İngiltere bu şurupları yasakladı

İngiltere'de çocuklara yönelik yaklaşık 117 adet öksürük ve ateş düşürücü ilacın piyasadan çekilmesi için düğmeye basıldı. Türkiye’de de satılan Tixylix, Robitussin, Benylin ve Calpol gibi ilaçlar için konuşan İlaç ve Sağlık Düzenleme Kurulu üyeleri, “Artık bu ilaçlar 2 yaşından küçük çocuklara içirilmeyecek. 2-6 yaş arasındaki çocuklara ise doktor kontrolünde verilecek.

--------------------------------------------------------------------------------

AKŞAM-İlaçların yasaklanmasında içeriğindeki maddelerin yanı sıra ailelerin bilinçsiz kullanımı da söz konusu. Fakat, endişe edilecek önemli bir durum yok. Bu yasaklar, sadece önlem. İlaç firmalarına gereken uyarıları yaptık. İlaçlar, geri çekilecek ve üzerlerine gereken uyarılar eklenecek. Ayrıca, bir uyarımız daha var. İlaçlar yerine bal, limon, nane ve buharla ovalama gibi eski ve doğal çözümlere dönmeliyiz” dedi. İngiltere’de 5 çocuğun ölümü ve 100 çocuğun ölümden dönmesinden sonra böyle bir karar alındı.
***
AA-Sağlık Bakanlığı, bazı ülkelerde toplatılmasına karar verilen soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarının Bakanlık bünyesindeki Bilimsel İlaç Güvenliği Kurulu'nda görüşüldüğünü, bunların 2 yaş altı çocuklarda kullanımının uygun bulunmadığı hususundaki bilimsel sonuçların ilgili kurum ve kuruluşlara iletildiğini bildirdi.
Sağlık Bakanlığı, bugün bazı basın yayın organlarında yer alan "Soğuk algınlığı ve öksürük ilaçlarının toplatılması" haberleri üzerine yazılı bir açıklama yaptı.
Açıklamada konuyla ilgili bilimsel çalışmaların dünya ile eş zamanlı olarak Bilimsel İlaç Güvenliği Kurulu'nda sürdürüldüğü de belirtildi.


alıntı:haberx.com/