1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 14

Yoksulluk Neden Var ?

Eğlence ve Mizah Kategorisi Öykü ve Hikayeler Forumunda Yoksulluk Neden Var ? Konusununun içerigi kısaca ->> Yoksulluk Kimsesiz bir kız çocuğu her zamanki gibi caddenin köşesinde durmuş dileniyordu. Üzerinde yırtık pırtık elbiseler vardı. Yüzü gözü kir ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Yoksulluk Neden Var ?

  Yoksulluk

  Kimsesiz bir kız çocuğu her zamanki gibi caddenin köşesinde durmuş dileniyordu. Üzerinde yırtık pırtık elbiseler vardı. Yüzü gözü kir ve pasaktan zor seçiliyordu. Görenin yüreğini burkacak kadar sefalet içindeydi.
  Zengin adam her zamanki gibi o caddeden geçiyordu. Kızı gördü, ama dönüp bir daha bakmadı. Köşedeki gazeteciden gazetesini satın aldı. Sonra da, saray yavrusu evine, mutlu ve sıcak ailesine döndü. Mükellef yemeklerle donatılmış masaya oturduğunda, nedendir bilinmez, o dilenci kızı hatırladı. Onun bu sefaletine göz yumduğu için ruhunda Allah’a karşı bir sitem duygusu uyandı.
  Bu duyguyla kendi kendisine düşündü:
  “Nasıl olur da Allah bu kadar küçük bir kızın böylesi bir fakirlik içinde yaşamasına izin verir? Neden o kıza yardım etmek için birşeyler yapmaz?”
  Tam bu sırada, kalbinin derinliklerinden kopup gelen bir ses ruhunu titretti:
  “Yaptı! Seni yarattı ve bir kısmını muhtaçlara dağıtman için sana zenginlik verdi!”
  ***
  Ne güzel olurdu, diye düşünür insan bazen, dünyada hiç kötülük olmasaydı, hiç fakirlik ve açlık çekilmeseydi! İlk bakışta hoş, ama boş bir hayaldir oysa bu. Dünya zıtların birbirine karıştığı bir imtihan meydanıdır çünkü. Güzelliklerin ve iyiliklerin görünebilmesi için az da olsa çirkinliğe ve kötülüğe ihtiyaç vardır. Tıpkı hiç karanlık görmemiş birisinin ışığı farkedememesi gibi, insanın insan olabilmesi için, melekten farklı ve belki daha üstün olabilmesi için bu zıtlıklarla yüzleşmesi şarttır.
  Bilirsiniz, kömür ve elmasın maddesi aynıdır: karbon. Ama elmas görüntüsü, hem de değeri açısından kömürden kat kat üstündür. Kömürün ise işe yarayabileceği tek şey yanmaktır! İşte maddesi aynı olsa da, ruhlarında birbirlerinden fersah fersah farklı olan insanların birbirinden ayrışması için gereklidir, dünyanın bir imtihan meydanı olması. Elmasların kömürlerle aynı dereceye düşmemesi için gereklidir bu. Düşünsenize, çalışkan-tembel her öğrencinin en yüksek notu alabildiği bir sınav ne derece adil sayılabilir? Çalışkan öğrenciyle tembel öğrencinin ne farkı kalır?
  İşte dünya yüzünde görünen kötülükler, olumsuzlukların her biri sınav sorularındaki yanlış şıklar gibi durur önümüzde. Bu dünyayı içindekilerle birlikte bize sunan Yaratıcı öyle merhametlidir ki, öyle dörder veya beşer tane cevap şıkkının içinde kafamızın karışmasını istemez.
  Önümüzde kocaman harflerle yazılmış, hatta yanına "Hadi bunu işaretle!" notu düşülmüş doğru tercih durur. Ve yanlış şık, bu doğru şıkkı işaretlememektir.
  Ve dikkat edin, dünyada kötülüklerin olduğundan en çok dem vuranlar, faturayı hemen Yaratıcı'ya çıkarıverirler! Bu insanların aynı zamanda dünyanın bir imtihan alanı olduğunu reddeden, Yaratıcılarıyla arası açık insanlar olması manidar değil midir? Böyleleri, O'nun neden böyle şeylere izin verdiğini sorgulamaya kalkarlar. Kötü ve çirkin görünen şeylerden kat kat fazla olan iyiliklerin ve güzelliklerin kaynağının O olduğunu düşünmezler! Bunu düşünmedikleri için cüz'i miktardaki kötülüklerin ve çirkinliklerin hikmetini anlamaya yanaşmazlar.
  Dünyada görülen kötülüklerin büyük kısmı insanın insana reva gördüğü zulümlerdir halbuki. Bazı insanlar çok fakirse, bu, Yaratıcı istediği için değil, ellerindeki serveti Onun n***** paylaşmaya yanaşmayan zalim zenginler yüzündendir. Dünyanın dört bir yanında zulümler ve savaşlar varsa, toprağın üstündeki ve altındaki zenginlikleri paylaşma kavgasına tutuşan zalim güçlüler yüzündendir.
  Merhametli Yaratıcımız, zenginlik verdiği insanlara aynı zamanda "Paylaşın!" emrini de verir. Güç bahşettiği insanlara "Adil davranın!" emrini verdiği gibi.
  Ama biz, bize verilen nimetleri düşünmeden sahipleniveririz çoğunlukla. Verildiklerini unuttuğumuz ölçüde onları vermek ve paylaşmak zor gelir. Veya gücümüz gözümüzü öyle körleştirir ki, kendimize göre bir "adalet" anlayışı geliştirir ve haksızlıklarımıza haklılık kılıfı giydirmeye çalışırız.
  Ama nafile bir çabadır bu. Bu dünyada değilse bile âhirette, boynuzsuz koyunun boynuzlu koyundan hakkının sorulacağı o günde, bu çabanın nafileliği daha iyi anlaşılacaktır.  Murat ÇİFTKAYA
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye D€NiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesaj
  2.148
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  4906

  Cevap: Yoksulluk Neden Var ?

  Denge içinde yaratıldı ki, zengin zenginliğinle,fakir fakirliği ile neleri yapıyor nelere sabrediyor ,nelerle mücade edip,nelere isyan ediyor..Bunları imtihan etmek zenginin malını ne şekilde , nelere harcadığını görmek ,fakirlere yardım etme konusunda hassasiyetini ölçmek..
  Sen ,ben,biz,siz,onlar..herkes konudaki zengin adam gibi başını çevirip giderse...
  Bilinki o fakire çektikleri bu yaşamdadır.Başını çevirip giden zenginin ise sonra sorulucaktır..
  Kimse yaptığı iyiliğin de kötülüğün de karşılıksız kalıcağını sanmasın elbetteki bunların karşılığı olucaktır..Ama iyiliği yaparken karşılık beklemeden yapmak ,kötülüğü yaparkende bunun vebalini elbet çekeceğimizi bilmek,hatırlamak ve unutmamak gerekir..

  Bu çok güzel bir paylaşımdı teşekkürler...

 3. #3
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  844
  Rep Gücü
  2992

  Cevap: Yoksulluk Neden Var ?

  Fakirlik sonuçta bir kanaattır. Hatta Fakir olan bir insanda kendini müreffeh sanabilir.Çünkü yiyeceği bir lokma giyeceği bir hırkadır.Köyde yaşayan bir insan düşünün Yiyecek problemi olmaz küçük bir tarlası vardır.Ektiğini biçer bir kısmını satar bir kısmıyla karnını doyurur. Giyecek ve yatacak problemi yoktur. Çocuklarının tahsil probleminide fazla düşünmez. Olsa olsa erkek oğlunun Başlık derdi vardır.Hatta adam eskiye nazaran Üç kuruş daha fazla kazansa Ohhhh bir güzel ŞÜKREDER Rabbine.Ama asıl FAKİRLİK DÜŞMEYLE YAŞANIR. Şehirde yaşarsınız İşiniz vardır.Ama O işi her nasılsa kaybedipte yerine yeni bir iş bulamadığınızda DÜŞERSİNİZ.Ve her şeyinizi kaybedip Kendi Kanaat şehrinizde yaşarsınız.Kimsede size acımaz. Acısalarda kar etmez. Bu durum sizi dahada üzer.Bu ezelden beri vardır vede ebede kadar sürecektir.
  Allah Bu Düşen Fakiri niçinmi yarattı?ABDULLAH OLMASI İÇİN.İmtihan zengine değildir. Öyle olsaydı Bakara suresi 155 ayetinde bir kısmınızında mallarını ARTTIRARAK İMTİHAN EDERİZ derdi.Ve sonunda BAĞIRTA BAĞIRTA ÇAĞIRTA ÇAĞIRTA ONU KENDİNE DÖNDÜRÜR.
  YUNUS SEN BU DÜNYAYA NEDEN GELDİN?!(BURADA İSYAN VE SİTEM VARDIR)
  GECE GÜNDÜZ HAKKI ZİKRETSİN DİLİN(BURADADA KULLUK VARDIR)
  Baki selamlar.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Cevap: Yoksulluk Neden Var ?

  Ne güzel olurdu, diye düşünür insan bazen, dünyada hiç kötülük olmasaydı, hiç fakirlik ve açlık çekilmeseydi!
  İlk bakışta hoş, ama boş bir hayaldir oysa bu.
  Dünya zıtların birbirine karıştığı bir imtihan meydanıdır çünkü.
  Güzelliklerin ve iyiliklerin görünebilmesi için az da olsa çirkinliğe ve kötülüğe ihtiyaç vardır. Tıpkı hiç karanlık görmemiş birisinin ışığı farkedememesi gibi, insanın insan olabilmesi için, melekten farklı ve belki daha üstün olabilmesi için bu zıtlıklarla yüzleşmesi şarttır.

