Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  stat Ameliyat Öncesi Tedbirleri

  Ameliyat Öncesi Tedbirleri  Ameliyat öncesinde gerekli ve uygun tedbirlerin alınmasıyla, ameliyat olacak bir hastanın başarılı operasyon ve ameliyat sonrası iyileşme şansları artmış olabilir mi?
  Evet. Bir hasta ameliyattan önce operatörün işini kolaylaştıracak ve kendi rahatsızlığını azaltabilecek birçok şeyler yapabilir.

  Bir hasta kendisine yardımcı olabilmek yolunda hastaneye girmeden önce neler yapabilir?
  a. Sigara, içmek. Bir.hastanın ameliyattan birkaç gün önce sigara içmeyi mümkün olduğu kadar azaltmasında yarar vardır. Bu durum anesteziyi kolaylaştırır ve öksürme, soluk borusunun iltihaplanması, ciğer konjenstyonu vb. komplikasyon ihtimallerini azaltır.
  b. Alkol. Yapılması gerekli bir ameliyattan birkaç gün önce fazla alkol alınmaması akıllıca bir davranış olur. Fazla alkol alma karaciğere olumsuz yolda tesir edebilir. Özellikle ciddi ameliyatlar süresince, karaciğerin tam olarak çalışması çok gerekli ve çok önemidir.
  c. Uyku. Büyük bir ameliyat öncesinde, hastaların birkaç gece en. azından sekiz saat uyumaları gerekmektedir. Rahatlamış bir vücut ameliyat sarsıntısına (travma) daha iyi cevap verilebilecektir.
  d. Eğer sallanmakta olan dişler varsa bunlar ameliyattan önce alınmalıdır. Planlanan operasyon, iltihabi (elective) bir ameli-yatsa çürük olan dişler ve enfekte olan diş etleri ameliyattan önce tedavi edilmelidir.

  Hastanede rutin olarak yapılacak bazı işlemler hangileridir?
  a. Bağırsak fonksiyonları. Bir ameliyattan sonra bağırsaklar birkaç gün süreyle çalışamayacağından, ameliyatların çoğunluğunda hastaya ameliyat öncesi lavman yapılmaktadır. Bağırsak sisteminde veya karında akut bir iltihaplanma olduğu takdirde lavman yoluna başvurulmaz.
  b. Gıda alımı. Midesi boş olan bir hastaya ameliyat yapılması her zaman tercih edilir. Ameliyattan on ila on iki saat öncesinden sonra hiçbir gıda alınmaması rutin bir işlemdir.
  c. Yatıştırıcı ilaçlar. Ameliyat öncesi gecede hastanın iyi uyuyabilmesini temin için büyük dozajda uyku ilacı genellikle verilir.
  d. Narkotikler; Hastanın sakin, yarı bilinçli bir halde bulundurulmasını temin için, hasta ameliyat odasına getirilmeden bir veya iki saat öncesi bir demerol, morfin ve buna benzer uyuşturucu enjeksiyonlar yapılır.
  e. Yara bölgesinin hazırlanması. Ameliyat yapılacak yer geniş bir alanda tıraş edilir. Bu yolda
  alıntı

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 2. #2
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: Ameliyat Öncesi Tedbirleri

  Amelyata girmeden once kupe -yuzuk -bilezik gibi metal seyler takmayin, insan vucudu yekparedir. en mukemmel sekildedir. fazlalik bulundurdugumuz vucuttaki malzemeler hic umulmadik zarara ugratabilir cunku vucut istem disi olacaktir,

  daha once bayiltilmis bir kisinin parmagindaki yuzuk kisilarak parmaginin kopmasina sebep olabilirdi, ummadik seyler bilincin disinda meydana gelir.

Benzer Konular

 1. Bel fıtığı ameliyat sonrası
  Affrodit Tarafından Beyin ve Omurilik (Noroşirurji) Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 03-04-2017, 05:20 AM
 2. Yaz Sıcağında Ameliyat Yapılır mı?
  selenataman Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 29-06-2011, 12:34 PM
 3. Izsiz ameliyat
  mopsy Tarafından Estetik ve Estetik Cerrahi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-01-2010, 10:14 AM
 4. Ameliyat Sonrası Tedbirleri
  dogangunes Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-04-2008, 11:47 AM
 5. Hangisi en kolay ameliyat?
  serseriozi Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 01-03-2008, 06:42 PM
Yukarı Çık