Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

‘Yorumsuz’ seyredebilmek

Eğlence ve Mizah Kategorisi Öykü ve Hikayeler Forumunda ‘Yorumsuz’ seyredebilmek Konusununun içerigi kısaca ->> Hikâye, günümüzden yaklaşık 2500 yıl önce yaşadığı kabul edilen ünlü Lao Tzu zamanında eski Çin’de geçer: Köyün birinde çok fakir ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  ‘Yorumsuz’ seyredebilmek

  Hikâye, günümüzden yaklaşık 2500 yıl önce yaşadığı kabul edilen ünlü Lao Tzu zamanında eski Çin’de geçer:

  Köyün birinde çok fakir yaşlı bir adam varmış. Ancak adamın öyle dillere destan güzel bir beyaz atı varmış ki krallar bile onu kıskanırmış. Krallar at için ihtiyara hazineler teklif edermiş ama adam atı satmaya yanaşmazmış. Her seferinde “Bu at, bir at değil benim için. Bir dost. İnsan dostunu satar mı!” dermiş hep.

  Derken bir sabah kalkmışlar ki, at yok. Bütün köylü ihtiyarin başına toplanmış. “Seni ihtiyar bunak! Bu atı sana bırakmayacakları, çalacakları belliydi. Çok yazık!Eğer satmış olsaydın, ömrünün sonuna kadar beyler gibi yaşardın. Şimdi ne paran var, ne de atın” demişler.”

  İhtiyar, “karar vermek için acele etmeyin” demiş. “Sadece ‘At kayıp’ deyin. Çünkü gerçek bu! Ondan ötesi sizin yorumunuz ve verdiğiniz karar. Atımın kaybolması, bir talihsizlik mi, yoksa bir şans mı, bunu henüz bilmiyoruz. Çünkü bu olay henüz bir başlangıç! Arkasının nasıl geleceğini kimse bilemez.”  Köylüler ihtiyar bunağa kahkahalarla gülmüşler. Zaten onu hep biraz kaçık buluyorlarmış. Ama aradan onbeş gün geçmeden, at bir gece ansızın dönmüş. Meğer çalınmamış, dağlara gitmiş kendi kendine. Dönerken de, vadideki oniki vahşi atı peşine takıp getirmiş.

  Bunu gören köylüler toplanıp ihtiyardan özür dilemişler. “Babalık” demişler. “Sen haklı çıktın. Atının kaybolması bir talihsizlik değil adeta bir devlet kuşu oldu senin için.”

  “Karar vermek için gene acele ediyorsunuz” demiş ihtiyar. Sadece atın geri döndüğünü söyleyin. Bilinen gerçek sadece bu! Ondan ötesinin ne getireceğini henüz bilmiyoruz. Bu daha başlangıç! Birinci cümlenin birinci kelimesini okur okumaz tüm kitap hakkında nasıl fikir yürütebilirsiniz?”

  Köylüler bu defa ihtiyarla dalga geçmemişler açıktan ama içlerinden “Bu herif sahiden gerzek,” diye geçirmişler.

  Bir hafta geçmeden, vahşi atları terbiye etmeye çalışan ihtiyarın tek oğlu attan düşmüş ve ayağını kırmış. Evin geçimini temin eden oğul simdi uzun zaman yatakta kalacakmış. Köylüler gene gelmişler ihtiyara.

  “Bir kez daha haklı çıktın” demişler. “Bu atlar yüzünden tek oğlun bacağını uzun süre kullanamayacak. Oysa sana bakacak başkası da yok. Şimdi eskisinden daha fakir, daha zavallı olacaksın” demişler.

  İhtiyar “Siz erken karar verme hastalığına tutulmuşsunuz” diye cevap vermiş. “O kadar acele etmeyin. Oğlum bacağını kırdı. Gerçek bu! Ötesi sizin verdiğiniz karar. Ama acaba ne kadar doğru! Hayat böyle küçük parçalar halinde gelir ve ondan sonra neler olacağı size asla bildirilmez.”

  Birkaç hafta sonra, ülke savaşa girmiş ve düşman kat kat büyük bir ordu ile saldırmış. Kral son bir ümitle eli silah tutan bütün gençleri askere çağırmış. Köye gelen görevliler, ihtiyarin kırık bacaklı oğlu dışında bütün gençleri askere almışlar. Köyü matem sarmış. Çünkü savaşın kazanılmasına imkân yokmuş, giden gençlerin ya öleceğini ya esir düşüp köle diye satılacağını herkes biliyormuş.

  Köylüler, gene ihtiyara gelmişler. “Gene haklı olduğun kanıtlandı” demişler. “Oğlunun bacağı kırık, ama hiç değilse yanında. Oysa bizimkiler belki asla köye dönemeyecekler. Oğlunun bacağının kırılması talihsizlik değil, şansmış meğer.”

  “Siz erken karar vermeye ve yargılamaya devam edin” demiş, ihtiyar. “Oysa ne olacağını kimseler bilemez. Bilinen bir tek gerçek var. Benim oğlum yanımda, sizinkiler askerde. Ama bunların hangisinin talih, hangisinin şanssızlık olduğunu sadece Allah biliyor.”  kaynak
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  19
  Rep Gücü
  16
  çok güzel bir hikaye tşkler rabiya kardeş, yüreğine sağlık .

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye tntcool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Nerden
  Antalya
  Mesaj
  2.191
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  54809
  Her işte bir hayır vardır diye boşuna demiyorlar demek ki...

Benzer Konular

 1. PKK mensubu için ‘aktivist’ diyen rapora CHP’den ‘evet’
  KOMANDO Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 26-04-2013, 11:54 PM
 2. ‘Fark etmez erkeği’ ile ‘bol seçenek kadınları’
  dogangunes Tarafından İnsan İlişkileri Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 16-04-2010, 01:17 AM
 3. Işte trt’nin ‘yeni’ haber kanalının kadrosu
  ajan Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-01-2010, 05:26 PM
 4. Yorum: 0
  Son mesaj: 28-01-2009, 02:11 PM
 5. ‘Milli’yim demek mi daha tehlikeli? PKK’yı övmek mi?
  RABİA Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 07-04-2008, 08:46 PM
Yukarı Çık