  Bilirsiniz, kömür ve elmasın maddesi aynıdır: karbon. Ama elmas görüntüsü, hem de değeri açısından kömürden kat kat üstündür. Kömürün ise işe yarayabileceği tek şey yanmaktır! İşte maddesi aynı olsa da, ruhlarında birbirlerinden fersah fersah farklı olan insanların birbirinden ayrışması için gereklidir, dünyanın bir imtihan meydanı olması.
  Elmasların kömürlerle aynı dereceye düşmemesi için gereklidir bu. Düşünsenize, çalışkan-tembel her öğrencinin en yüksek notu alabildiği bir sınav ne derece adil sayılabilir? Çalışkan öğrenciyle tembel öğrencinin ne farkı kalır?

  İşte dünya yüzünde görünen kötülükler, olumsuzlukların her biri sınav sorularındaki yanlış şıklar gibi durur önümüzde. Bu dünyayı içindekilerle birlikte bize sunan Yaratıcı öyle merhametlidir ki, öyle dörder veya beşer tane cevap şıkkının içinde kafamızın karışmasını istemez. Önümüzde kocaman harflerle yazılmış, hatta yanına "Hadi bunu işaretle!" notu düşülmüş doğru tercih durur. Ve yanlış şık, bu doğru şıkkı işaretlememektir.
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesaj
  1.271
  Rep Gücü
  39041

  Cevap: Yoksulluk Neden Var ?

  ne zamanki haksızlıklarımıza haklılık kılıfı giydirmeyi bırakıcaz işte o zaman herşey yolunda olur.zengin parasını paylaşır , fakir zenginin derdine ortak olur.teşekkürler çok anlamlıydı

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Cinsiyet
  Erkek
  Mesaj
  5.719
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67062
  Gerçeklerden uzak, isteyerek kendisini çıkarcılık dünyasına mahkum etmiş,
  fakat vicdan azabı sebebiyel kendisini bu mahkumiyetten kurtarmaya çalışan bir anlayışın bocalaması..
  Bu ne pehiz bu ne lahana turşusu türünde bir yazı yani.

  Gerçek olan şu ki, Kapitalist bir dünyada yaşamayı istemek;
  hem barıştan, paylaşımdan uzak durmak hem de yazıya konu olan yoksul kız çocuğunu açlığa, yokluğa ve yoksulluğa mahkum etmektir.

  Asıl gerçekler ise görmemezlikten gelinmektedir.
  O da vahşi kapitalizmin acımasızlığı...
  Konu SOSYALİST tarafından (08-04-2011 Saat 02:24 PM ) değiştirilmiştir.

 7. #7
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye yeşeren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2011
  Mesaj
  373
  Rep Gücü
  4215
  Yani kominist bir rejimmi kurtarır insanlığı yoksulluktan?

 8. #8
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Mesaj
  47
  Rep Gücü
  0
  komunizm Köleliktir... Eski Sovyetler Birliğini İşçiler yıktılar, neden yıktılar ? Sosyalizm de İşçiler GIKINI bile çıkaramazdı..Komunşist Parti Üyeleri yaşar işçiler SEFALET içinde yaşarlardı...

 9. #9
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Cinsiyet
  Erkek
  Mesaj
  5.719
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67062
  Alıntı yeşeren´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Yani kominist bir rejimmi kurtarır insanlığı yoksulluktan?
  Kesinlikle evet.
  Çünkü;
  Komünist rejimde tüm insanlar yeteneği ve becerisi doğrultusunda üretime katılmak zorundadır.
  Çünkü komünist rejim üretime katılmayan insanları zararlı insan olarak tanımlar.
  Bu da tüm insanların havuza bir şeyler atma zorunluluğunu çıkarar ortaya.
  Durum böyle olunca, işsizliğin de ortadan kalkmasıyla ihtiyaç duyulan her ne olursa olsun istemediğin kadar artar.
  Ve böylece açlık, yoksulluk gibi terimler tarihe gömülür..

  Umarım bu kısa açıklama işe yaramıştır.

 10. #10
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Mesaj
  47
  Rep Gücü
  0
  DENENMİŞİ denemekte avanaklıktır... SOVYETLER BİRLİĞİ YIKILDI ....?

1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Yoksulluk Çığlıkları
  SOSYALİST Tarafından Borsa ve Ekonomi Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 31-03-2013, 01:28 AM
 2. Yoksulluk Nafakasının indirilmesi istemi
  YukseLL Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-08-2010, 09:47 PM
 3. Yoksulluk çirkindir
  spartaküs Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 03-11-2009, 04:56 PM
 4. Açlık ve Yoksulluk Sınırı
  SOSYALİST Tarafından Şikayet ve Protesto ediyoruz Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-07-2009, 07:04 PM
 5. Açlık ve yoksulluk
  SOSYALİST Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 27-02-2009, 02:17 PM
Yukarı Çık