Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

15 yeni gen tespit edildi

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Sağlık Bilgileri Forumunda 15 yeni gen tespit edildi Konusununun içerigi kısaca ->> Kalıtsal rahatsızlıklarda genlerin rolü hakkında şimdiye kadar yapılan en kapsamlı çalışmada, İngiliz bilim insanları yaygın genetik bozukluklara yol açan 15 ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.460
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742

  Post 15 yeni gen tespit edildi

  Kalıtsal rahatsızlıklarda genlerin rolü hakkında şimdiye kadar yapılan en kapsamlı çalışmada, İngiliz bilim insanları yaygın genetik bozukluklara yol açan 15 geni yeni bir yöntemle tespit etti

  İngiliz bilim insanları kalıtsal rahatsızlıklarda genlerin rolü hakkında en kapsamlı çalışmayı yaptı ve yaygın genetik bozukluklara yol açan 15 geni tespit etti. Wellcome Trust tıbbi araştırma vakfı için yapılan araştırma sonucunda bulunan genlerin koroner kalp hastalığı, yüksek tansiyon, tip 1 ve tip 2 diyabet, romatoid artrit, bağırsakları etkileyen Crohn hastalığı ve manik depresif psikozla bağlantılı olduğu açıklandı.

  Yaklaşık 200 bilim insanının katıldığı çalışma, tıp dünyasında bir dönüm noktası olarak görülüyor. Bu, çalışmanın sonuçları kadar kullanılan yöntemden de kaynaklanıyor. Yeni yöntemle sorunlu gen tespiti hızlanıyor. Uzmanlar her hastalık için 2 bin hastadan, yani toplam 14 bin kişiden kan örneği alıp genetik haritaları çıkardı. Bunları 3 bin sağlıklı gönüllünün verileriyle karşılaştırdı. Bu genetik farklar, hangi genlerin hangi hastalıklara yol açtığını da ortaya koydu.

  Risk grubundakiler belli olacak

  Çalışmayı yürüten ekibin başkanı Prof. Peter Donnely, belirlenen bu 15 gene risk faktörü olarak bakabileceklerini söyledi. Prof. Donnely, "İnsanların hastalığa yakalanma riskleri konusunda daha iyi tahminler yapabileceğiz. Risk grubundakileri daha sık tarama yaptırmaya teşvik edebilir, belki yaşam biçimlerini değiştirmelerini isteyebiliriz" dedi.

  Heyecan verici bulgular arasında daha önce bilinmeyen tip 1 diyabet ve Crohn hastalığına yol açan genlerin tespiti yer alıyor. İnsan genlerinin tam haritasını çıkarmaya yönelik genom projesini destekleyenler, bunun en ölümcül hastalıklara çare umudu sağlayacağını söylüyordu. Bu çalışmanın mimarlarıysa yeni verilerle etkin tedavi yöntemlerine ulaşma süresinin kısalacağını vurguluyor.

  Radikal

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye serseriozi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Mesaj
  588
  Rep Gücü
  131

  Cevap: 15 yeni gen tespit edildi

  abi tıp maaşallah bayaa ilerliyor ya

  helal olsun valla allah devamını getirir inşallah insanların bilinçlenmesi kadar güzel ne olabirir değil mi ?

Benzer Konular

 1. Tereke tespit istemi dilekçesi örneği
  YukseLL Tarafından Dilekçe Örnekleri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-08-2010, 09:01 PM
 2. Piyasa için 6 önemli tespit
  mopsy Tarafından Borsa ve Ekonomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-08-2010, 09:58 AM
 3. Uzayda Su Buharı Tespit edildi..
  Venhar Tarafından Astronomi Forum'u Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 05-01-2008, 11:05 PM
 4. MSN'de dolaşan virüsün kaynağı tespit edildi.
  SMN Tarafından Msn, icq, skype, chat, irc, mirc Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-09-2007, 04:40 PM
 5. İyi bir Tespit
  Karakarizma Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-03-2007, 11:52 AM
Yukarı Çık