Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Stoacılık

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisinde ve Süper Sözlük Forumunda Bulunan Stoacılık Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Stoacılık : Aklın egemenliğini, doğaya uygun yaşamayı, ruhun duyumsamazlığı ve dünya yurttaşlığı ülküsünü amaç edinen Kıbrıslı Zenon'un kurduğu, öğretiye ilişkin

 1. #1
  Kadim
  Misafir..

  Post Stoacılık

  Stoacılık :

  Aklın egemenliğini, doğaya uygun yaşamayı, ruhun duyumsamazlığı ve dünya yurttaşlığı ülküsünü amaç edinen Kıbrıslı Zenon'un kurduğu, öğretiye ilişkin derslerin stoa denilen direkli galeride verildiği öğreti.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130992
  Nerden
  KIZ KULESİNE KARŞI
  Mesaj
  1.413
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  34627
  Öyle bir öğretidir ki:
  Stoacılara göre sitenin yüceltilmesi artık bırakılmalıdır, çünkü bunun üstünde olan şeyler vardır. Onlara göre kişi evrensel akla uygun davranmakla sitenin dar sınırlarından sıyrılır, kopmopolis bir dünyada birey halini alır. Dünya vatandaşı haline gelir. Akla önem veren Stoacılar dolayısıyla insana da önem vermektedirler, insan olmak vasfından dolayı onların eşit olduklarını kabul etmekte ve köleliğe karşı çıkmaktadırlar. Hukuka akıl yoluyla erişildiğini ve akıl yoluyla erişilen hukukun kaynağının da doğa olduğunu savunmaktadırlar.
  Görüldüğü gibi bu öğreti, ahlaksal ve siyasal açıdan getirdikleri ile bir dönüm noktası teşkil etmektedir.

Yukarı Çık