Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 Toplam: 6

Bunalımdayım

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Sağlık Bilgileri Forumunda Bunalımdayım Konusununun içerigi kısaca ->> Merhaba arkadaşlar; Yaptığım işlerin Kötü gitmesinden ve Kredi kartı borçlarımdan dolayı bunalımdayım. Bu durumdan nasıl çıkacağımı bilmiyorum. Bana ne yapacağım ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Üyecik realforumcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesaj
  1
  Rep Gücü
  11

  Bunalımdayım

  Merhaba arkadaşlar; Yaptığım işlerin Kötü gitmesinden ve Kredi kartı borçlarımdan dolayı bunalımdayım. Bu durumdan nasıl çıkacağımı bilmiyorum. Bana ne yapacağım hususunda yardımcı olacak arkadaşlar lütfen cevap yazsın.

  Şimdiden teşekkürler.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.799
  Rep Gücü
  137443

  Cevap: Bunalımdayım

  ATO'DAN KREDİ KARTI UYARISI


  Konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada 2002 yılı sonu itibarıyla kredi kartı borcunu ödeyemeyen ve kara listeye alınan kişi sayısının 1 milyonu aştığını vurgulayan Aygün, kredi kartı mağduriyetinin sosyal yaraya dönüştüğünü söyledi. Tüketiciye yüzde 118 olarak yansıyan kredi kartı faizlerinin enflasyonun 4 katına, borçlanma faizlerinin ise 2.5 katına yaklaştığını kaydeden Aygün, kredi faizlerinin belirlenmesinde hiçbir kural ve sınır tanınmadığına işaret etti.

  Bunların sonucu olarak 1 liralık bir borç için bile bankaların icra ve haciz yoluna gittiğini, ödeyecek gücü olmayan vatandaşın bankalardan köşe bucak kaçar hale geldiğini ifade eden Aygün, her ay asgari ödeme yapan ve 1 milyar lira kredi kartı borcu olan bir vatandaşın bu borcu ancak 38 ayda bitirebildiğine dikkat çekti.

  Aygün bankaların hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arasındaki dönemde borcun tam***** faiz yürütmesini de eleştirdi. Yüksek faizler sonucu biriken borç stokunun ödenememesi halinde her bankanın değişik oranlarda temerrüt faizi uyguladığını hatırlatan Aygün şunları söyledi:


  "Bu kadar yüksek faizle kredi kartı borcunu ödeyen de yanıyor, ödemeyen de. Memurun, dar gelirlinin geliri enflasyona göre yüzde 32 artıyor, ancak kredi kartına hala yüzde 118 faiz ödemek zorunda kalıyor. Ödemese, bu kez yüzde 200 temerrüt faizi uygulanıyor. Nedir temerrüt? Sözlüklere göre temerrüt (dik kafalılık, kafa tutmak) demek.. Dik kafalılığın, kafa tutmanın faizi mi olur? Vatandaş kafa tutmuyor, ödeyemiyor. Borcunu ödeyemiyorsa, ödenemeyen borca daha yüksek faiz nasıl istenebilir? Temerrüt faizleri konusuna mutlaka bir disiplin getirilmelidir. Tüketici bankaların kucağına atılmamalıdır. Hükümet gerekli düzenlemeleri yapmalı ve insanlarımızın paçasını bankalardan kurtarmalıdır."


  Kredi kartları konusunda tüketicinin yeterince bilgilendirilmediğini bu nedenle mağduriyetin daha da arttığını kaydeden Aygün, tüketicilere de uyarılarda bulundu.


  - O ay içinde yapılan tüm harcamaların tamamı bir sonraki ekstrede kapatılmaya çalışılmalı.

  - Kapatılamıyorsa asgari ödeme tutarından daha fazla ödeme yapılmalı.

  - Ödeme yapmak için son ödeme tarihi beklenmemeli.

  - Banka ekstreleri düzenli olarak kontrol edilip harcama fişleri ile karşılaştırılmalı. Farklılık varsa derhal banka ile temasa geçilmeli.

  - Ödeme güçlüğü içine düşülmüş ve çok yüksek temerrüt faizi uygulanmış ise banka ile anlaşma yoluna giderek, borcun düşürtülebileceği unutulmamalı.

  - Çok sayıda kredi kartı yerine bir tek kredi kartı kullanılmalı.

  - Taksitli kartlara aldanarak gelirin üzerinde harcama yapılmamasına dikkat edilmeli.

  alıntı

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesaj
  1.002
  Rep Gücü
  1278

  Cevap: Bunalımdayım

  Sağlığınız her şeyden önemlidir. Önce bunu unutmayın.ü çünki sağlıklı olmazsanız hiç mücadele gücünüz ve sabrınız hatta aklınız kalmaz Allah muhafaza daha zora girersiniz.

  Kredi kartı (larımı) bilmiyorum ama. Banka kart merkezini arayarak dondurmalarını söyle,ödeme gücüne görede ödeme planı teklifi et ve kayıtlara alınmaması (takibe alınmaması) kaydı ile borcunu anlaşarak ödemeyi teklif et. Mutlaka kabul ederler. iki sene sonra normale dönersen onlarda normal kayıtlara döner merkez bankasına da bildiremezler.

  Kolay gelsin.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  yeni üye depresyoner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Nerden
  trabzon
  Yaş
  31
  Mesaj
  75
  Rep Gücü
  16

  Cevap: Bunalımdayım

  arkadaşım bence hayatın çıkışları olduğugibi inişleri olduğunu da unutmamalısın.
  bence öncelikle kendinde haline şükredebileceğin özelliklerini bulup bunlar üzerine durmalı..kendineden kötü durumda olanlara bakıp..şükretmelisin
  bu sana ilk önce moral verecektir...unutma muhakkak senden daha zor durumda olanlar vardır..
  ve ikinci olarak cesaretini toplayıp BEN BU İŞİN ÜSTESİNDEN GELEBİLİRİM demelisin..
  çünkü nihayetinde bu duruma gelmiş olmanın sebebi sensin...insanlar yaptıklarının sorumluluklarını kabul etmeye başladıkça daha tedbirli olurlar...kaldı ki.. seni kendin kurtaracaksın..
  kendine inanmaya başladığında farketmeden harekete geçeceksin bile ve bu zor durumdan kendini kurtaracaksın arkadaşım emin ol
  bu zor durum da anılarında sana ben nelerin üstesinden geldim dedirtecek,seni geliştirmiş bir olay olarak mazide kalacaktır...
  Göstereceğin gayrette Allah yardımcın olsun arkadaşım

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye serseriozi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Mesaj
  588
  Rep Gücü
  131

  Cevap: Bunalımdayım

  allah kolyalık versin ne diyelim elimden gelen başka bir şey yok ki :(

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Runaw@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Nerden
  izmir/buca
  Yaş
  28
  Mesaj
  721
  Rep Gücü
  170

  Cevap: Bunalımdayım

  umarım atlatırsın kardeşim.ve unutma senden daha değerli hiç bir şey yok bu hayatta.

Yukarı Çık