Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 Toplam: 8

Yara

Eğlence ve Mizah Kategorisinde ve Öykü ve Hikayeler Forumunda Bulunan Yara Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Gün tunç bir çiçeğin yaprağında ölmekteydi. Kokusu çeliktendi. Toprağı gümüş cümlelere terk edilmişti. Dudaklarda nadasa bırakılmış lisanlar; kim bilir kaç

 1. #1
  metamorphosis
  Misafir..

  Yara

  Gün tunç bir çiçeğin yaprağında ölmekteydi. Kokusu çeliktendi. Toprağı gümüş cümlelere terk edilmişti. Dudaklarda nadasa bırakılmış lisanlar; kim bilir kaç şiir-ağacı dökecekti sesini cümlelere? Damlarda yıkılmış uykular yamanıyordu gerçeklere. Duvarda asılı bir bağlama, telleri çapaklanmış, rüzgârdan mızrabıyla aralanıyordu sesleri türküleri. Nakaratın bir yerinde tekrarlanan bu sözden bir çocuk düşer yüzüstü. Önce gölgesi, sonra aynalardaki sureti en sonundaysa türküdeki sesi ağladı. Tandırın başındaki anasını şiveli bir telaşla koştu. Sanki kerpiçten bir rahmin içinden yükseliyordu çığlığı. Kendi anasının tülbendine doladığı nasırlı saçları savruluyordu çığlığının köşelerinde.

  Kucağında yavrusunu kollarının ceminde duaya taşıdı. Bazı Türkçe, bazı Kürtçe adımlarla basamakları yorum yavrusunun dizindeki yarayı bir evliyanın sırrıymışçasına sardı tülbendiyle. Gayrı yara bir Tanrı âşığının kabriydi. Tüm acı cisimleşmiş bir duanın fedaisine dönüşmüştü.

  Sesi kabuk bağlamış bir derenin ağaçların dallarından oluşan irinden sızıyordu su. Üzerindeki lehçeli mavi boşaldığı irinin azabına koyuydu. Dizindeki emanetle uzanan çocuk pencerenin dudaklarından bu tadı içiyordu. Öyle bir öpüştü ki bu yâri kendisini aşkla emziriyordu. Ne de arsız bir sevgiliydi! Göğüslerini örttüğü günışığından libası tek bir güzel sözle düşecekti de üzerinden geceden yatağına uzanıp çocuğun körpe fikrini bozacaktı sanki. Derken penceredeki sevgilisi uzaktan gelen yorgun bir çığlığı fısıldadı oğlanın kulağına. Kim bilir kaç öyküden, kaç şiirden gelmişti o çığlık da böylesine dermansız bir Türkçe'ye bulanmıştı. Belki de bir ozanın bitap tellerinde soluklanan bir aşk masalının paslı dizelerinden dökülmüştü de isyanı mutsuz biten sonunaydı.

  Çocuğun minik parmakları aralayınca sevgilinin dudaklarını yüzü bir lisan olup fısıldandı çınar ağaçlarının gölgesinden güne. Çığlığın geldiği yönde kalabalık cümlesi insanlaşıp yokuştan bir kelimenin içinde yer alıyordu. Kerpiçten öznesindeyse başka bir zamandan tercüme edilen bir kadın döşünü dövüp talaş gibi savrulan ağıtlarını dört bir yana savuruyordu.

  Gelininin rahminde can veren kuzusuna dövünen bu ana, düşünde görünen ölü torununun kırkına günler kala kendisinden elindeki kefeni emzirmesini istemişti. Ananın sesi Zülfikar olmuş bu gâvur düşün üzerine saldırıyordu. Fikrinde pusuya yatan hain uykular bu çığlığın hışmıyla birkaç gece öteye kaşmış, kaçamayanlarsa ananın saçlarına astıkları kır duayla aflarını diler olmuşlardı.

  Kalabalığın içinden sıyrılan bir çocuk, dizindeki yarayla sendeleterek anaya yaklaştı. Saçlarının okşayıp yanağına da bir öpücük kondurduktan sonra;

  - Bak, Fate Teyze senin düşün benim yaram oldu. Ağlama ki kanamasın. Dedi…

  24.07.2009
  Saat: 17:18
  Bakırköy – İstanbul
  Yunus B.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.665
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  12
  Rep Gücü
  88643
  Merhaba!

  ...Bak, Fate Teyze senin düşün benim yaram oldu. Ağlama ki kanamasın. Dedi…
  .............................................!

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye carloss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  1.713
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  28876
  Hakkını vermek gerek cidden çok iyi yazıyorsunuz.

 4. #4
  metamorphosis
  Misafir..
  Sayın Mopsy o noktalamalarla anlatılanın yarısını bile yukarıdaki karalamamda anlatamadığımdan eminim.

  Sayın Carloss teşekkür ederim bu övgü dolu cümleleriniz için.

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye sahrabetis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Nerden
  Aslen Gürcistan ama ANkara'da yaşıyorum
  Yaş
  39
  Mesaj
  1.325
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  19338
  Betimlemelerdeki gücü fark etmemek olanaksız. Hakikaten çok sağlam ve dinamik bir giriş ile başlamış ve hemen okuyucuyu içine alıyor. Tam hikayenin tadını almaya başlamışken ise bir anda çarpıcı bir final ile bitiyor. Acaba daha uzatılabilir miydi diye düşünüyordum ki tadın damağımda kaldığını fark edince bu fikrimden vazgeçtim. Tebrikler , gerçekten düşündüren bir yazıydı , emeğinize sağlık...

 6. #6
  metamorphosis
  Misafir..
  Sayın sahrabetis çok teşekkür ederim bu güzel cümleleriniz için. Üzerinde çalıştığım bir türe yönelik çalışmalardır özünde bu karalamalar. Umarım daha da geliştirebilirim.

  Saygılarımla...

 7. #7
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesaj
  1.271
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  39039
  müthiş final..tebrikler yine çok güzeldi ..

 8. #8
  metamorphosis
  Misafir..
  Sayın Masal bu güzel düşünceleriniz için çok teşekkür ederim...

Benzer Konular

 1. Yara, Faça Jilet İzi Giderme
  dogangunes Tarafından Vücut Estetiği Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 20-02-2011, 01:43 AM
 2. Bu Yara Hiç Kapanmayacak - CEZMİ ERSÖZ
  shgiptare Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 12-08-2009, 10:01 PM
 3. Dillerde Bir Yara : Tesadüf
  RABİA Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 03-06-2008, 02:13 PM
 4. Doğuda kanayan yara kangrene dönmesin .
  misafir_99 Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-01-2008, 12:31 AM
 5. Derin Yara
  Karakarizma Tarafından Mesaj Panosu Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 12-01-2008, 09:24 PM
Yukarı Çık