Temizliği yapılmayan bilgisayar klavyeleri ve mouse'ların çeşitli mikroorganizmalar barındırdığı, bilgisayar başında bir şeyler yerken bu mikroorganizmaların vücuda alınmasının, diş eti iltihabından ishale kadar çeşitli hastalıklara neden olabileceği bildirildi.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanenin servislerinde ve tıp fakültesi ile üniversitenin öğrenci bilgisayar laboratuvarlarından toplam 398 klavye ve mouse üzerinde inceleme yaptıklarını bildirdi.

Hastane ve hastane dışından aldıkları klavye ve mouse'larda çeşitli mikroorganizmalara rastlandığını ifade eden Özdemir, bunlarda bulunan mikroorganizmaların kapı kolları, musluk başları, ankesörlü telefon gibi genel kullanıma açık eşyalarda da olduğunu söyledi.

Her yerde mikroorganizma bulunduğunu, ancak önemli olanın bunların patojen (hastalık yapıcı) özellik barındırması olduğunu ifade eden Özdemir, şöyle konuştu:

“Genel kullanıma açık eşyalarda, sık temizlenmedikleri için daha fazla mikroorganizma bulunur. Mesela klavye haftada bir silindiğinde temizlenmiş olur ve burada tekrar mikrop birikmeye başlar. Ancak 4 yıl boyunca temizliği yapılmamış ve birçok kişinin eli değmişse bu durumda o eşya bir mikrop kaynağı olur. Evdeki eşyalar temizlenebiliyor ama dışarda ortak kullanılanlar için aynı temizlik söz konusu değil. Bu nedenle dışardan eve gelindiğinde, eller mutlaka yıkanmalıdır.”