Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Alkol dertleri unutturmuyor

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisinde ve Sağlık Bilgileri Forumunda Bulunan Alkol dertleri unutturmuyor Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Alkol dertleri unutturmuyor Japonya'da yapılan bir araştırmada, alkolün dertlerin unutulmasına yardımcı olmadığı belirlendi. 29 Şubat 2008 / 14:26 Tokyo Üniversitesinden ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye k.mutluluk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Nerden
  umut dolu bir yerlerden
  Mesaj
  155
  Rep Gücü
  89

  Alkol dertleri unutturmuyor

  Alkol dertleri unutturmuyor
  Japonya'da yapılan bir araştırmada, alkolün dertlerin unutulmasına yardımcı olmadığı belirlendi.
  29 Şubat 2008 / 14:26
  Tokyo Üniversitesinden araştırmacılar, sanılanın aksine alkolde bulunan etanolün unutmaya yardımcı olmadığını, aksine anıları zihinde koruduğunu belirttiler.
  Deney fareleri üzerinde yapılan araştırmada, kafeslerine geri konmadan önce birkaç gün süreyle hafif oranda elektrik şoku verilen farelerin kafesleri her açıldığında ürktükleri tespit edildi.

  Araştırmacılar, bu farelerin tepkilerini incelemek amacıyla bir kısmına alkol verirken, diğer kısmına serum verdi. Alkol verilen farelerdeki bu korkunun diğer farelere göre ortalama iki hafta olmak üzere daha fazla sürdüğü ortaya çıktı. Söz konusu araştırmayı yapanlar, "insanlar açısından ele alındığında bu durumun, alkol alındığında kurtulmak istenilen kötü anıların daha fazla zihinde kalacağını gösterdiği" yorumunda bulundu

  AA

 2. #2
  blueice
  Misafir..

  Cevap: Alkol dertleri unutturmuyor

  Alkol ve Depresyon

  Alkol beyin fonksiyonlarını değiştiren, bağımlılık yapma potansiyeli yüksek bir maddedir. Alkol etkisi altındaki bir kişinin ruhsal durumunun öngörüsünü yapmak oldukça zordur. Bu durum, alkolün bedendeki dağılım, atılım, emilim gibi özelliklerinin ve beyindeki aktivitesinin belirsizliğinden kaynaklanmaktadır. Etkilerinin öngörüsü belirsiz olan bir maddenin kontrolünün sağlanması da olanaksızdır. Bu belirsizliklerin yanında çok gözlenen ve kabul edilen gerçeklerden biri alkolün ruh ve beden sağlığını olumsuz etkilediğidir.

  Bugün alkolün ruh sağlığına olumsuz etkilerinden en çok bilineni depresyon dediğimiz klinik durumdur. Depresyon; umutsuzluk, keder, kararsızlık, konsantrasyon bozukluğu, sıkıntı, suçluluk duyguları, isteksizlik, haz kaybı, uykusuzluk, bazen çeşitli bedensel şikayetlerle seyreden ruhsal bir hastalıktır. Toplumda oldukça sık görülür. Bazen tedavi edilmediğinde intihar davranışı ile sonuçlanan bu hastalığın alkol kullanımı ile değişik düzeylerde ilişkisi vardır.

  Alkol kullanımı, özellikle 'alkol bağımlılığı' ile depresyon arasındaki nedensellik ilişkisini saptamak güçtür. Ancak depresyon hastalığının iyileşmesi için - ister sorun ister neden olsun, alkol kullanımının durdurulması gerekir. Alkol ve depresyon arasındaki ilişkiyi şöyle özetleyebiliriz.

  Alkol bağımlılığı depresyona neden olur : Alkol bağımlıları, bağımlı olmayanlara göre depresyona yakalanma açısından oldukça daha fazla bir riske sahiptir. Alkol bağımlılarının %80 kadarında depresyon tablosu görülebilir. Bu oran, genel toplum oranlarının neredeyse dört katı kadardır.  alıntı
  Konu blueice tarafından (01-03-2008 Saat 02:28 PM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Nefsini Terbiye Eden, Dertleri İle Yüzleşmesini Bilir
  halukgta Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-03-2014, 12:40 PM
 2. Sigara mı Alkol mü ?
  bziya Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 21-07-2009, 01:03 PM
 3. Alkol
  Bedi Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 02-05-2009, 01:35 PM
 4. alkol konusu
  cahil73 Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 03-11-2008, 03:00 PM
 5. alkol muayenesi
  girdapsedef Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-01-2007, 12:59 AM
Yukarı Çık