Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

Kene ısırırsa yapmanız gerekenler

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Sağlık Bilgileri Forumunda Kene ısırırsa yapmanız gerekenler Konusununun içerigi kısaca ->> Kırım Kongo kanamalı hastalığına yol açan keneyle ilgili önemli bir bilgi açıklandı. Bu hayat kurtaran bilgi bakın ne? [RENK] Kene ...

 1. #1
  SMN
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye SMN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Sinop
  Mesaj
  918
  Blog Mesajları
  21
  Rep Gücü
  162

  Kene ısırırsa yapmanız gerekenler

  Kırım Kongo kanamalı hastalığına yol açan keneyle ilgili önemli bir bilgi açıklandı. Bu hayat kurtaran bilgi bakın ne?

  [RENK]Kene ısırdıktan sonra hemen hastaneye gitmek çok önemli. Çünkü öldürücü hayvan ilk 12-16 saat içinde hastalığı bulaştırmıyor. [/RENK]

  Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Parazitoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Levent Aydın konuyla ilgili görüşlerini belirtti.

  KENE ISIRIRKEN ACI VERMİYOR

  Kenelerin bir vücut bölgesini ısırmadan önce bölgeye lokal aneztezik benzeri bir madde salgıladıklarını, bu nedenle can yakmayan ısırığın, vücutta kene görülememesi halinde ilk 24-48 saatte fark edilmediğine işaret eden Aydın, şunları kaydetti:

  İLK 12 SAATTE HASTALIK BULAŞTIRMIYOR

  “Kene ısırığının süresi hastalığın bulaştırılması açısından önemlidir. Keneler ilk 12-16 saat içinde taşıdıkları hastalık etkenlerini hemen bulaştıramazlar.

  Bu nedenle kene ısırığını gören kişiler hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurup keneyi vücuttan uzaklaştırmalıdır.

  KIYAFETLERE DİKKAT

  Çalılık, su kenarları ve gür otların bulunduğu alanlara giren insanlar pantolon paçaları çorap içinde olacak şekilde ve uzun kollu giymeli.

  Bu bölgelere giren insanlar daha sonra başta koltukaltı ve kasık bölgeleri olmak üzere tüm vücutlarını kontrol etmeli.

  KENDİNİZ ÇIKARMAYIN

  Vücutta keneye rastlanırsa hemen sağlık kuruluşuna başvurmalı, kene ezilmemeli, yapay ısı uygulanmamalı, keneyi uzaklaştırmak için herhangi bir kimyasal madde uygulanmamalıdır.

  Keneler hekim kontrolünde çıkarılmalı. Çıkarılan kene tür teşhislerinin yapılmasında, hastalığın hızlı tanısında ve diğer hastalıklardan ayırıcı tanıda son derece önemlidir. Bu nedenle konunun uzmanlarına başvurulmalıdır.”

  KIRSAL ALANLARDA RİSK DAHA FAZLA

  Levent Aydın, kene ısırması açısından kırsal kesimlerin daha riskli olduğunu, bu nedenle meralar ve piknik alanlarının kontrol edilerek ilaçlanması, bu alanlardaki uzun otların biçilmesinin son derece önelli olduğunu vurguladı.

  Ahır ağıl ve hayvan barınaklarının sıvalı olmasının, kenelerin barınabileceği çatlakların kapatılmasının önemine değinen Aydın, bazı örümcek, karınca ve kuş türlerinin kene ve yumurtalarını yok ettiklerini, bu nedenle özellikle ahır ve kapalı alanlarda bulunan bu canlılara ait yuvaların bozulmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

  kaynak

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.799
  Rep Gücü
  137443

  Cevap: Kene ısırırsa yapmanız gerekenler

  Sadece kırsal alanlarda değil İstanbulda bile var.Geçen gün bir arkadaşım ailecek gittiler pikniğe parka sonu hastanede bitti.Hepsinin vücuduna kene girmiş.Hastaneye gittiler çıkartmışlar ama ertesi günü tekrar buldu çoçukların vücudunda.Ben artık parka bile götürmüyorum çocukları.Kapalı alanlara , eğlence merkezlerine gidin.:Entusiasmado:

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 3. #3
  blueice
  Misafir..

