Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Bilgisayar ortamında çalışanlar yüksek radyasyona maruz kalıyor

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Sağlık Bilgileri Forumunda Bilgisayar ortamında çalışanlar yüksek radyasyona maruz kalıyor Konusununun içerigi kısaca ->> Monitörlerin arka kısmındaki radyasyonun ön kısmından çok daha fazla olduğu, bu nedenle “sırt sırta” konulan bilgisayarlarda çalışanların yüksek radyasyona maruz ...

 1. #1
  SMN
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye SMN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Sinop
  Mesaj
  918
  Blog Mesajları
  21
  Rep Gücü
  162

  Post Bilgisayar ortamında çalışanlar yüksek radyasyona maruz kalıyor

  Monitörlerin arka kısmındaki radyasyonun ön kısmından çok daha fazla olduğu, bu nedenle “sırt sırta” konulan bilgisayarlarda çalışanların yüksek radyasyona maruz kaldığı bildirildi.

  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı Kurucu Başkanı ve Gazi Non-İyonizan Radyasyondan Korunma Merkezi Kurucu Müdürü Prof. Dr. Nesrin Seyhan, “Elektronik Manyetik Alan” olarak da adlandırılan radyasyonun doğada çok az miktarda bulunduğunu ve insan vücudunun bundan etkilenmediğini söyledi.

  Prof. Dr. Seyhan, ancak teknolojinin gelişmesi ve radyasyon yayan cihazların kullanımının artmasıyla buna maruz kalan kişilerde vücut dengesinin bozulduğunu ve rahatsızlıkların ortaya çıkmaya başladığını bildirdi.

  Özellikle günde 8-10 saat geçirilen iş yerlerindeki radyasyondan olumsuz etkilenildiğini ifade eden Prof. Dr. Seyhan, “İş yerlerindeki radyasyon, hassas kişilerde boğazda kuruluk hissi, gözde problemler, baş ağrısı, alerji, yüzde kızarıklık, uykusuzluk, seslere karşı hassasiyet, işitme zorluğu ve yorgunluk gibi rahatsızlıklara yol açıyor” dedi.

  ALINACAK ÖNLEMLER

  Alınabilecek basit önlemlerle bu olumsuzlukların azaltılabileceğini bildiren Prof. Dr. Seyhan, şöyle devam etti:

  “İş yerlerindeki en önemli radyasyon kaynaklarından birisi, bilgisayar monitörleri. Her monitör bir miktar radyasyon yayar, ancak üreticiler monitörleri geliştirirken, karşısında çalışan kişiye radyasyonu en az düzeyde verecek şekilde dizayn ederler. Bu nedenle arka kısımlarındaki radyasyon oranı, ön kısımlarındakinden çok daha fazladır.

  İş yerlerinde çalışma düzeni nedeniyle monitörler sırt sırta konulduğunda, iki taraftaki çalışan da yüksek radyasyona maruz kalmaktadır. Ofislerde bilgisayar masaları, mümkün olduğunca yan yana ya da birbirine bakacak şekilde yerleştirilmeli.

  Eğer bu mümkün değilse monitör olarak radyasyon yaymayan LCD monitörler tercih edilmeli. Ayrıca dizüstü bilgisayarlar, şarjlı olarak kullanıldığında daha düşük radyasyon oranına sahiptir, bu göz önüne alınmalı. Bilgisayar başında uzun saatler kalınmamalı, 2 saatte bir yarım saat ara verilmeli.”

  Prof. Dr. Seyhan, iş yerlerinde radyasyon oranını azaltmak için alınabilecek diğer önlemleri ise şöyle sıraladı:

  “Bilgisayar monitörleri gibi radyasyon yayan TV'lerden de en az 2 metre uzakta durulmalı. Kullanılmayan tüm elektrikli cihazları ya kapalı tutulmalı, ya da fişten çıkartılmalı. 'Dect' olarak da adlandırılan telsiz telefonlar da radyasyon yayar. Mümkün olduğunca kablolu telefonlar kullanılmalı. Fotokopi makinelerinden en az 50 santimetre uzakta durulmalı.”

  Hürriyet

 2. #2
  - Çevrimdışı
  yeni üye baby_face_03 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Mesaj
  52
  Rep Gücü
  17

  Cevap: Bilgisayar ortamında çalışanlar yüksek radyasyona maruz kalıyor

  çok teşekkürler emegine saglık. bu problemi heryerde yaşıyoruz insanlık olarak. dikkat edilmesi lazımm

Benzer Konular

 1. yüksek maaş, yüksek tazminat ile özel ordu
  YukseLL Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-07-2010, 08:50 PM
 2. İş ortamında dedikodunun faydaları
  YukseLL Tarafından İş ve Kariyer Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-01-2010, 09:55 PM
 3. Müslümanlar internet ortamında nasıl tartışmalı?
  forumdayim Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-08-2009, 08:34 AM
 4. Evet, Kürtler ayrımcılığa maruz kaldı, itiraf edelim!
  RABİA Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-10-2008, 12:16 PM
 5. Radyasyona Karşı İlaç Geliştirildi
  Gül@y Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-04-2008, 08:01 PM
Yukarı Çık