Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  vankulu lugati

  Osmanlida ilk matbaa baskisi.
  Ismail cevheri'nin sihâh adlı büyük arapça sözlüğünün mehmed efendi tarafından yapılan çevirisinin adı. çevirinin en büyük özelliklerinin biri ibrahim müteferrika'nın kurduğu matbaanın bastığı ilk eser olmuş olmasıdır. 16 Aralik 1728

 2. #2
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Nerden
  ankara
  Mesaj
  458
  Rep Gücü
  22700
  bildiğim kadarıyla da ibrahim müteferrika masondur..
  GÜLÜMSE , YARIN DAHA KÖTÜ OLACAK :)

 3. #3
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  Vankulu Lugati

  Merhaba  -El Cevheri’nin “El Şihah” adlı eserinin Vankulu lügati adıyla Türkçeye çevirmesi.
  -Bu eser, ilk Türk matbaacısı İbrahim Müteferrika’nın 1728’de bastırdığı ilk eserlerden biridir ki 1774’te ikinci baskısı yapılmıştır.
  Eserde kelimeler, asıllarının son harflerine ve son harfleri aynı olan kelimelerde birinci ve ikinci harflerine göre tertiplenerek karşılıkları yazılmıştır.
  -İlk Türk matbacısı İbrahim Müteferrika’nın ilk bastığı eser olan Vankulu Lügati hala bazı konularda müracat edilen bir eserdir.
  -Van doğumlu olduğu için Vani Mehmed Efendi veya Vankulu lakabıyla anılan bilgin

  Not:
  El Cevheri;
  Cevheri, asıl adı Ebu Nasr İsmail olup Türk kökenli meşhur bir lugatçidir. Otrar şehrinde doğmuştur. Bağdat, El-Cezire, Suriye, hatta Hicaz’a kadar seyahat etmiş, ardından Rey, Nişabur, Horasan üzerinden doğuya dönmüştür. Bundan sonra kendisi lisan ve hüsnühat çalışmalarına vermiştir. Yazısı çok meşhur olarak yazdığı eserler yüksek meblağlara satılmıştır.
  … … …
  Rivayete göre 1003 bazılarına göre 1008 tarihinde iki kapı kanadını kendisine kanat yaparak uçmayı denemek için evinin veya eski bir caminin damından atlayıp yere çakılarak ölmüştür. Tac ül – Lüga ve Şihahül Arabiyye (El Şihah) ismindeki büyük kamus en meşhur eseridir. Tesadüf edilen bazı ufak yanlışlara rağmen bu eser, Firuzabadi kamusundan daha doğru sayılır.

Yukarı Çık