+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Mülteci

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisinde ve Süper Sözlük Forumunda Bulunan Mülteci Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Kaçak göçmen. Sığınmacı ya da Arapça'da iltica fiilinden türeyen mülteci, dini, milliyeti, belirli bir toplumsal gruba üyeliği veya siyasi düşünceleri

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye -BaDe- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  1.588
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  20916

  Mülteci

  • Kaçak göçmen.
  • Sığınmacı ya da Arapça'da iltica fiilinden türeyen mülteci, dini, milliyeti, belirli bir toplumsal gruba üyeliği veya siyasi düşünceleri nedeniyle zulüm göreceği korkusu ve endişesi taşıyan, bu sebeple ülkesinden ayrılan/ayrılmak zorunda bırakılan ve korkusu nedeniyle geri dönemeyen veya dönmek istemeyen, iltica ettiği/sığındığı ülke tarafından endişeleri haklı bulunan yabancıdır.
  • Sığınma talebi geri çevrilen kimseler sığınmacı olarak nitelenemeyeceğinden, sığınmacı sıfatını kullanabilmek için kişi endişelerinde, korkularında haklı bulunmalıdır.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  KIZ KULESİNE KARŞI
  Mesaj
  1.413
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  34627
  İskan Kanunu: ''Türkiye'de yerleşmek maksadı ile olmayıp, bir zaruretle muvakkat oturmak için sığınanlar.'' olarak tanımlamıştır. Mültecilerin ve mülteci meselesinin 2. Dünya Savaşından sonra önemini arttırması nedeniyle, 1951'de Cenevre'de Mültecilerin Hukuki Durumuna Dair Sözleşme kabul edilmiş, Türkiye'de bu sözleşmeyi 1961 yılında onaylamıştır. Sözleşme ile mültecilerin hukuki durumu düzenlenmiş, bazı mülteciler bakımından ise ücretli bir meslekte çalışma bakımından, ülkede yabancıların çalışmasına konulan kısıtlamaların uygulanmayacağı kabul edilmiştir.

Yukarı Çık