Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3
 1. #1
  Kıdemli Üye ErDaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Nerden
  SİNOP
  Mesaj
  666
  Rep Gücü
  610

  Bu yiyecekler acıktırıyor!...

  Havuç, mısır, bezelye ve patates gibi glisemik indeks değerleri yüksek besinlerin sürekli açlık hissi yarattığını biliyor muydunuz?

  Besinlerin, kan şekerini yükseltme hızlarına "glisemik indeks" adı veriliyor. Glisemik indeksi yüksek olan yiyecekler devamlı açlık hissi yaratıyor. Havuç, mısır, bezelye ve patatesin glisemik indeks değerleri yüksek olduğundan, faydalarına rağmen bu besinlerin dikkatli tüketilmesi gerekiyor.

  Patates: Patates önemli bir C vitamini kaynağıdır. B6 vitamini, bakır, potasyum, manganez, triptofan ve diyet posası içerir. Patates yapısında bulunan bileşikler kan basıncını düşürücü etki gösterir. DNA sentezinden, kan hücrelerinin yapımına, hücreler arası iletişimi sağlayan fosfolipidlerin sentezlenmesine, kalp sağlığını korumaya, beyin ve sinir sisteminin aktivitesine, fiziksel performansın artırılmasına kadar pek çok işlevde görev alır. Ayrıca patates, özellikle kabuğuna yakın kısımlardaki yüksek posa içeriği ile kolesterolün düşürülmesine, kolon kanserinin önlenmesine yardımcıdır.

  Havuç: Havuç önemli bir antioksidan kaynağıdır. A vitamini öncüsü beta karotenin çok önemli bir kaynağıdır. K ve C vitamini, diyet posası, potasyum, B6 vitamini, manganez, molibden, B1 ve B3 vitamini, fosfor, magnezyum ve folat içerir. Karotenoidler kalp hastalıkları riskini azaltan, özellikle gece görüşünü sağlayan, maküler dejenerasyona ve katarakt gelişimine karşı koruyucu etki gösteren önemli bileşenlerdir. Ayrıca karotenoid tüketimi pek çok kanser riskini azaltmakta, kan şekeri dengesini sağlamakta, insülin direncini ve yüksek kan şekeri düzeylerini olumlu etkilemektedir. Havuç kolon kanserine karşı da koruma sağlar.

  Bezelye: Bezelye besin öğeleri yönünden zengindir. 8 vitamin(K, C, B1, B2, B3, B6, A, folat), 7 mineral (manganez, fosfor, magnezyum, bakır, demir, çinko, potasyum), diyet posası ve protein kaynağıdır. Zengin içeriği sağlığı olumlu etkiler. Kemik sağlığını koruyan önemli besin öğelerini içerir. Bezelye aynı zamanda folik asidin ve B6 vitaminin de önemli bir kaynağıdır. Yapısındaki K vitamini ile de kanın akışkanlığını sağlayarak kalp sağlığını korumaya destek sağlar. Bezelye içeriğindeki C vitamini ile de kanserlere karşı koruyucu etki gösterir.

  Mısır: Mısır tiamin (B1 vitamini), folat, diyet posası, C vitamini, fosfor, manganez ve pantotenik asit (B5) içerir. İçeriğindeki zengin folat ve posa nedeniyle kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar. Mısır, akciğer kanseri gelişim riskini önemli düzeyde azaltan beta-kriptoksantin yönünden zengindir. Tiamin için çok iyi bir kaynak olan mısır, hafızanın güçlenmesine yardımcıdır. Ayrıca strese karşı vücudun savunmasını sağlar.

  Ailem.com

 2. #2
  Tecrübeli Üye guzin_abla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesaj
  324
  Rep Gücü
  52

  Cevap: Bu yiyecekler acıktırıyor!...

  Bu bilgilerede çok ihtiyacı olana mutlak vardır Erdall bugün hayırlı paylaşımlar yapmışsın teşekkürler...

 3. #3
  Aktif Üye SGOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Nerden
  united states of KONYA
  Yaş
  35
  Mesaj
  1.248
  Rep Gücü
  3820

  Cevap: Bu yiyecekler acıktırıyor!...

  Çok şükür aralarında sevmediğim birşey yok..

Benzer Konular

 1. Baş ağrısını tetikleyen yiyecekler
  mopsy Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-01-2010, 09:15 AM
 2. tok tutan yiyecekler
  __speedy_ Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-09-2008, 04:11 PM
 3. Sinirleri Yatıştıran Yiyecekler
  Nil@y Tarafından Alternatif Tıp Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-07-2008, 09:46 PM
 4. Zayıflatan Yiyecekler
  Masaj Tarafından Diyet ve Dengeli Beslenme Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-05-2008, 08:38 PM
 5. En Çok zayıflatan yiyecekler
  SMN Tarafından Diyet ve Dengeli Beslenme Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 23-05-2007, 05:31 PM
Yukarı Çık