+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5

Bol bol süt için

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisinde ve Sağlık Bilgileri Forumunda Bulunan Bol bol süt için Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Sağlık Bakanlığı, “Osteoporozdan korunmak için, sağlık için, sağlıklı süt için” kampanyası çerçevesinde, osteoporozun (kemik erimesi) önlenmesinde süt tüketiminin önemi konusunda

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye pandura - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2007
  Üye Numarası
  85296
  Nerden
  EDİRNE
  Mesaj
  349
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  34

  Bol bol süt için

  Sağlık Bakanlığı, “Osteoporozdan korunmak için, sağlık için, sağlıklı süt için” kampanyası çerçevesinde, osteoporozun (kemik erimesi) önlenmesinde süt tüketiminin önemi konusunda 11 il sağlık müdürlüğünden gelen personele eğitim veriyor.

  Büyükhanlı Park Otel'de düzenlenen iki günlük eğitim toplantısının açılışında konuşan Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Turan Buzgan, Türkiye'de bulaşıcı hastalıklarla mücadele konusunda önemli gelişmeler kaydedildiğini ancak beslenmeye bağlı kronik hastalıklar konusunda hala yeterli bilinç düzeyine ulaşılamadığını söyledi.

  Buzgan, Türkiye'de yetersiz beslenmeye bağlı sıkıntılar yaşandığını, ancak dengesiz beslenmenin çok daha önemli bir sorun olarak ortaya çıktığını ifade etti. Osteoporozun farkındalığı konusunda hala eksiklikler bulunduğuna işaret eden Buzgan, “Osteoporoz toplumda hala 'yaşlı kadın hastalığı' olarak biliniyor” dedi.

  Süt ve süt ürünlerinin doğumdan itibaren her dönemde düzenli olarak tüketilmesinin önemine dikkati çeken Buzgan, osteoporozun önlenmesinde süt tüketimi kadar, güneş ışığından yararlanma ve fiziksel aktivitenin de yeri olduğunu dile getirdi. Buzgan, sözü edilen tüm unsurlar bütün halinde düşünüldüğünde osteoporozun önüne geçilebileceğini kaydetti.

  “HER 6 KADINDAN BİRİNDE OSTEOPOROZ KIRIĞI GÖRÜLÜYOR”

  Sağlık Bakanlığı Toplum Beslenmesi Şube Müdürü Dr. Dt. Meltem Soylu da, sağlıklı nesiller yetişmesi için gebelik döneminden itibaren beslenmeye önem verilmesi gerektiğini anlatarak, Türkiye'de süt ve süt ürünleri tüketiminin az denebilecek düzeyde olduğunu söyledi.
  Osteoporozun önlenmesinde süt tüketiminin önemine işaret eden Soylu, her 6 kadından birinde osteoporoz kırığı görüldüğünü, osteoporozun sessiz ilerlediğini ve tedavi maliyetinin de çok yüksek olduğunu anlattı.

  Osteoporozun bilgilendirme ve alınacak tedbirlerle kolaylıkla önlenebileceğini söyleyen Soylu, bunun için sağlık çalışanlarının topluma doğru mesaj vermesi, il bazında stratejiler geliştirilmesi ve konuya önemle yaklaşılması gerektiğini söyledi.

  Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tanju Besler de küçük yaşlarda beslenme bilincini artırarak, ileride karşılaşılabilecek bir çok hastalığın önlenebileceğini söyledi.

  Süt ve süt ürünlerinin tüketiminin Türk toplumundaki yerinin önemine işaret Besler, “Süt, bireyin büyüme ve gelişmesi için gerekli olan besin ögelerinin tam***** yakınını içerir” dedi. Bir bardak sütle 6 yaşında bir çocuğun ihtiyacı olan kalsiyumun yüzde 52'sinin, proteinin yüzde 35'inin ve fosforun yüzde 55'inin karşılandığını anlatan Besler, sütün içerdiği fosfor-kalsiyum oranı nedeniyle de vücudun kalsiyumdan yararlanması için en ideal ölçüye sahip olduğunu söyledi.

  Sağlık personelinin süt ve süt ürünlerinin yararı hakkında bilgilendirilmesi, toplumda bu konuda farkındalığın artırılması için eğitimler verilmesi ve il bazında çalışmalar yapılmasının yanı sıra osteoporoz risk analizine yönelik bir çalışma da yürütülen eğitim progr*****, Hatay, Mersin, Ankara, Çorum, Şanlıurfa, Isparta, Kayseri, Nevşehir, Afyonkarahisar, Kütahya ve Tokat sağlık müdürlüklerinden gelen personel katılıyor.
  Eğitim toplantısı, akademisyenlerin konuyla ilgili sunumları ve panellerle yarın da devam edecek. Toplantıda, “Osteoporozdan korunmak için, sağlık için, sağlıklı süt için” progr***** ilişkin il etkinlik planları da hazırlanacak.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Runaw@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Üye Numarası
  89922
  Nerden
  izmir/buca
  Yaş
  27
  Mesaj
  721
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  169

  Cevap: Bol bol süt için

  çok doğru ama sütü sevmeyenler ne yapacak hiç bilmiyorum.mesela ben oldum olalı sevmedim sütü

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Üye Numarası
  67015
  Mesaj
  1.003
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1277

  Cevap: Bol bol süt için

  Suyu sevip, sevmeme hakkınız olmadığı gibi özellikle çocuklar ve bayanların olmazsa olmaz gıdasıdır süt,
  Sevmiyorum diyenler için önerlen yol;

  Soğuk sütü deneyiniz, Şekerli sütü, katkılı/meyva veya çikolata veya kahve katkılı şekillerden birisi mutlaka sevdirecektir, zamanlada ihtiyacınız kadarı tükettikten sonra gerisi kolay. Afiyet olsun.

  İyi forumlar.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye pandura - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2007
  Üye Numarası
  85296
  Nerden
  EDİRNE
  Mesaj
  349
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  34

  Cevap: Bol bol süt için

  bende sade sütü içmeyi sevmem bu yaşıma geldim nesquit le içiyorumm
  ama gülmeyin napayım diğer türlü içim kalkıyo

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Üye Numarası
  67015
  Mesaj
  1.003
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1277

  Cevap: Bol bol süt için

  Önemli olan günlük ihtiyaç kadar süt gıdasını almak, katkı maddelerini kişi zevkine göre ayarlar.

  Bu arda ilginç bir haber (yakın zaman) Çin Devletinin Bşbakanı özellikle çocuklara günlük 1 bardak süt içirilmesini talep etti diye AB ülkelerinden Süt İthal eden Çin Devleti AB ülkelerinde Süt fiyatlarının % 50cartmasına sebep oldu? İlginç bir haber bana gör, Ülkemizde ise pastörize sür ucuz ve bol neden kıymetini bilmeyizki, anlamıyorum.

Benzer Konular

 1. Yorum: 0
  Son mesaj: 25-01-2013, 10:38 PM
 2. Yorum: 0
  Son mesaj: 07-01-2011, 11:07 PM
 3. Yüksek olmayan bir sesle, yanlız başına için için dua
  meridyen2 Tarafından Dualar Hadisler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-09-2010, 12:14 PM
 4. Yorum: 1
  Son mesaj: 27-09-2008, 06:04 PM
Yukarı Çık