+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

Beş gezginin anlaşmazlığı

Eğlence ve Mizah Kategorisinde ve Öykü ve Hikayeler Forumunda Bulunan Beş gezginin anlaşmazlığı Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Merhaba Asya’nın muhtelif bölgelerinden gelen beş hacı, Sultanhan(1) Kervansarayı’nda karşılaştıklarında, kendi aralarında anlaşmışlar ve birlikte devam etmeye karar vermişler; zaten

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Beş gezginin anlaşmazlığı

  Merhaba  Asya’nın muhtelif bölgelerinden gelen beş hacı, Sultanhan(1) Kervansarayı’nda karşılaştıklarında, kendi aralarında anlaşmışlar ve birlikte devam etmeye karar vermişler; zaten hepsi de Mekke’ye gidiyorlarmış.

  Ertesi gün Konya istikametinde sohbet edip yürürlerken, içlerinden biri yerde bir gümüş Dinar görmüş. Onu yerden alan hemen şu teklifte bulunmuş: “Mafil satın alalım ve aramızda taksim ederlim.”

  İkincisi ise; “Kabul, aramızda taksim edelim; ama ben üzüm satın alınmasını tercih ederim” demiş. “Ben ne üzümü bilirim ne de mafili; fakat, tam da canım balesh istiyor. Bir miktar balesh alalım ve onu eşit şekilde taksim edelim” demiş Üçüncüsü. Fakat Dördüncü hiçbir şeyin bestan’dan daha iyi olamayacağını belirterek karşı çıkmış. Bestan için de tam bir Dinar lazımmış.

  Ama beşincileri biraz sinirlenerek bağırmış: “Hepiniz susun. Konya’da rektaf alacağız, benim memleketimde Konya’nın rektaf ‘ını çok methederler ve ben bundan şimdiye kadar hiç yemedim. Sadece rektaf satın almalıyız, başka bir şey değil.”

  Hepsi bağrışmaya ve tartışmaya koyulmuşlar. Hatta neredeyse kavgaya da başlayacaklarmış ki, biraz uzaktan geçmekte olan bir üstad sufiyi görmüşler. Bu münakaşanın çözümü için ona danışmaya karar vermişler ve gidip kendisine bütün meseleyi izah etmişler.

  “İyi”, diye cevap vermiş, “gelin benimle; sizin meselenizi hepinizi tamamen tatmin edecek bir şekilde çözeceğim.”

  Konya’ya varınca onları bir meyve satıcısına götürmüş ve buradan üzüm satın almışlar. Hepsi memnun kalmıştı, çünkü zaten istedikleri de bu imiş, fakat onu herkes kendi lisanında ifade etmiş.

  Evet… sadece kelimeleri değiştirerek aynı şey ifade edilebiliyorsa, Tanrı’dan bahsettiğimizde niçin tartışılır ki?

  Gabriele Mandel, İslam Bilgeliği, Arion Yayınevi, Kasım 2004

  http://www.supermeydan.net/forum/for...tml#post281218
  Konu mopsy tarafından (29-07-2010 Saat 08:23 AM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Eşlerin Anlaşmazlığı Çocukları Olumsuz Etkiliyor
  İnci Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-10-2009, 02:33 PM
Yukarı Çık