Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

Yalan

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisi Süper Sözlük Forumunda Yalan Konusununun içerigi kısaca ->> YALAN isim 1 . Aldatmak amacıyla bilerek ve gerçeğe aykırı olarak söylenen söz, kıtır: "Yalanı en güzel kullanmış olanlar eski ...

 1. #1
  bursali68
  Misafir..

  Yalan

  YALAN

  isim
  1 . Aldatmak amacıyla bilerek ve gerçeğe aykırı olarak söylenen söz, kıtır:
  "Yalanı en güzel kullanmış olanlar eski şarklılardır."- A. Haşim.

  2 . sıfat Uydurma.


  Atasözü, deyim ve birleşik fiiller
  yalana şerbetli olmak
  yalan atmak (veya kıvırmak)
  yalan çıkmak
  yalanı çıkmak
  yalanını yakalamak (veya tutmak)
  yalan yere
  yalan yere yemin etmek
  Birleşik Sözler
  yalan dolan
  yalan dünya
  yalan haber
  yalan makinesi
  yalan yanlış
  katmerli yalan
  kuyruklu yalan

  Yalan
  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Yalan, herhangi bir kişi, topluluk veya kuruma, yanıltmak amacı güdülerek yapılan rol veya doğru olmayan herhangi bir ifadedir. Daha yalın bir anlamda, yalan yanlış olduğu (doğru olmadığı) bilinmesine rağmen, üçüncü partinin (kişi, topluluk veya kurumun) doğru olarak algılamasını amaçlayan bir hareket veya ifadedir. Yalan'ın toplumda her zaman yakalanmamasının nedeni karşılıklı güven olarak ifade edilebilir. Genelde çoğu ahlâk geleneğince, yalan kötü olarak kabul edilse de, yalan ahlâkının etik içerisinde çok farklı boyutları vardır ve farklı durumlar içerisinde tartışılır. Zaman zaman bu tartışmalar sonucu, yalan her daim, kötü olarak sınıflandırılmayabilir: örneğin, bir kişinin hayatını kurtarmak için yalan söylemek gibi. Bununla birlikte genel olarak yalan tarih boyunca büyük bir ahlâksızlık, kötü bir hareket olarak görülmüştür. Yasal olarak yalanın tarifi ve getirileri de etikteki gibi farklıdır ve durumlara, yasalara ve yasal sistemlere göre büyük farklılık gösterir. Dinler tarihinde de yalanın çok önemli bir yeri vardır. Birçok din yalanı yasaklar örneğin, İbrahimi Dinler yalanı günah sayarlar. Adli makamlar ve güç sahipleri yalanı sistemli şekilde yakalamak üzere çeşitli mekanizmalar geliştirmiştir. Bunlara örnek olarak kayıt sistemleri ve yalan makineleridir. Yine de herb zaman yalanı yakalamada başarılı olunduğunu söylemek güçtür. Örneğin stres durumlar yalan makinesinde yalan söylemiş gibi kalp atış hızı değişikliklerine yol açabilirler. Bazı kişiler karşısındakinin yalan söyleyip söylemediğini anladığına inanırlar. Ancak istatistiklere göre ortalama bir insanın karşısındakini %50 oranında yakalayabilmektedir. %90 doğruluğa yaklaşanlara ise ancak 1/10.000 oranlarında rastlanır. Yalan sadece insanlara özgü olmayıp hayvanlar dünyasında da yaşamda kalmak için kendini olduğundan farklı göstermek, başka birine veya ortama benzeme örnekleri yaygındır. Yalan söyleyen yakalanmadığı sürece yalanı uzun süre sürdürebilir. Ancak bu kendisi için bir ekstra bir yük teşkil eder.

  Ayrıca;

  Masum yalanlar
  Palavra
  Örtbas etmek
  Yanıltmak
  Abartmak
  İşkembeden atmak
  Kafa karıştırmak
  Dezenformasyon
  Aşk yalanları
  Günahlar


  Vikipedi
  Konu dogangunes tarafından (29-06-2010 Saat 11:53 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: başka forumların sözlüklerinden yorum taşıyıp,kaynak göstermek yasak..

Benzer Konular

 1. yalan sağlık
  orkuorkun Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-01-2011, 10:35 AM
 2. Yorum: 4
  Son mesaj: 08-03-2010, 11:44 PM
 3. Aynadaki Yalan
  RABİA Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-01-2009, 10:26 AM
 4. En iyi 10 yalan
  Mevt Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-03-2008, 09:06 PM
 5. Aynadaki Yalan
  RABİA Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-03-2008, 11:22 PM
Yukarı Çık