Cila çekmek için 8 sağlıklı neden

BİLİM adamları birayı akladı. Harvard Halk Sağlığı Okulu,Beth İsrail Deaconess Tıp Merkezi ve Amerikan Kalp Hastalıkları Birliği gibi önemli kuruluşlarda çalışan bilim adamlarına göre, özeillikle kalp krizinin 'alkollü ilacı' olan bira içmek için '8 sağlıklı neden' var. İşte biracıları rahatlatacak bilimsel bahaneler:

Kalp Sağlığı: Makul ölçülerde tüketilen bira, kalp krizi riskini %40-60 oranında azaltıyor.

İnme ve felç riski: Kalbe, boyuna ve beyne giden damarların tıkanmasını önlüyor. Böylece inme ve felç riski ortadan kalkıyor.

Hipertansiyon: (Yine makul düzeyde tüketilirse) hipertansiyon hastalarının ölümcül kalp krizi riskini düşürüyor.

Diyabet: 2. tip diyabet hastalığının gelişimini önlüyor.

Bilişsel İşlevler: Beyne de iyi geliyor. Bilişsel fonksiyonları geliştiriyor. 65 yaş üstü bireylerde bunama hastalığını geciktiriyor.

Kemikler: Kemik erimesini geciktiriyor, genç kadınlarda kemik kütlesinin yeniden oluşumunu sağlıyor.Aşırı tüketim ise kemik kırılmalarına neden oluyor.

Hayatta kalmak: Şimdiye kadar yapılan 50'ye yakın çalışmaya göre, orta ve ileri yaştaki seviyeli içicinin ortalama ömrü uzuyor.

Sağlıklı hissetmek:Epidemoloji ve Halk Sağlığı 2001 tarihli raporunda bira, şarap ve diğer benzeri alkollü içecekleri tüketenlerin hastalıklara daha az yakalandıklarını ortaya koymuştur.

Akşam