Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Küba akciğer kanseri aşısını tescil ettirdi

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Sağlık Bilgileri Forumunda Küba akciğer kanseri aşısını tescil ettirdi Konusununun içerigi kısaca ->> Havana, 24 Haziran 2008 --- Küba Moleküler İmmünoloji Merkezi'nden uzman Gisela Gonzalez'in verdiği bilgiye göre, ileri safhada akciğer kanseri tedavisi ...

 1. #1
  güney
  Misafir..

  Küba akciğer kanseri aşısını tescil ettirdi

  Havana, 24 Haziran 2008 --- Küba Moleküler İmmünoloji Merkezi'nden uzman Gisela Gonzalez'in verdiği bilgiye göre, ileri safhada akciğer kanseri tedavisi için geliştirilen CimaVax-EGF adlı aşıyı Devlet İlaç Kontrol Merkezi'nde tescil ettirildi. CimaVax-EGF adlı aşı, çeşitli klinik testlerde sınanırken, güvenilir olduğu ve bu tür tümörler taşıyan hastaların yaşam kalitesinde iyileşme sağladığı gözlendi.


  Bu ürün üzerine araştırma 1992'de Ulusal Onkoloji Enstitüsü'nde başlamıştı. Aşı daha sonra Moleküler İmmünoloji Merkezi'nde (CIM), Genetik Mühendislik ve Biyoteknoloji Merkezi'yle işbirliği içinde geliştirilmeye devam etmişti. Epidermal Büyüme Faktörü (EGF) adlı proteini içeren aşıda, bu faktör bir başka proteine bağlı bulunuyor ve vücudun bağışıklık sisteminin EGF'ye karşı tepki vermesini sağlıyor.


  Aşı olanların vücutları EGF'yi tanıyan ve ona bağlanan antikorlar oluşturuyor. Bu da EGF'nin hücrelerdeki almaçlara bağlanmasını ve hücrelerin çoğalmaya başlamasını önlüyor. Sonuç, tümör büyümesinde azalma oluyor. Ancak bu sonucun derecesi hastadan hastaya değişebiliyor. Şu ana kadar aşı ile Küba, Kanada ve İngiltere'de yedi klinik deneme gerçekleştirildi. Halen ikisi Küba'da ve biri Malezya'da olmak üzere iç deneme daha sürüyor. Bu klinik denemeler kapsamında 400'den fazla ileri safhada akciğer kanseri hastasına CimaVax-EGF aşısı yapıldı.


  Gonzalez, yaptığı basın açıklamasında, aşının aşırı yan etkilere yol açmadığı, öte yandan bağışık sistemini tetiklediği ve bu sayede hastaların yaşam beklentisini dört ila altı ay arasında artırdığı, ayrıca hastaların yaşam kalitesini de iyileştirdiğini belirtti. İki rekombinan (laboratuvar ortamında birleştirilmiş) proteinden elde edilen aşı, dünyada kendi alanında bir ilk. Şu ana kadar Kanada, ABD, Japonya, Avusturalya ve Brezilya'da tescil ettirildi.


  Projede yer alan onkoloji uzmanı doktor Elia Neninger, bunun tedavi amaçlı bir aşı olduğunun ve kanseri önlemediğinin altını çizdi. Neninger, aşının amacının tümör hücrelerine yönelik kemoterapi ve radyoterapinin etkilerini sürdürmek ve güçlendirmek olduğuna işaret etti. Neninger, aşının hastaların hayatlarını tehdit edebilecek yan etkiler taşımadığını ve ürünün güvenli olduğunu vurguladı. Aynı zamanda aşının, nefes alma zorluğu, iştahsızlık ve kilo kaybı gibi hastalığın sıkça ortaya çıkan semptomlarını azalttığını söyledi. Dünyada bugün bir milyondan fazla ileri safhada akciğer hastası bulunuyor. Küba'da her yıl 4.500 kişi bu hastalık nedeniyle hayatını kaybediyor.

  Kaynak: Prensa Latina Türkçe

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Cevap: Küba akciğer kanseri aşısını tescil ettirdi

  4,500 kişi...Az bir rakam değilki bu...

  Tıp dünyasına bu aşıyı kazandırıp , akciğer kanseri hastalığı pençesinde kıvrananlara ,taptaze bir ''ümit'' verenlere,Allah ecrini versin inşallah...
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

Benzer Konular

 1. Sigarayı bıraktırma aşısını buldular
  YukseLL Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 29-06-2012, 02:34 PM
 2. Kadir İnanır akciğer kanseri
  mopsy Tarafından SMN Magazin Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 29-02-2012, 09:02 AM
 3. Akciğer kanseri hastalığı ve diğer kanser türleri
  untouchable Tarafından Göğüs Hastalıkları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-06-2010, 12:57 AM
 4. Akciğer kanseri ve beslenme
  kisaoglu Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-05-2007, 03:49 AM
 5. Akciğer Kanseri
  Nil@y Tarafından Göğüs Hastalıkları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-10-2006, 06:58 AM
Yukarı Çık