Tıp, çizimden vazgeçemiyor


Tıpta teknoloji her geçen gün ilerlerken doktorlar, genç meslektaşlarının yetişmesi ve hastaların sorunlarını anlaması konularında "çizim"i terk etmiyor.

Tıbbi resimler, artık el yerine bilgisayarla çizilseler de, Leonardo da Vinci’den bugüne fazla bir değişiklik taşımıyorlar. Tıp eğitimi aldıktan sonra, tedavi etmek yerine çizmeyi tercih edenlere "tıp çizeri" (Medical Illustrator) deniyor. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde düzenlenen Sürekli Tıp Eğitim Etkinlikleri, ABD’de Medical College Of Georgia’nın öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Sınav ile Avustralya’daki serbest çalışan Dr. Levent Efe’yi buluşturdu.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden 1982’de mezun olduktan sonra ABD The Johns Hopkins Medical School’dan tıp çizerliği eğitimi alan Levent Efe, "Bir ameliyat fotoğrafında kandan başka ne görebilirsiniz ki. Ama biz bilgimizi ve hayal gücümüzü kullanarak damarın içini bile çizebiliyoruz. Karmaşık olanı basite indirerek anlaşılabilir bir hal veriyoruz" dedi. Levent Efe, tıbbi resim tekniğinin yüzyıllar öncesine dayandığını, ancak hızla gelişen cerrahi teknikleriyle, farklı resimlere ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yıldırım ise Tıbbi Resim Birimi’nde dört ressamın çalıştığını, birimi daha faal hale getirmek istediklerini söyledi.


Hürriyet