+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Gözünüzü Kaşımayın!!

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisinde ve Sağlık Bilgileri Forumunda Bulunan Gözünüzü Kaşımayın!! Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Göz kaşıntısı ve gözleri sürekli ovuşturmak sağlığı büyük ölçüde tehdit ediyor. Uzmanlar, “Göz kaşıntısı ve gözleri sürekli ovuşturmanın zararlı etkileri”

 1. #1
  - Çevrimdışı
  yeni üye __speedy_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Üye Numarası
  120849
  Mesaj
  63
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  139

  Gözünüzü Kaşımayın!!  Göz kaşıntısı ve gözleri sürekli ovuşturmak sağlığı büyük ölçüde tehdit ediyor.


  Uzmanlar, “Göz kaşıntısı ve gözleri sürekli ovuşturmanın zararlı etkileri” hakkında bilgi verdi.  Gün içerisinde gözleri kaşımak pek çoğumuz için masum bir hareket olsa da, gözleri sık sık kaşımak ve ovuşturmak pek çok hastalığa davetiye çıkarabilmektedir. Bu hareket bazen doğrudan, yani mekanik etkiyle; bazen de dolaylı olarak hastalık etmenlerinin ortama ulaşmasını sağlayarak, çeşitli hastalıklara neden olabilmektedir.  Görme bozukluğuna yol açıyor  Gözleri sürekli kaşımak diğer birçok faktörle birlikte; yüksek ve düzensiz astigmatizma gelişmesine, uzağı görmekte zorluğa yol açan “keratokonüs hastalığı”nın oluşmasına neden olmaktadır. Bu hastalık, genellikle ergenlik çağında başlamakta, erişkin yaşlara kadar ilerlemesini sürdürebilmektedir. Bazen ileri derecede görme bozukluğuna yol açabilmekte, sonuçta bazen keratoplasti (halk arasındaki adıyla göz nakli) ameliyatı dahi gerekebilmektedir. Bu nedenle kaşıntıya neden olan, özellikle alerji gibi hastalıklar olduğunda, derhal tedavi yoluna gidilmelidir.  Göz dokularına zarar veriyor

  Gözleri kaşıma, mekanik olarak ayrıca göz dokularında zedelenmeye yol açabilir. Kaşınma hissine yol açan şey örneğin; kirpik ya da bir yabancı cisim olduğunda bunlar göz dokularına ilave zararlar da verebilir.  Gözleri kaşımanın bir başka önemli olumsuz etkisi de, göz çevresinde ya da ellerdeki mikrobik ajanların göze bulaşmasına neden olabilmesidir. Günlük hayatta gün içinde belirli aralıklarla yıkanan ellerin temiz olduğunu düşünülebilir ancak; eller kirli pek çok madde ile temas edebilmektedir. Ayrıca, bir gözdeki mikrop –tedavi altında olsa bile- kaşıma ile diğer göze de geçebilir. Bunlardan kaçınmak için elleri gerektikçe temizlemek çok önemlidir.  Gözünüzdeki kaşıntı hissi için doktorunuza başvurun

  Gözde kaşınma hissi uyaran etmenlerin başında alerjiler gelmektedir. Bu alerjilerin birçok türü olmakla birlikte; mevsimsel olanları ve polen alerjileri sık görülmektedir. Bu alerjiler, her mevsim görülebilirse de, çoğunluk bahar aylarına ortaya çıkmaktadır. Alerji etmeni biliniyorsa ona göre tedbir almak ve buna rağmen ortaya çıktığında da en kısa sürede uzman desteği almak gerekir. Bazen inatçı alerjiler de görülebilmesine rağmen bunlar, çoğunlukla ilaçlarla kolayca kontrol altına alınabilir.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Altın Üye (Haziran 2008) Y.E.K. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Üye Numarası
  22816
  Nerden
  MATRİKS'den
  Yaş
  42
  Mesaj
  587
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  2923

  Cevap: Gözünüzü Kaşımayın!!

  Antiparantez ben de şöyle bir katkıda bulunayım;bilgisayar başında sürekli bulunmaktan kaynaklanan göz ağrıları,gözlerimizi sabitlemekten,gözkapaklarımızı açıp kapatmamaktan kaynaklıymış.Zira gözkapakları her açılıp kapandığında gözümüzdeki sıvı gerekli yerlere ulaşıyor,göz kuruluğuna mahsur kalmıyormuşuz.

Benzer Konular

 1. Gözlerinizi Kaşımayın
  Gül@y Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-08-2008, 10:17 AM
Yukarı Çık