+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Donasyon Nedir?

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisinde ve Sağlık Bilgileri Forumunda Bulunan Donasyon Nedir? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Yumurta Bağışı - Oosit Donasyonu Tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerin bir kısmında zaman zaman tedavinin iptal edilmesi gerekebilir. Çiftlerin çocuk

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Mesaj
  7
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  12

  Donasyon Nedir?

  Yumurta Bağışı - Oosit Donasyonu

  Tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerin bir kısmında zaman zaman tedavinin iptal edilmesi gerekebilir. Çiftlerin çocuk sahibi olma umudunu tüketen bu iptallerin altında yatan nedenlerden birisi de tedavide kullanılacak sayı ya da kalitede yumurta hücresi elde edilememesidir. Yaşı ileri olan kadınlarda bu beklenilen bir durumken ne yazik ki bazen çok genç kadınlarda da yumurtalıklardan beklenilen cevap alınanamakta ve yüksek dozlarda ilaç kullanılmasına rağmen ya hiç folikül gelişmemekte, ya çok az sayıda gelişen folikül içinden yumurta çıkmamakta ya da elde edilen yumurta hücreleri mikroenjeksiyon işleminde kullanılabilecek nitelikte olmamaktadır. Bu durum azalmış over rezervi olarak tanımlanmakta ve bu kadınlar da İngilizce'de zayıf cevap veren yumurtalık anlamında "poor responder" veya "bad response" olarak adlandırılmaktadır.

  Zayıf over cevabı olan kadınların tam***** yakınında yumurtalık kapasitesi hakkında bilgi veren FSH hormonu yüksek bulunmaktadır. Yaşamlarının herhangi bir döneminde FSH yüksek olarak saptanan kadınlarda bu hormonun seviyesi dönem dönem düşmeler gösterebilse de, genelde yumurtalıkların ilaçlara verdiği cevap istenilen düzeyde olmamaktadır.

  Yumurtalıkların fonkisyonlarını erken dönemde yitirmelerine neden olan pekçok faktör bulunabilir. Bunlar arasında en önemlileri genetik nedenler ve endometriozisdir. Ayrıca kanser ya da başka nedenler ile yumurtalıkları alınmak zorunda kalan veya kemoterapi ve radyoterapi sonrası menopoza giren kadınların da tüp bebek yöntemiyle bile çocuk sahibi olmaları olanaksızdır.

  Yumurtalık ve yumurta nedenli kısırlık sorunu yaşayan ve kendi yumurta hücreleri kullanılarak hamilelik elde edilemeyen kadınlar için günümüzde son bir tedavi alternatifi daha vardır: YUMURTA BAĞIŞI ya da bilimsel adı ile OOSİT DONASYONU

  Yumurta bağışı nedir?

  Yumurta bağışı herhangi bir kısırlık sorunu olmayan kadınlardan geleneksel tüp bebek tedavilerinde olduğu gibi yumurta hücresi elde edilerek bu yumurtaların bir başka kadın için kullanılmasıdır. Burada verici kadından elde edilen yumurtalar alıcı kadının kocasının spermleri ile döllendikten sonra alıcı kadının rahmine transfer edilir.

  Kimler yumurta bağışı için uygun adaylardır?

  Yaklaşık her 35 kadından birisinde çocuk sahibi olmayı sağlayacak yumurta hücresi elde edilememektedir. Bu çiftlerin önünde dört seçenek vardır: yılmadan tedavi denemelerine devam etmek, evlatlık edinmek, çocuk sahibi olma fikrinden tamamen vazgeçmek ya da yumurta bağışı progr***** dahil olmak.

  Bir başkasına ait yumurta hücresi kullanılarak elde edilen gebelik ve bunu takip eden sağlıklı bir bebeğin doğumu ilk kez 1984 yılında bildirilmiştir. İlk başlangıçta oosit donasyonu erken menopoza giren kadınlar için önerilen bir yöntemdi. Ancak zaman içerisinde endikasyon alanları genişleyen bu tedavi yaklaşımının önerilebileceği adaylar şunlardır:

  Prematür (erken) over yetmezliği olanlar
  Doğuştan rahimi olduğu halde yumurtalıkları olmayan kadınlar
  Kanser, endometriozis ya da benzeri nedenler ile yumurtalıkları alınan kadınlar
  Kemoterapi ya da radyoterapi sonrası yumurtalık fonksiyonu yitiren kadınlar
  Endometriozis ya da bilinmeyen nedenler ile yumurta üretimi azalmış olan kadınlar
  Menopozdaki kadınlar
  Daha önceki tüp bebek denemeleri yumurta ya da embryo kalitesizliği nedeni ile başarısız olmuş çiftler
  Bazı tür genetik hastalıklara sahip olan kadınlar

  Sperm Bağışı - Sperm Donasyonu

  Erkekte de hiç sperm olmaması durumunda(Azospermik Olgularda) başka tıbbi bir problemi ve kısırlık sorunu olmayan bir erkeğin spermlerinin kullanılarak gebelik elde edilme işlemidir. Bu yöntemde verici erkeğin banka spermleri ile kadınının yumurta hücreleri döllendirilir ve döllenen yumurtalar (embriyo) kadının rahmine yerleştirilir.


  Doğuş Tüp Bebek Merkezi

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Mesaj
  7
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  12

  Cevap: Donasyon Nedir?

  Yumurta bağışı ülkemizde yönetmeliklerle yasaklandığından işlem ancak yurt dışında yapılabiliyor.
  Yumurta bağış ve transfer işlemleri K.K.T.C 'deki merkezlerde yapılıyor.

  Daha fazla bilgi almak için aşağıdaki
  telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.
  Cyprus- İvf : 05338601870

Benzer Konular

 1. Meşrep nedir?, Mezhep nedir?
  YukseLL Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 03-01-2016, 08:40 AM
 2. Misyonerlik Nedir? Amacı nedir? Tehdit midir?
  dogangunes Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 24-02-2010, 04:54 PM
 3. Fizik Tedavi Nedir? Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanlığı Nedir?
  İnci Tarafından Sağlık Sorularınız Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-11-2009, 02:04 AM
 4. DiJRAN Nedir.?Anlamı Nedir.?
  dijran Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 11-08-2008, 06:05 PM
 5. Chopper nedir - Cruiser nedir?
  SGOR Tarafından Motorsiklet Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-02-2008, 10:52 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık