+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1
 1. #1
  Aktif Üye D€NiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesaj
  2.148
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  4906

  Sevginin Anahtarı

  Sevginin Anahtarı


  Uzun yıllar önce, çinde Li-li adında bir kız yaşıyordu.Günler günleri, yıllar yılları kovaladı ve çoğu genç kız gibi Li-li de günün birinde bir delikanlı ile evlendi.

  Li-linin kocası zengin biri değildi ama ailesine karşı sorumluluklarına dikkat eden biriydi. O yüzden, Lilinin evini, kocasıyla birlikte dul kayınvalidesi ile de paylaşması gerekiyordu.

  Gelin görün ki, aylar geçtikçe, Li-li kayınvalidesiyle geçinmenin çok zor olduğunu anla maya başladı. İkisinin de kişiliği çok farklıydı ve bu yüzden sık sık kavga ediyorlardı. Kavgalar gitgide o kadar şiddetlenmişti ki, konu komşu da evde olanlardan haberdar olmaya başlamıştı.

  Birkaç ay daha böyle geçtikten sonra, Li-li bu işin böyle gitmeyeceğinden iyice emin haldeydi. Bu durumun annesi ile eşi arasında kalan kocası için evliliği cehenneme çevirdiği de görüyor; eşi için de üzülüyordu.

  Li-li, bir çare bulabilme ümidiyle, baba tarafından aile dostları olan bir baharatçıya gidip derdini anlattı. Baharatçı, Li-liye bu işin kesin çözümünün kayınvalideyi ortadan kaldırmak olduğunu ama bu işi farkettirmeden halletmesi gerekiyordu. O yüzden değişik bitkilerden hazırladığı bir ekstreyi Li-li üç ay boyunca azar azar kaynanası için yaptığı yemeklere koyacaktı. Zehir az az verilecek, böylece kayınvalideyi Li-linin öldürdüğü anlaşılmayacaktı. Yaşlı baharatçı, Li-liye zehiri azar azar verdiği üç ay içinde şüphe verici davranışlardan, özellikle kayınvalidesine karşı sert kavgalardan kaçınmasını tavsiye etti.

  üç ay için sabredip kayınvalidesine olabildiğince iyi davranmalıydı.

  Baharatçının hazırladığı zehir ekstresini de alarak sevinç içinde eve dönen Li-li, baharatçının önerdiği planı adım adım uygulamaya başladı. Her gün en güzel yemekleri yapıyor, kayınvalidesinin tabağına zehiri azar azar damlatıyor, bu arada ona iyi davranmayı ihmal etmiyordu.

  Onun bu iyi muamelesi kayınvalideyi de etkilemiş, gün gün ona daha iyi davranmaya, haftalar geçtikçe de kendi kızı gibi sevgi ve ilgi göstermeye başlamıştı. Evde artık barış rüzgarları esiyordu.

  Bu durum karşısında, Li-li yaptıklarından utanmaya başladı. Kayınvalidesinin aslında pek de kötü biri olmadığını, bilakis iyi bir insan olduğunu düşünmeye başlamıştı; ama yemeğine azar azar damlattığı zehirler yüzünden onun ölmesi de an meselesiydi artık.

  Vicdan azabı içinde kıvranan Li-li, yaptıklarından pişman vaziyette yine baharatçıya gitti ve bu kez, verdiği zehiri kandan temizleyecek bir iksir yapması için kendisine yalvardı. Artık yaşlı kadının ölmesini istemiyordu.

  Yaşlı baharatçı, Li-linin bu yalvarmaları karşısında gülmeye başladı. Li-li ise çok ciddiydi ve zehrin tesirini vücuddan atacak bir ilaç yapmasını ısrarla istiyordu.

  - Ah Li-li!dedi baharatçı, Sana zehir diye verdiğim şey, vücudu güçlendiren bazı bitki özlerinin bir karışımıydı yalnızca; çünkü, asıl zehir ikinizin kafasındaydı. Sen ona iyi davrandıkça bu zehir dağıldı, yerini sevgi ve anlayışa bıraktı.

  Alıntı..
  Konu Gül@y tarafından (08-11-2008 Saat 11:36 AM ) değiştirilmiştir. Sebep: babam seyrediyor daha önce verild

Benzer Konular

 1. Sevginin Günü Olur mu?
  İNCİ Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 03-02-2012, 11:40 PM
 2. Sevginin Mihengi?
  cah Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 19-05-2009, 02:44 AM
 3. Kıskançlık sevginin göstergesimidir?
  dogangunes Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 21
  Son mesaj: 05-02-2009, 09:32 PM
 4. Sevginin Neticesi ne olacak... ????
  M ü e l l i f... Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-07-2008, 03:07 PM
 5. Sevginin Ayışığı ; Dolunay
  blueice Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-05-2008, 06:24 PM
Yukarı Çık