, böbrek hastalığı, mide bağırsak hastalıkları olanlar bu fazla ve dengesiz beslenmeden çok daha fazla etkilenmekte, bazen bayramı hastanede, acil serviste geçirmek zorunda kalabilmektedir.

  Toplum olarak kötü alışkanlıklarımızın biri de misafirlerimize ikram ettiğimiz yiyecekleri yemediklerinde ya da bitirmediklerinde ısrar etmektir. Hatta sağlık sorunu olanlara bile, ikram ettiğimiz gıdalardan bir parça yemelerinin zarar vermeyeceği gibi anlamsız ısrarlara sık rastlanmaktadır. Dostlarımızın sağlık sorunu yaşamasını istemeyeceğimize göre, böyle bir durumda ısrar etmenin dostumuza yaptığımız en büyük kötülük olduğunu bilmeliyiz.”

  İkram edilen tatlıların çoğunlukla hamur tatlıları olduğunu, bu tür tatlıların besleyici değerleri çok yüksek olmayan ancak kaloriden zengin besinler olduğunu belirten İlçe Sağlık Müdürlüğü, bu nedenle bayramda çok fazla tatlı tüketmenin hem mideye yük, hem de çok fazla kalori alarak şişmanlamaya zemin hazırlayabildiğini, bu nedenle hamur tatlılar yerine sütlü tatlılar ve meyve ikram etmeyi alışkanlık haline getirmek gerektiğini vurguladı.

  DOĞRU BESLENME
  Özellikle tansiyon yüksekliği olan hastalar, şeker hastaları ve kalp damar hastalıkları olanlar için tüketilen tatlılar ile çay, kahve ve kolalı içeceklerin daha da önem kazandığını bildiren müdürlük yetkilileri, bayramda sağlık sorunları yaşamamak için yapılması gerekenleri şöyle anlattı:
  “Bayramı hastanede geçirmemek için normal beslenme düzenine geçildiğinde öğün sayısını altıya çıkarmak ve her öğünde mideyi çok fazla doldurulmamak gerekir.

  Mutlaka sabah kahvaltısı yapılmalı ve kahvaltıda salam, sosis, sucuk gibi besinler yerine daha sağlıklı olan peynir, zeytin, bal, yumurta, tereyağı, kepekli ekmek, süt, çay gibi besinler tercih edilmelidir. Saat 10.00 gibi de kuşlukta meyvelerden oluşan ara öğün yenmelidir.

  Çok ağır olmayan bir öğle yemeği, ikindi vakti hafif bir kahvaltı, ağır olmayan bir akşam yemeği ve gece saat 21.00 gibi yine meyveden oluşan bir öğün bayramda da sağlıklı bir beslenme biçimi olacaktır.

  Öğünlerde ağır, yağlı ve tuzlu yemekler ile kızartmalardan kaçınılmalıdır. Bunların yerine sebze yemekleri, haşlama gibi daha sağlıklı besinler tüketilmelidir. Her gün mutlaka 1,5-2 litre sıvı almaya özen gösterilmelidir. Yoğurt, sebze yemekleri ve meyve yemek bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlayacaktır. Öğünlerde meyve ve yoğurt gibi besinler sağlığımıza en uygun besinlerdir. Kabızlığa karşı lifli besinleri tüketmek gerekmektedir.

  Ramazan ayı boyunca bırakılmış olan kötü alışkanlıklardan tamamen kurtulmak için bu fırsat iyi değerlendirilmeli ve tekrar başlanmamalıdır. Ramazandan çıkan vücudun çok yemekle tembelleşmesine izin vermemek için hiç olmazsa yürüyüşler yapmak çok yerinde bir davranış olacaktır.”

  ılk haber.com

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  05 AMASYA,34 İSTANBUL 59 TEKİRDAĞ (oturuyorum)
  Mesaj
  453
  Blog Mesajları
  14
  Rep Gücü
  2511

  Cevap: 'Oruç bitti' deyip mideye yüklenmeyin!

  Lütfen çok yiyenden hiç bir zaman korkmayınız. çok yemek yiyen her zaman çalışkandır. Hayatta su sesi ( yemek) her zaman bir numaradır. Afiyet olsun

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.148
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18820

  Cevap: 'Oruç bitti' deyip mideye yüklenmeyin!

  cok yiyenlerde korkmayin cüki ömrünü kisaltacaktir.

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Masterlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  29
  Mesaj
  2.284
  Rep Gücü
  45818

  Cevap: 'Oruç bitti' deyip mideye yüklenmeyin!

  can bogazdan gelir ama abartmamakta lazım tabi
  saatlerce bise yemedikten sonra her seyi silip süpürmek dogru deil :D

Benzer Konular

 1. Kalem deyip geçmeyin..
  simqe Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-03-2010, 02:38 PM
 2. Mideye dikkat
  ajan Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-12-2009, 02:29 AM
 3. ''Ben'' deyip geçmeyin !
  Nil@y Tarafından Dermatoloji (deri hastalıkları) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-02-2008, 11:25 PM
 4. Diken Deyip Geçmeyiniz
  dogangunes Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-01-2008, 02:01 AM
 5. kuş deyip geçme
  doganbeyaz Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 02-11-2007, 02:07 AM
Yukarı Çık