+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Yollar ve roller

Eğlence ve Mizah Kategorisinde ve Öykü ve Hikayeler Forumunda Bulunan Yollar ve roller Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> “Kral ülkesinin doğusu ile batısını birbirine bağlayan yolu yaptırmış ve ülkesinin önemli bir ulaşım sorununu çözmüştü, bu yolun ne derece

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye Ribat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  350
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  6783

  Yollar ve roller

  “Kral ülkesinin doğusu ile batısını birbirine bağlayan yolu yaptırmış ve ülkesinin önemli bir ulaşım sorununu çözmüştü, bu yolun ne derece önemli olduğunu halka anlatması gerekiyordu, bunun için bir formül buldu, açılış günü bir yarışma düzenleyecekti. Yarışmanın konusu “yolda en güzel yürüyen insanı seçmekti” bu yarışmaya, kadın erkek, genç yaşlı, zengin fakir kısaca tüm halk katılabilecekti. Elbette yarışmayı kazanan çok büyük bir ödülle taltif edilecekti!

  Yarışma günü gelmiş, halkta bir heyecan başlamıştı, yarışmacılar yolda en güzel yürüyen insan olabilmek için, giyimleri, kuşamları, makyajları kısaca fiziksel görünümleri ile de en güzel olabilme adına, bayanlar ve erkekler o gün en güzel elbiselerini, kostümlerini, ayakkabılarını giymiş, makyajlarını en güzel şekilde yapmış olarak yarışmanın başlayacağı yere gelmişlerdi.

  Yarışmacılar yeni yapılan bu yolun birkaç kilometrelik bir bölümünde yürüyecekler ve bitiş noktasında kendilerini beklemekte olan kralın birinciyi seçmesi ve ödülünü vermesiyle yarışma sona erecek aynı zamanda büyük çapta bir eğlence düzenlenecekti.

  Yarışma başladı, yarışmacıların heyecanlı davranışları adrenalin seviyelerinin ne kadar yükselmiş olduğunu gösteriyordu adeta, kralın adamları tarafından izleniyor olmanın da etkisiyle, yolda öyle güzel yürüyor ya da yürüme çabası içinde oluyorlardı ki, belki de yarışmayı birinci bitiren en güzel yürüyen adam seçilecek bu nedenle kralın yanına ilk ben varmalıyım ve ödülü alan ben olmalıyım düşüncesiyle, birbirlerini geçebilmek için ortaya koydukları çaba bazen çok gülünç, bazen de üzücü manzaralar ortaya koyuyordu.

  Yolun yarısına gelindiğinde, yarışmacılar bir moloz ve taş yığını ile karşılaştılar, bu yığın yarışmacılara büyük engel teşkil ediyordu, aynı zamanda buradan geçerken yeni kostümleri, ayakkabıları kirleniyor, makyajları bozuluyordu, kralın yanına her gelen krala “kralım, yolun bir bölümünde taş ve moloz yığını var, oradan geçerken yeni elbiselerimiz battı, bakın halimize toz toprak içinde kaldık” şeklinde serzenişte bulunuyordu.

  Az sonra bir adam geldi, kralın yanına, bu adamında üstü başı toz toprak içindeydi, ayrıca fakir bir köylü olduğu zaten giyiminden belliydi. Adam, elindeki altın dolu keseyi krala uzattı, “kralım yolun bir bölümünde taş ve moloz yığınları vardı, bu içi altın dolu torbayı, o moloz yığınlarının altında buldum. Galiba adamlarınız bu keseyi oraya düşürmüş olmalı, buyurun altınlarınızı” dedi. Kral, hayır o altın kesesi benim değil dedi. Adam, ama kralım biliyorsunuz biz fakir bir halkız, kimsede bu kadar altın olamaz, bu altın kesesi ancak sizin olabilir diye ısrar etti. Kral hayır dedi benim değil. Hem sen neden o moloz yığınlarını karıştırdın ki, herkes taş ve moloza değmeden, elbisesini kirletmeden oradan geçme telaşı içindeyken sen neden taş ve molozla uğraşıp üstünü kirlettin?

  Adam; kralım, ben oradan geçerken evet çok sıkıntı çektim, çünkü orası daha yolun başı ya da ortalarına biraz yakın bir yerdi, daha yolun uzun bölümü önümdeydi, arkamda da yüzlerce, binlerce yarışmacı vardı, kendi kendime dedim ki, ben buradan geçerken bu sıkıntıyı çektim, üstüme toz toprak bulaştı, en azından benden sonra gelenler aynı sıkıntıyı çekmesinler diye taş ve moloz yığınını temizlemeye başladım, herkes benim temizlediğim yerden kirlenmeden geçerken müthiş keyif alıyordum, bir süre sonra yoldaki engeli kaldırdım ve son taşı aldım yolun kenarına atmak için ama bir de baktım ki taşın altında bu altın kesesi var. Ben bu keseyi orada buldum kralım, bu kese sizin olmalı.

  Kral tarihe dip not olarak düşecek şu cevabı verdi; Hayır o kese benim değil senin, sen kendinden sonra gelenlerin önündeki engelleri kaldırdın. Hem de bunu yaparken, sıkıntıya, çileye katlandın. Yoruldun, kirlendin, herkes birinci olup ödül alma telaşı içindeyken sen bunu önemsemedin, sen geriden gelenlerin önündeki engelleri kaldırma uğraşı içindeydin ve bu uğraşı verirken molozların altına gizlenmiş olan altın kesesini buldun. Sen yolda en güzel yürüyen adamsın. O altın kesesi de senin.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  844
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  2991
  Karanlığa küfretmek yerine bir mumda sen yak.
  Sen hod ben hod.Kim verecek bu ata ot?
  Selamlar.

Benzer Konular

 1. 25 Nisan Kapalı Yollar
  mopsy Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-04-2010, 09:16 PM
 2. Yollar makyajla renklenecek!
  İnci Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 21-09-2009, 03:56 PM
 3. Yollar ve duraklar
  blueice Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 16-01-2009, 04:54 PM
 4. Crazy Taxi 3 : High Roller [ PC - CD ]
  lutador Tarafından Oyun İnceleme Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-10-2007, 02:47 AM
 5. File Roller (linux)
  YukseLL Tarafından Linux Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-12-2006, 09:19 PM
Yukarı Çık