Vücut geliştirirken dikkat!


Son zamanlarda özellikle büyük metropollerde yüzlerce body bulding ve fitness salonu açıldı. Tatil sezonun yaklaşmasıyla birlikte kıştan kalan kilolardan kurtulmak ve vücut geliştirmek isteyen insanlar soluğu bu salonlarında alıyor. Doping kaps***** giren, kas kitlesini ve kuvvet arttırmaya yönelik bir kısım ekstra ilaç ve maddelerin kullanımı her geçen gün artıyor. Fakat bu ilaçlar bilinçsiz bir şekilde kullanıldığı için ölümlere varan ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor.

KANSER RİSKİ VAR

Hormonların karaciğer kanseri riskini arttırdığını ileri süren Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakan Gür, "Türkiye de son zamanlarda binlerce body ve spor salonu açıldı. Asıl tehlike bu gibi yerlerde. Leblebi gibi alıyorlar, ne aldıklarını bilmiyorlar, bunları verenler bile içeriğini bilmiyor" dedi. Özellikle anabolik steroidlerin, kadınlarda erkeksi karakterin gelişmesine sebep olurken, erkekte ise tam tersi durumun meydana geldiğini dikkat çeken spor hekimi Gür sözlerini şöyle sürdürdü:

ÖLÜMCÜL OLABİLİYOR


"Erkeklerde sperm sayısını düşürür, erkeklik özellikleri kaybolur. Kızlarda ise doğurganlık azalır, erkeksi özellikler gelişmeye başlar. Öte yandan steroidden ölenler var. Bu ilaçlar hormon dengesini bozduğu için cinsel sapma sonucunu doğurur. Özellikle erkeklerde homoseksüel eğilimler baş gösterir." Büyüme hormonları iç organların büyümesine sebep olduğu gibi el, ayak, burun gibi uzuvların enine büyümesine yol açıyor.

Bugün