Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5
 1. #1
  Acemi Üye sis_labirenti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesaj
  168
  Rep Gücü
  2393

  Tuvaldeki Ses

  Bayan Z elindeki fırçayı paletindeki masmavi “D” harfine batırıp tuvaldeki adamın adını çizmeye başladı. İsmini bazen bir şarkının nakaratı yapıyordu. O anlarda şarkıcı susup çizilen resimde kendini dinliyordu. Sesindeki tınının böylesine soyut olmasına şaşırdığı da oluyordu. Hatta bu durumlarda sol anahtarıyla şarkıya sessizce girip kendisinin en sevdiği cümleleri şarkı sözlerinin aralarına serpiştiriyordu. Daha sonraysa bir es’in boşluğundan faydalanıp parmak uçlarında terk ediyordu şarkıyı. Gıcırdayan sekizlik ve onaltılık melodilere aldırmadan, tavandan sarkan ve en ufak bir düş kurmada sallanan lambayı umursamadan ve yeni söylemesine rağmen duvarlardan dökülen şarkı sözlerine aldırmadan, anları da yanına alıp gidiyordu. Oysa bu şarkıyı ilk söylediği günler her taraf dökülüyordu. Notaların üzerine sinen hamam böceklerini, örümcek ağlarından görünmeyen şarkı sözlerini kendisi temizlemişti. Tavandaki lambanın sıklıkla detone olması da bu sorunlardan biriydi. Ki bu karanlık yüzünden mırıldandığı şarkıları bile duyamıyordu.

  Kendinden önce bu şarkıyı okuyan kişi hayli hoyrat davrandığından ilk zamanlar işi hayli zordu. Mesela şarkının odalarından birinde bulunan çekmecelerde eski şarkıcı son derece demode olan bazı şarkı yorumlarına ait seslerini katlayıp saklamıştı. Hatta öyle özensiz katlamıştı ki çoğunun ütüleri bile bozulmuştu.

  Bayan Z yavaşça geri çekilip çizdiği isime baktı. Gülümsedi. İçine sinmişti bu isim. Ama bir şey eksikti. Elini düşüncesine yasladı ve kendisinin bile duymayacağı şekilde düşünmeye başladı. Düşüncesi bazen bir kesi olup ilham denen farenin peşinden koşuyordu. Ki farenin saklandığı biçimler öylesine anlaşılmazdı ki kedi bazen onu yakalayacağım derken kendi kuyruğunu ısırırken buluyordu kendini. Bazense sınıfta canı sıkılmış bir öğrencinin defterinden yırtılıp yapılmış kâğıttan uçak oluyordu düşüncesi. Kâğıttan uçaksa üzerindeki cümleleri dökmemek için savaşıp yerçekimine lanetler okuyarak öylece düşeceği ikileme doğru sürüklenirdi. Derken Bayan Z birden gülümsedi. Tuvale doğru hızla yaklaşıp fırçasını paletindeki mor “Ü” harfine batırıp tuvaldeki adamın gece uyurken dinlediği masalları çizmeye başladı.

  Ninesinin sesinde seken taşlara benziyordu cümleler. Öylesine sakin, öylesine huzur doluydu ki… Dinlerken sanki ninesi masallara onu anlatıyormuş gibi geliyordu. Çünkü sesindeki tüm cümleler o konuşmaya başladığı anda uyumaya başlıyordu. Şuan Bayan Z’nin resmini çizdiği adamsa onları uyandırmamak için sessizce dinlerdi ninesinin masallarını. Bazense o uyuduğu zamanlar ninesinin fısıltıyla anlattığı masallar resimdeki adamın kulağına kadar gidemeden havada öylece asılı kalırlardı. Sabah kadar kıvransalar da düşemezlerdi yere. Ki düşseler masanın üstünde duran masal kitabının içinde ait oldukları yerlere yatıracaklardı kendilerini. O anlarda fısıltılarla okunan masallar nineye kızmıyor da değillerdi hani. Resimdeki adam sabah uyandığında fısıltılı masallar havada öylece asılı halde bulurdu. İlk başlarda korkardı. Ama sonra alıştığından hemen masal kitabını açıp sayfaların arasında boş kalan yerlere geçmelerine yardımcı olurdu.

  Bayan Z yeniden geri çekilip tuvali süzmeye başladı. Bitmek üzereydi neredeyse ama bir şey daha eksikti. Neyin eksik olduğunu düşünmeye başlayacaktı ki bir anda gördü olmayan şeyi; aşk. Hemen fırçasını paletindeki kırmızı “Ş” harfine batırıp resimdeki adamın yüreğine aşkı çizmeye başladı.

  Sevdiği kadını ilk olarak bir uzun yol gezisinde defterine düştüğü cümlelerdeki özlemlerde görmüştü. Bazen aklına gelmeyen bir şarkıydı o kadın. Gecelerce düşünür ama yüzünü çıkartamazdı. Sonra aynada kendini görünce o adamı da görürdü. Ve bağıra bağıra onun yüzünü haykırırdı aynalara. Bazense çizmek isteyip de uygun rengi bulamadığı bir resimdi. Aynı şuan tuvale çizdiği kadın gibi… Ona hep aynı isimle seslenirdi; Bayan Z…


  25 Mayıs 2009
  Güngören - İstanbul
  Konu dogangunes tarafından (13-09-2009 Saat 03:11 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: yazı fontuyla oynamak kesinlikle ysak..

 2. #2
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.148
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18820
  kalemine saglik bizle paylasim icin tesekkürler.

 3. #3
  Acemi Üye sis_labirenti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesaj
  168
  Rep Gücü
  2393
  Sayın Kırmızıgül okuma zahmetine giriştiğiniz asıl ben teşekkür ederim.

 4. #4
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555
  Emeğinize sağlık. Hikayeniz güzeldi.

 5. #5
  Acemi Üye sis_labirenti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesaj
  168
  Rep Gücü
  2393
  Teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim.

Yukarı Çık