Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 Toplam: 7

Bir ömüre yazılan

Eğlence ve Mizah Kategorisi Öykü ve Hikayeler Forumunda Bir ömüre yazılan Konusununun içerigi kısaca ->> Dedem'e... Bir yaprağın sessizliğin içinde salınışını hisset! Sonrasında yeşilinden kırılıp sarının uçurumuna düşen bir fısıltıyı hisset! O fısıltı ki bir ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye sis_labirenti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesaj
  168
  Rep Gücü
  2393

  Bir ömüre yazılan

  Dedem'e...

  Bir yaprağın sessizliğin içinde salınışını hisset! Sonrasında yeşilinden kırılıp sarının uçurumuna düşen bir fısıltıyı hisset! O fısıltı ki bir vasiyet gibi yerine getirilir cümleler içinde. O fısıltı ki son nefes gibi bir ömrün kucağında uyur. Çığlık çığlığa bir yağmurun toprağın kokusunda teninden ayrılışını hisset! Ki damlaları çapaklanmış bir sabahın ilk sözcüklerine kilitlenir. Kerpiçten örülü bir seccadede kılınan ilk namazın dualarından sızan saba makamında bir sancıdır bu. Dizlerin üstüne çöktükçe, damarlardan ağısından sürülmüş bir ölüm dile gelir. Öyleyse paslanmış gölgelerin siyaha yırtılışını hisset! Hisset ki bu cümleler her okunuşta sesine yazılabileyim.

  Avluya açılan kapının aralığından yükselen bu sesin dedemden mi yoksa okuduğu kitaptan mı geldiğini hiç bilemedim. Uzun bıyıklarına hapsedilen dudaklarını hep bir gençlik sevdasında öpüşürken yârin dudaklarına emanet ettiğini düşünmüşümdür. Öyle bir öpüştür ki bu, söylenecek tüm sözler bir dokunuşa dönüşür. Gözler alfabesi olur sessizliğin. Dudaktaki o tatsa bir sırra dönüşür. Öyle bir sırdır ki bu kişinin kendisinin yaşamdan saklanması icap eder. Sanırım bu yüzden dedemle aynı yaştayım. Ne o yaşlanabilir, ne de ben doğabilirim!

  Uzandığım yataktan usulca kalkıp kuş cıvıltılarını kendime adım eyleyerek aralık kapıdan içeri her girişimde oturduğu sedirde kitabının sayfalarına gömülmüş, cümlelerden seçilemeyen gözleriyle dedemi görürüm. Fısıltıları o anda duvarda asılı olan halının üzerindeki Hz. Ali’nin cemaline dönüşür. Bazense Zülfikar’ın kınından çekilişi olur. Bir anda duvar kerpiçten bir duaya dönüşür. Hz Ali’yse bu duanın harflerine dönüşür.

  Dedemin beni görüp gözlerini bana çevirmesiyle kendimi o an okuduğu kitaptaki bir cümle, bir kelime veya bir harfe dönüşmüş olarak bulurum. Cümleyken, anlamım fısıltısı olur. Kelimeyken, tekerrürsüz bir nabızım… Harfken ise sesi ifadem olur. Gayrı suretim bir fısıltıdır.

  Usulca otururum yanına. Elleri saçlarım olur misal. Nabzı bir melteme dönüşür de usulca dalgalanır saçlarımda. Derken bir türkü söyler gibi öper saçlarımdan. Ve her teli bir ozanın sazına savrulur. Veysel babada kocaman bir aşk, Mahsuni babadaysa insana kefenlenmiş bir evliyaya dönüşürüm.

  Sonra elini gömleğinin cebine götürüp kırış kırış bir kâğıt ve masmavi bir kalem çıkartıp “Yaz evlat” der bana. Şaşkınca gözlerine doğru emekleyip “Ne yazayım dede?” diye sorunca;

  — Okuduğum bu kitabın devamını…
  Gözlerim kitaba ilişince kapakta kendi adımı görürüm o an…


  21.09.2009
  Bakırköy-İstanbul
  Saat: 19:59
  Yunus B.


 2. #2
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye mavi_gece - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Nerden
  Cennet'ten
  Mesaj
  587
  Rep Gücü
  12072
  Dedem dünyadaki en çok güvendiğim, yanında kendimi çok huzurlu hissettiğim, sevgisine hiç şüphesiz inandığım, dünyadaki muhteşem insanlardan biriydi...
  Ben çok uzun zaman sonra dedemi bu sene ziyarete gidebildim
  Onu o kadar çok seviyordum ki... Ama ona bu sevgiyi gösteremeden, ben çok küçükken bizi bırakıp gitti (Mekanı Cennet olsun)
  Şu an öyle duygular içindeyim ki!..
  Bana bu duyguları bana yaşattığın için çok teşekkür ederim Sis

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye sis_labirenti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesaj
  168
  Rep Gücü
  2393
  Sayın Mavi gece bu çok güzel bir içdönüştü. İnanılmaz bir samimiyet vardı içinde. Eğer bir parça mutlu edebildiysem ne mutlu bana.

  Teşekkür ederim bu değerli düşünceleriniz için

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye -BaDe- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  1.588
  Rep Gücü
  20917
  Dedeler hep bir başka oluyor, ya da bir başka seviliyor. Gerçekten samimi sevgilerimi sunacağım bir kişi varsa o da dedemdir.
  Vefat etti ve ben de yanındaydım o an, gözlerini çok sevdiği sarmaşık çiçeğine yöneltti, saat sabah 8:30 du ( bunu hiç unutmayacağız çünkü yıllardır eskitemediği D.D.Y hatırası köstekli kurmalı saati tam o saatte durmuştu ) ve son nefesini verdi...
  Gözlerim doldu inanın bunu yazarken, tonton kızım ponpon kızım deyişi geldi aklıma...
  Teşekkürler bana onu hatırlattığın için...

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye sis_labirenti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesaj
  168
  Rep Gücü
  2393
  Sayın Bade böylesi düşüncelerinizi ve duygularınızı paylaştığınız yazıları okuyunca çok mutlu oluyorum. Böylece farklı dünyaları görüp keşfedebilme imkanı doğuyor. Bu güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim.

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555
  Bu yazıyı okurken çok sevdiğim rahmetli dedemi hatırladım. Güzel bir paylaşım olmuş.

 7. #7
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye sis_labirenti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesaj
  168
  Rep Gücü
  2393
  Sayın Mor teşekkür ederim bu değerli yorumunuz için.

Benzer Konular

 1. Atatürk'e yazılan Kürtçe şarkı
  YukseLL Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 20-04-2012, 07:19 PM
 2. Duvara tebeşirle yazılan
  SAHARAY Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-12-2008, 10:08 PM
 3. Tarihte İlk yazılan sarkı sözleri
  YukseLL Tarafından Şarkı Sözleri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-02-2007, 02:26 PM
 4. Atatürk'e Yazılan Şiirler
  Nil@y Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 09-12-2006, 04:05 PM
Yukarı Çık