Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Nezle ve griple başetme yolları...

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Sağlık Bilgileri Forumunda Nezle ve griple başetme yolları... Konusununun içerigi kısaca ->> Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Eski Üye Nil@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesaj
  2.070
  Rep Gücü
  330

  Nezle ve griple başetme yolları...

  Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, nezle olanların antibiyotik kullanmaması gerektiğini söyledi.

  Grip ile nezlenin farklı hastalıklar olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Leblebicioğlu, şunlara dikkat çekti:

  "Nezle, virüslerin sebep olduğu, acil tedavi gerektirmeyen bir enfeksiyon hastalığıdır ve hafif seyreder. Grip ise daha ani başlayan ve sıklıkla ateşin daha yüksek seyrettiği bir hastalıktır. Salgınlar yapar ve yatağa düşürür. Nezle veya grip için antibiyotik kullanmaya gerek yoktur." Antibiyotiklerin vücudun savunmasında rol oynayan mikroorganizmaları öldürerek hastalığa karşı daha dirençli mikroorganizmaların üremesine neden olduğunu belirten Leblebicioğlu, "Bu nedenle kesinlikle hekime danışılarak ilaç kullanılmalıdır" dedi.

  Uzmanlar nezle ya da gribe yakalananlara rahatlamaları için şunları öneriyor...

  Kulak burun boğaz uzmanı Doç. Dr. İsmail Özdemir, nezle veya gribe yakalananların, günleri daha ağrısız ve dinç geçirmeleri için bol su içmelerini ve tuzlu suyla gargara yapmalarını önerdi. Özdemir, yeterli sıvı alınmadığında bakterilerin üremek için daha uygun ortam elde edeceklerini ve bu bakterilerin de sinüzit, bronşit gibi yeni hastalıklara davetiye çıkaracağını söyledi. Grip veya soğuk algınlığı geçiren kişiye en çok su, meyve suyu, ılık ballı limonlu su ve tavuk veya et suyu öneren Özdemir, vücudun su kaybını artıran alkol, kahve, kafein içeren diğer içecekler ve asitli içeceklerden uzak durulması gerektiğini vurguluyor.

  Vücudun yeterli suyu almaması durumunda, boğaz kuruluğu ve ağrı şikayetlerinin artacağını ifade eden Doç. Dr. Özdemir, tuzlu su ile gargara yapılmasının, kişinin ağrı ve kuruluk şikayetlerini büyük ölçüde azaltacağını, hastalık sürecinde nefes alamama ve tıkanıklığın da kişiyi çok rahatsız ettiğini, yan etkisi bulunmayan okyanus suyu ve benzeri spreylerin hastayı rahatlatacağını ifade etti.Grip virüslerinin soğuk ve kuru havaları sevdiğini, klimalar, elektrikli sobalar nedeniyle çoğu hastanın yeterli nem bulunmayan ortamlarda kaldığını, bu nedenle ortamın nemlendirilmesi gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Özdemir, aşırı nemli ortamların özellikle astım hastaları için uygun olmadığını hatırlattı. Doç. Dr. Özdemir, şunları söyledi:

  "Ortamdaki nemin yüzde 40-50’yi geçmemesi gerekir, nemin fazlası da azı gibi zararlıdır. Ayrıca kış aylarında geçirilen her rahatsızlıkta çözüm antibiyotiklerde aranmamalı. Antibiyotik soğuk algınlığı tedavisine yardımcı olmadığı gibi, gereksiz alındığında vücudun ilaca direnç kazanması nedeniyle daha sonra gerçekten kullanılması gereken durumda istenilen etkiyi sağlamayabilir."Uzman doktor Bahattin Ertekin de soğuk algınlığı, nezle ve grip olan kişilerin, hatalı ilaç kullanımı nedeniyle kimi zaman sağlıklarını ciddi ölçüde tehlikeye soktukları uyarısında bulundu.İçindeki etken madde nedeniyle burun ve genizdeki ödemi azaltıcı ilaçları kalp ve tansiyon hastalarına önermediklerini belirten Ertekin, halk arasındaki temel yanlışın tüm soğuk algınlıklarını gribal enfeksiyon olarak kabul etmek olduğunu söyledi.Gribal enfeksiyonun yüksek ateşle seyrettiğini kaydeden Dr. Ertekin, parasetamol içeren ilaçların yine aynı maddeyi içeren soğuk algınlığı ilaçları ile kullanılmasının da sakıncalı olduğunu kaydetti.

  Ertekin, şu bilgileri verdi:

  "’Bilinçsiz kullanılan ilaçlar karaciğer yorgunluğuna ve tahribatına yol açıyor. Bakteriyel enfeksiyonun söz konusu olduğu durumlarda antibiyotik kullanılır. Bunun dışında soğuk algınlığı tedavisinde antibiyotiğin yeri yoktur. Kış boyunca yaygın olarak görülen bu hastalıkların en etkin tedavisi dinlenmek, bol sıvı tüketmek ve kalabalık yerlerden uzak durmak. Yüksek ateş durumunda mutlaka doktora başvurulmalı."

  Grip virüsü para üzerinde iki hafta kalabiliyor

  Öte yandan grip virüsünün, banknot üzerinde 2 haftadan fazla canlı kalabileceği ortaya çıktı.Adı açıklanmayan bir İsviçre bankasının talebi üzerine araştırma yapan Cenevreli bilim adamaları, çeşitli grip virüsü türlerini, kullanılmış, sıcak ve nemli ortamlarda muhafaza edilmiş banknotlar üzerine koydu.Genel olarak grip virüsü sadece birkaç saat canlı kalabilse de araştırmacılar, virüsün yoğun olduğu bölgelerde virüs köklerinin günlerce, insan salgısıyla karışınca ise virüsün iki haftadan fazla canlı kalabildiğini gördü.

  Araştırmayı yürütenlerden Yves Thomas, grip virüsünün bu beklenmedik dayanıklılığının salgın ihtimalinde göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti. Cenevreli bilim adamlarının yakın zamanda banknotların virüsün yayılmasına ne ölçüde katkıda bulunduğunu araştıracağını söyleyen Thomas, salgın döneminde virüsün bulaşmasının asıl nedenlerinin havada asılı kalan tanecikler ve insanlar arasında öpüşme, el sıkışma gibi doğrudan temaslar olduğuna dikkati çekti. Araştırma, her gün 20-100 milyon banknotun elden ele geçtiği İsviçre’nin Le Temps gazetesinde yayımlandı.

  Haber: AA

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye s-a-d-e - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  191
  Rep Gücü
  34

  Cevap: Nezle ve griple başetme yolları...

  teşekkürler bilgi için nil@y tam da ihtiyacımız olduğu bir mevsim

Benzer Konular

 1. Nezle Tedavisi Bitkisel
  selintan41 Tarafından Alternatif Tıp Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-09-2011, 02:38 PM
 2. Çocukta nezle grip
  ZAAX Tarafından Çocuk Sağlığı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-02-2011, 06:20 PM
 3. Nezle misiniz, grip mi?
  YukseLL Tarafından Sağlık Sorularınız Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 25-02-2009, 01:17 AM
 4. Allerjik Nezle
  Nil@y Tarafından KBB (Kulak, Burun, Boğaz ) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 27-03-2008, 04:07 PM
 5. 30 dakika öpüşün nezle olmayın!
  SMN Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-11-2007, 01:21 PM
Yukarı Çık