EDİRNE - Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, Prof. Dr. Yorulmaz, ayakkabının, uygun kullanılmaması ve temizlenmemesi halinde hem giyen kişinin hem de evdeki diğer insanların sağlığına ciddi zararlar verebildiğini söyledi.
Prof. Dr. Yorulmaz, sokakta, kirli yerlerde, tuvalette, yağmurda çamurda dolaşılan ayakkabıların, toz toprak, çöp, hayvan dışkısı, balgam, gıda artıkları, haşereler, zararlı otlar, tarım ilaçları, kurşun gibi kimyasal maddeler dahil her türlü kirliliği altlarına bulaştırdığını belirtti.

Dışkıların içinde mikropların daha uzun süre canlı kaldığını bildiren Prof. Dr. Yorulmaz, şunları kaydetti:
“Özellikle kışın olmak üzere eğer giriş bölümüne de olsa ev içine ayakkabılarımızı temizlemeden giriyor ve kirli halde ev içinde tutuyorsak, dışarıdan getirdiğimiz tüm kirlilikleri eve taşıyoruz demektir. Apartmanlarda ev dışına, kapı önüne konan ayakkabılar, çirkin görüntülerin yanı sıra taşıdıkları kirlilikler tozlaşarak, diğer dairelerin içine ve merdiven boşluğundan apartmana giren tüm kişilerin ağzından, burnundan vücutlarına girerler. Özellikle teri, kiri emebilen, dokusu içinde taşıyabilen keten ve benzeri malzemeden yapılan ayakkabılar bu açıdan çok daha tehlikelidir.”

HASTANE MİKROBU RİSKİ
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, hastane içinde giyilen ayakkabıların, antibiyotiklere dirençli mikropları da eve taşıyabileceğini söyledi.

Ayakkabıların her gün iyice yıkanmayan, gün içinde terleyen ayaklar nedeniyle kolaylıkla içlerinde mikropların üreyebileceği giysiler olduğunu ifade eden Prof. Dr. Yorulmaz, şöyle dedi:
“Ayakkabılar ile insanlara, tifo, tetanoz, şarbon, kene ile bulaşan Kırım-Kongo kanamalı ateşi, brusella, dizanteri, kolera, amip, menenjit, beyin iltihabı, kancalı ya da yuvarlak barsak kurtları, şerit (tenya), kıl kurdu, ishal, alerji, zehirlenme, bağırsak parazitleri ve hepatit A gibi pek çok hastalık ya da mikrop bulaşabilir.”

AYAKKABILARIN TEMİZLİĞİProf. Dr. Faruk Yorulmaz, ayakkabıların düzenli olarak her gün üzerine bulaşan çamur, kir, toz gibi her türlü kirlilikten tamamen temizlemeden ev içine alınmaması gerektiğini söyledi.

Ayakkabıların en geç haftada bir yumuşak fırça ve hafif nemli bezle silinerek temizlenmesi ve boyanmasının faydalı olacağını belirten Yorulmaz, temizlikte dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:
“Ayakkabı nemliyken hafif nemli bir bez ile çamur ve kiri alınmalıdır. Ayakkabının emmiş olduğu ter 24 saatte buharlaştığı için, ayakkabıların gün aşırı kullanılması daha sağlıklı olacaktır. Yıkanabilir malzemeden yapılan ayakkabılar deterjan kullanılarak yıkanmalı ve ev ısısında gölgede kurutulmalıdır.”

NTVMSNBC