Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 Toplam: 6
 1. #1
  Aktif Üye D€NiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesaj
  2.148
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  4906

  Bir küp altın; iki güzel insan

  Bir küp altın; iki güzel insan

  ALİ DEMİREL

  Geçmiş zamanın birinde bir adam, bir çiftlik evi yapmaya karar verdi. Bunun için güzel bir yer aradı ve aradığı yeri sonunda buldu. Araziyi sahibinden satın aldı. Hemen işe koyuldu. Önce kendine güzel bir ev, daha sonra hayvanları için bir barınak yaptı. Geri kalan arazi üzerine ise meyve ağaçları dikmeye başladı.
  Bir gün arazide çalışırken kazmasının ucuna sert bir cisim takıldı. İçinden, “sert bir kaya parçası olmalı” diye düşündü. Ancak biraz daha kazdığında bir de ne görsün! Bir küp altın. Küpü bulunduğu yerden dikkatlice çıkardı. İçinden şunu geçirdi:

  - Ben bu araziyi satın aldım; ama içindekileri satın almadım. Bu altınlar arazinin benden önceki sahibinin olmalı. En iyisi ben bu küpü ona teslim edeyim.

  Adam hemen araziyi aldığı adamın yanına gittti ve durumu anlattı. Bu altın küpünü adama teslim etti. Adamı dikkatlice dinleyen arazinin eski sahibi şöyle dedi:

  - Kardeşim, ben bu araziyi sana içindekileriyle beraber sattım. Bu altın küpü benim değil, senin. Çünkü arazi şu anda sana ait.

  Karşı taraftaki adam ise altınları kendisinin alamayacağını söylüyordu. Aralarındaki bu anlaşmazlık uzayınca hakime gitmeye karar verdiler.

  Mahkemeye vardıklarında durumu hakime arz ettiler. Hakim öncelikle toplumda böylesi insanların yaşadığı için Rabbine şükretti ve ardından her iki adama da bekâr çocuklarının olup olmadığını sordu. Adamlar şaşırmıştı. Konunun bekâr çocuklarla ne ilgisi olabilirdi ki?

  Araziyi satın alan adam,

  - Benim bir oğlum var, dedi.

  Diğer adam ise,

  - Benim de bir kızım var hakim bey dedi. Bunun üzerine hakim sözlerine şöyle devam etti:

  - Efendiler! Sizin hakkınızda verdiğim hüküm şu: Çocuklarınızı birbiriyle evlendirin. Bu altınların bir kısmını da onlara düğün masrafları ve düğün hediyesi olarak harcayın. Bir kısmını kendi ihtiyaçlarınız için, geri kalan kısmını da Allah yolunda hizmette kullanın.

  Her iki taraf da haklarında böyle bir kararın verileceğini akıllarının ucundan geçirmiyorlardı. Ancak bu karardan iki taraf da oldukça memnun kaldı. Çünkü bu sayede hem aralarındaki ihtilaf çözülmüş hem de akraba olmuşlardı. (Buhari, 3285; Müslim, 1721)
  --------------------------------------------------------------------------------


  Hikâyeden çıkarılacak bazı dersler

  1. İnsan, kul hakkı mevzuunda olabildiğine hassas olmalı. Meşru olmayan her türlü kazanç ancak hasâret getirir. Vücudunun her zerresi haramdan müteşekkil insanların meydana getirdiği toplum hiçbir zaman Cenab-ı Hakk’ın rahmetine liyakat kazanamaz. Bir toplum, kendini değiştirmedikçe de Cenab-ı Hakk onları değiştirmez. Durup dururken aziz bir cemaatı Allah zelil etmez, zelil ettiğini de aziz hale getirmez.

  Allah Rasûlü, üzerinde kul hakkıyla musalla taşına yatırılmış bir insanın namazını kılmamıştır. Zira kul hakkıyla giden kendisine rahmetle dua edilme liyakatından mahrumdur. Kul hakkı hangi yol ve ne suretle geçerse geçsin insanın helakine sabep olur. Ahirete kul hakkıyla gidenlerin durumu çok zordur.

  İslam, kul hakkına büyük önem vermiştir. Herkesin hesap endişesiyle titrediği kıyamet gününde, hiçbir suale tabi tutulmadan cennete girecek olan şehidin bile hesap vereceği tek husus, “kul hakkı”dır. Onun için her mü’min, üzerinde başkasına ait bir hak varken ölmekten şiddetle kaçınır. Böyle bir inanç, insana kendi kazancına başkalarını ortak etme hasletini de kazandırır. Zira içinde bir başkasının alın teri bulunmayan, hiçbir kazanç yok gibidir. İçinde bir başkasının hakkı olmayan kazanç, beraberinde vicdan huzurunu da getirir. Vicdanen huzurlu bir insan ise, çalışırken daha bir aşk ve şevkle çalışır.

  2. İnsanlar bir konuda anlaşmazlığa vardıklarını kendi aralarını bulacak bir hakime gidebilirler. Hakim, her iki tarafı da dinlemeli ve her zaman haklının hakkını hak ettiği ölçüde vermelidir.  ailem.zaman.com.tr

 2. #2
  Tecrübeli Üye sempatikman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Yaş
  41
  Mesaj
  302
  Rep Gücü
  390

  Cevap: Bir küp altın; iki güzel insan

  İnsanlar arasında husumet hiç bir zaman iyi değil haklı olsan bile husumet iyi değil herzaman barışcıl olmak lazım emeğine sağlık güzel bir paylaşım :)))))))))))

 3. #3
  blueice
  Misafir..

  Cevap: Bir küp altın; iki güzel insan

  Emeğine sağlık Deniz.

 4. #4
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesaj
  1.271
  Rep Gücü
  39041

  Cevap: Bir küp altın; iki güzel insan

  ne güzel bir hikaye ..bölesine iyi düşünenlerin akraba olması istemiş hakim.ve iyi düşünce gelecek nesilleride bu iyi huylardan nasiplenir diye..çok iyi bir karar ..teşekkür ederiz deniz

 5. #5
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.148
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18820

  Cevap: Bir küp altın; iki güzel insan

  insan davarcigina koyacak bir seyler var simdi yer yüzünde böyle bir nesil varmi
  tesekkürler deniz paylasim icin

 6. #6
  1. Hikaye yarışma birincisi
  2. Avatar yarışma birincisi
  Venhar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Nerden
  Bilmiyorum :)
  Mesaj
  4.887
  Rep Gücü
  81913

  Cevap: Bir küp altın; iki güzel insan

  tşk ederim canım
  emeğine sağlık

Benzer Konular

 1. Altın Dikdörtgen ve Sarmallardaki Altın Oran
  meridyen2 Tarafından Matematik Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-08-2010, 07:57 PM
 2. Insan (insan yücedir)
  mmustafa02 Tarafından Tasavvuf Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 24-08-2009, 03:03 PM
 3. Güzel huyluya, her şey güzel davranır
  nefisetülilm Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-08-2009, 08:30 PM
 4. Güzel gören güzel düşünür.
  M ü e l l i f... Tarafından Mesaj Panosu Foruma
  Yorum: 34
  Son mesaj: 16-06-2009, 10:43 PM
 5. İnsan güzel bulduğunu mu sever,yoksa sevdiğini mi güzel bulur?
  dogangunes Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 26-10-2008, 05:52 AM
Yukarı Çık