Merhaba!

Aklını alan gitmişti bizden çok önce. biz kaldık. 'insan hiçbir şeye saygı duymazken ne kadar hata yapabilir ki?' konulu bir tartışmanın tam ortasında kalkmış olmasaydık cümlelerimiz daha derli toplu olabilirdi; yapamadık.

herkes her şeyini alıp gittikten sonra bile, ya da herkesin her şeyini alıp gitmesini bekledikten sonra özellikle, biz burada kaldık. çoğunun adını dahi "hayat!" çekip savuşturduğumuz bir toplu cinayetin ortasında, bir toplu cinayetin ortağı ya maktulü olmamak için köşe bucak kendimizde sığınacak yerler arayarak, sonunda hep (aslında hiç de ilgi çekici olmayan) sıradan kayıplarımıza ağıt kılığında methiyeler düzerek hayatta kaldık. bir yerde kaldık. neresi olduğunu bilmediğimiz ve hangi bize sorsan pek de matah bir şey olmayan bir şeyde kalmak için binbir takla attık. hayatta kaldık.

yasaklar üzerine epey dert yandıktan sonra, aslında gereğinden fazla şeye izin verilen bir dünya'da oyun oynadığımızın farkına vardık. çok izledik, çok yazdık, çok içtik, hiçbirisinin bize hiçbir şey katmadığının ayırdına vardık. biz kendimizden bir şeyler eksiltmeye çalışırken bize bir şeyler katılması fikrinden hoşlanmadık. kabul, o zaman bunu hiç düşünmemiştik, ucuz atlattık. kabul, o zaman küçüktük, yaşadığımız bütün o debdebeli şeylerden önce, 'şimdi debdebeli bir şeyler yaşayalım' önsözünün altına imzamızı atmıştık. nasıl derler: hayatta kalmıştık.

yardıma değil elbette, bir trajediye ihtiyacımız vardı: bulduk. bütün o yarım ağızla sövdüğümüz politik 'şey'lerden, bütün o yarım öfkeyle doğrulttuğumuz tutkulu fikirlerden, bütün o 'yeterince uzun süre bakınca hepsi birbirine benzeyen gözler'den ve 'yeterince nefret edince hepsiyle uzlaşabileceğin ananeler'den sonra bulduk. sürekli 'şey'in yerine konacak kelimeler aradıktan sonra bulduk: bütün kelimelerin yerine 'şey'i koymayı bulduk. aklını alan gitmişti bizden çok önce, biz o zaman küçüktük, şimdi toz kadar büyüğüz, hayatta kalmayı bulduk.

nasıl derler: hayatta kalmayı bulduk. kocamanız şimdi: bulduk! nasıl derler: bulduk! hele ki adına yaşam değil de benim yaşamım dedik, detay verdik, inandırıcı bir 'şey'ler koyduk.

bulduk!

Charles bukowski
http://www.itusozluk.com/goster.php/...k+%F6yk%FCleri