Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5

Konu: Lokavt

 1. #1
  Aktif Üye -BaDe- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  1.588
  Rep Gücü
  20917

  Lokavt

  • İşveren tarafından kendi teşebbüsüyle veya bir işveren kuruluşun kararına uyarak işçilerin topluca işten uzaklaştırılmasıdır.

 2. #2
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  KIZ KULESİNE KARŞI
  Mesaj
  1.413
  Rep Gücü
  34628
  05.05.1983 Tarihli 2822 Sayılı Toplu İş Sözleşmesi Grev ve Lokavt Kanunun md. 26'ya göre, işyerinde faaliyetin tamamen durmasına sebep olacak tarzda, işveren veya işveren vekili tarafından kendi teşebbüsü ile veya bir işveren kuruluşunun verdiği karara uyarak işçilerin topluca işten uzaklaştırılmasıdır.

 3. #3
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647
  Merhaba!

  Anayasanin 54. maddesine gore grev hak
  Lokavt/isten toplu cikarim hak degildir.

  grev hakkı ve lokavkt anayasa'nın 54. maddesinde şu şekilde düzenlenmiştir:
  "toplu iş sözleşmesinin yapılması sırasında, uyuşmazlık çıkması halinde işçiler grev hakkına sahiptirler. bu hakkın kullanılmasının ve işverenin lokavta başvurmasının usul ve şartları ile kapsam ve istisnaları kanunla düzenlenir.
  ...işçiler grev hakkına sahiptirler...
  ...işverenin lokavta başvurmasının şartları kanunla düzenlenir...
  grev hakkı ve lokavt iyiniyet kurallarına aykırı tarzda, toplum zararına ve millî serveti tahrip edecek şekilde kullanılamaz.
  grev esnasında greve katılan işçilerin ve sendikanın kasıtlı veya kusurlu hareketleri sonucu, grev uygulanan işyerinde sebep oldukları maddî zarardan sendika sorumludur.
  grev ve lokavtın yasaklanabileceği veya ertelenebileceği haller ve işyerleri kanunla düzenlenir.
  grev ve lokavtın yasaklandığı hallerde veya ertelendiği durumlarda ertelemenin sonunda, uyuşmazlık yüksek hakem kurulunca çözülür. uyuşmazlığın her safhasında taraflar da anlaşarak yüksek hakem kuruluna başvurabilir. yüksek hakem kurulunun kararları kesindir ve toplu iş sözleşmesi hükmündedir.
  yüksek hakem kurulunun kuruluş ve görevleri kanunla düzenlenir.
  siyasî amaçlı grev ve lokavt, dayanışma grev ve iokavtı, genel grev ve lokavt, işyeri işgali, işi yavaşlatma, verim düşürme ve diğer direnişler yapılamaz.
  greve katılmayanların işyerinde çalışmaları, greve katılanlar tarafından hiç bir şekilde engellenemez."

 4. #4
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  KIZ KULESİNE KARŞI
  Mesaj
  1.413
  Rep Gücü
  34628
  Can ve mal kurtarma işlerinde; cenaze ve tekfin işlerinde; su, elektrik, havagazı,termik santrallarını besleyen linyit üretimi,tabii gaz vepetrol sondajı,üretimi,tasfiyesi,dağıtımı, üretimi nafta veya tabii gazdan başlayan petrokimya işlerinde; banka ve noterlik hizmetlerinde;kamu kuruluşlarınca yürütülen itfaiye, şehiriçi deniz, kara ve demiryolu ve diğer raylı toplu yolcu ulaştırma hizmetlerinde kendisine gidilmesi yasak olandır.

 5. #5
  Üyecik ●HΣЯΣTIC● - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Nerden
  Ankara
  Yaş
  26
  Mesaj
  16
  Rep Gücü
  912
  Nedense bana özel kanallarımızdan biri olan xTV'sinde gece yarısı çıkan anabolik steroid bağımlısı -üçgen,beşgen,prizma,dikdörtgen vücutlu- ve gelecekte olası hemoroid hastası iri yarı adamların birbirini devirmesi anl***** gelen 'nakavt' kelimesini çağrıştırır.Doğrusu gerçek anlamıyla örtüşen bir çağrışımdır.

  Aynı bakış açısıyla bakarsanız;işverenin işçisine 'hani siz grev yapıyorsunuz ya,hani bu yolla benden birşeyler istiyorsunuz ya,hani işi yavaşlatıp beni kaç aydır böbreğimde taş varmış gibi zorla işetiyorsunuz ya;bende bu nedenlerle hepinizi işten çıkarma kararı alıyorum' deyip,son darbeyi indirmesi ve işçisini nakavt etmesi sonucunu çıkarılabilirsiniz

Yukarı Çık