ODTÜ'lÜ araştırmacılar, geçirilen hastalıklardan kullanılan ilaçlara kadar bütün sağlık bilgilerine anında ulaşılarak teşhisi kolaylaştıracak bir yazılım geliştirdi.

Uluslararası patent başvurusunun yapıldığı yazılım, testlerin tekrarlanmasının önüne geçilerek masrafların azaltılmasına ve hastaların kendi sağlık kayıtlarını internet üzerinden takip etmesine de olanak sağlıyor.

ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asuman Doğaç, ODTÜ Mühendislik Fakültesi'nde çalışmalarını yürüten Yazılım Araştırma ve Geliştirme Merkezi'nin TÜBİTAK tarafından 1991 yılında akademik hayatta kazanılan birikimleri endüstriye ve ekonomiye katkı haline dönüştürmek amacıyla kurulduğunu söyledi.

Doğaç, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü doktora öğrencilerinin "Sağlık Ağlarında Yer Alan Aktörlerin Ve Süreçlerin Elektronik Ortamda Birbirleriyle Sorunsuz Haberleşerek Çalışmalarının Sağlanması" adlı çalışmayla uluslararası patent alımı için başvurduklarını bildirdi.

Doğaç, çalışmaların sağlık kurumları arasında elektronik bilgi alışverişini kolaylıkla gerçekleştirmeyi amaçladığını belirterek, "Tedavinin sürekliliği ilkesine bağlı olarak, bir hastanın sağlık öz geçmişinde yer alan, kullandığı ilaçlar, alerjiler gibi geçirdiği tüm hastalıklar, sağlık kurumlarına (aile hekimleri, sağlık ocakları, hastaneler, rehabilitasyon merkezleri gibi) ulaştırılabilecek, dolayısıyla sağlık çalışanları teşhis için gerekli olan bilgiye anında ulaşabilecek. Bütün bunlar sağlanırken, geliştirilen sistem sağlık kurumlarının kullanmakta olduğu elektronik sistemler ile uyumlu olarak çalışacak, dolayısıyla ekonomik açıdan yeni bir yük getirmeyecektir" dedi.

Yazılım AR-GE Merkezi'nin uzun süren çalışmalar sonunda edindiği akademik potansiyeli, patentleme sürecinin de tamamlanmasıyla endüstriyel alanda yaygınlaştırmayı hedeflediğini dile getiren Doğaç, şu an prototip uygulamaları tamamlanmış çözümlerin ürünleşmesini sağlamak amacıyla şirket kurduklarını bildirdi.

haber3