  Cevap: Kene ısırırsa yapmanız gerekenler
  Kene'ler

  (Kene- Rhipicephalus sanguineus Brown Dog Tick)

  Özellikleri

  Boy: 5 mm. (yeni kan emmiş dişi 1,2 cm)
  Renk: Koyu kızıl kahverengi.

  kırmızı kahverenginde yassı, oval bir parazittir. Kan emerek büyürler.keneler köpek dışında hayvanlarla insanlara da yapışıp kan emerler. Dışarıda keneler çimenlerde, çalılıklarda ve hayvan barınma yerlerinde bulunurlar ve buradan geçen hayvanlara yapışırlar. Hayvanlar vasıtası ile evlerin içine kadar gelirler. Ev içinde bir dişi çatlağa, yarığa yumurta bırakırsa bir kene hafta içerisinde yüzlercesi oluşur

  Davranışları

  Başta köpekler olmak üzere birçok diğer hayvan ve insan üzerinde yaşarlar. Köpeklerde, yetişkinleri kulak ve ayaklarda yaşarken, daha ufaklara sırt bölgesinde rastlanır. Doğada bitki ve otların üzerinde durup, oradan geçecek bir hayvanın üzerine atlarlar. Herhangi bir hayvan üzerinde girdikleri evlerde hızla çoğalırlar ve üzerinde beslenecek hayvan bulamazlarsa insanlara musallat olabilirler. Hiçbir şey yemeden sekiz aya kadar yaşayabilirler. İnsanlarda etkili çeşitli hastalıklar ve bakteriler taşıdıklarından, mücadele edilmeleri önem arz etmektedir.

  Yaşam Alanları

  Köpek ve diğer hayvanların bulunduğu, bitki örtüsü yoğun olan yerlerde yaşarlar. Üzerinde bulundukları hayvanın kanıyla beslendikten sonra, oradan ayrılarak kapı pencere kenarları ve süpürgeliklerde barınırlar.

  Mücadele İpuçları

  Kenelerin evin içinde ve dışında kontrolü zahmetlidir. Mücadelenin tekrarlanması gerekebilir. Bunun için profesyonel bir servise ihtiyaç duyulur.kısmi ve ferdi mücadele başarılı olmaz .İç ve dış alanda kenelerle mücadele oldukça zordur. Ancak birkaç uygulamadan sonra elimine edilebilirler. Kedi köpek türü ev hayvanlarının veteriner kontrolünden geçirilmesi ve problemle karşılaşıldığında Otaş gibi profesyonel bir firmadan hizmet alınması gereklidir.

  alıntı

  kene ısırırsa asla kendiniz çıkartmaya çalışmayın,hemen bir intaniye uzmanına başvurmalısınız.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Mesaj
  84
  Rep Gücü
  2780

  Cevap: Kene ısırırsa yapmanız gerekenler

  benim okuduğum kadarıyla kene ısırdıktan sonra kesinlikle yapılmaması gereken şey keneyi el veya başka bir alet yardmıyla bilinçsizce çıkarmak çünkü asıl tehlike kenenin bu gibi müdalalelerde kendini saldırıya uğradığını zannedip zehrini insan vucuduna enjekte etmesinden sonra başlıyor.Gene başka bir yerde okuduğuma göre kenenin en az on saat kalması lazımmış öldürücü zehrin insan vucuduna geçmesi için ama bilinçsizce müdalaler hayvanın saldrıya uğradığını zannedip bütün zehrini koruma amaçlı insan vucuduna enjekte etmesine sebep veriyor .yapılması gerekn hemen paniğe kapılmadan bir profesyonel yardım almak ve keneyi zehrini salgışamadan ordan çıkarmak ..lütfen kenenin nasıl çıkarılması gerektiğine ilişkin videoları izleyin size mudale eden kişi yanlış bir biçimde size müdale ediyorsa keneyi o şekilde çıkarmasına izin vermeyin.

Benzer Konular

 1. Google'de Sıralamanızı yükseltmek için yapmanız gerekenler
  EMRE Tarafından Google Optimizasyon Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-02-2012, 09:05 PM
 2. Yorum: 0
  Son mesaj: 28-01-2012, 11:21 AM
 3. Sel esnasında yapmanız gerekenler
  YukseLL Tarafından Çevre Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-09-2009, 03:20 AM
 4. Aracınız çalındığında yapmanız gerekenler
  YukseLL Tarafından Araba ve Otomobil Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-03-2009, 10:06 PM
 5. haclenmemek için yapmanız gerekenler
  LeGeND_SmH Tarafından Msn, icq, skype, chat, irc, mirc Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 15-09-2007, 10:16 PM
Yukarı Çık