Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

''insan ne ile yaşar?''

Eğlence ve Mizah Kategorisinde ve Öykü ve Hikayeler Forumunda Bulunan ''insan ne ile yaşar?'' Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> İnsan Ne ile Yaşar? Bir zamanlar bir kralın aklına söyle bir düşünce geldi; "Eğer bir işe ne zaman başlayacağımı; kimi

 1. #1
  blueice
  Misafir..

  ''insan ne ile yaşar?''

  İnsan Ne ile Yaşar?

  Bir zamanlar bir kralın aklına söyle bir düşünce geldi; "Eğer bir işe ne zaman başlayacağımı; kimi dinleyeceğimi ve yapmam gereken en önemli şeyin ne olduğunu bilseydim, girdiğim her işi başarırdım."

  Aklına böyle bir fikir düşünce, krallığın dört bir yanına, kim kendisine her iş için en uygun vakti, bu iş için en gerekli kişinin kim olduğunu ve yapılması gereken en önemli şeyin ne olduğunu öğretirse ona büyük bir mükafat vereceğini ilan etti.

  Bilgeler kralın huzurunda toplandı, fakat sorulara verdikleri cevaplar birbirinden tamamen farklı çıktı.

  İlk soruya cevap olarak; kimileri her hareketin doğru vaktini bilmek için önceden günlerin, ayların, yılların yer aldığı bir takvim
  hazırlamak ve sıkı sıkıya buna uyarak yaşamak gerektiğini söylediler. Ancak böylece, dediler; her şey tam zamanında yapılabilir.

  Diğerleri ise her hareketin doğru vaktine önceden karar verilemeyeceğini, kişinin kendisini boş eğlencelere kaptırmayıp, hep
  daha önce olmuş olayları izleyerek en lüzumlusunu yapabileceğini iddia ettiler.

  Bu defa başka bilginler de kral neler olup bittiğine ne kadar ederse etsin, tek bir kişinin her hareket için en uygun vakte karar
  vermesinin imkansız olduğunu; kralın, her şeyin en uygun vaktini tespitte ona yardım edecek bir bilge kişiler konseyi kurması gerektiğini söylediler.

  Fakat bu defa da başka bilginler; "Bir konseyin önünde beklemesi imkansız bazı şeyler vardır, bu işlerin yapılıp yapılmayacağına ancak tek bir kişi anında karar verebilir." dediler. "Buna karar vermek içinse neler olacağını önceden bilmek gerekir. Neler olacağını önceden bilenler de yalnızca sihirbazlardır. Dolayısıyla her hareketin doğru vaktini
  bilmek isteyen, sihirbazlara danışmalıdır.

  İkinci soruya da aynı şekilde türlü türlü cevaplar geldi. Kralın en fazla ihtiyaç duyduğu, en gerekli kişiler bazılarına göre danışmanlar;bazılarına göre papazlar; bir kısmına göre hekimler; daha başka bir kısmına göre ise savaşçılardı.

  Üçüncü soruya, yani en önemli işin ne olduğu konusuna gelince; bazıları dünyadaki en önemli şeyin bilim olduğunu söyledi. Bir kısmı savaşta ustalaşmak; daha başkaları da dini ibadet dediler.

  Bütün cevaplar birbirinden farklı çıkınca, kral bunların hiçbirini kabul etmeyip kimseye de ödül vermedi.

  Ama hala doğru cevapları alamadığı için, bilgeliğiyle ünlü bir münzeviye danışmaya karar verdi.

  Münzevi, hiç ayrılmadığı bir ağaç kovuğunda yaşar, yanına sade halktan başkasını kabul etmezdi. Bu yüzden kral üstüne sade elbiseler giyerek kendisini halktan biri gibi göstermeye çalıştı ve yola düştü. Münzevinin kovuğuna yaklaştıklarında atından indi ve muhafızını da geride bırakıp yola devam etti. Kral yaklaşırken münzevi kovuğunun önüne çiçek tarhları kazıyordu.

  Kralı gördü, selamlayıp kazmaya devam etti. Münzevi mecalsiz ve zayıf birisiydi; küreğini toprağa her sokuşunda bir parçacık toprak çıkarıyor, soluk soluğa kalıyordu. Kral yanına gelip söyle dedi:

  - Ey bilge münzevi, size üç sorunun cevabını sormak için geldim. Doğru şeyi, doğru zamanda yapmayı nasıl öğrenebilirim? En fazla muhtaç olduğum, dolayısıyla diğerlerinden fazla ilgi göstermem gereken insanlar kimdir? En önemli ve her şeyden önce kendimi vereceğim işler nelerdir?

  Münzevi kralı dinledi, ama cevap vermedi. Avuçlarına tükürüp kazmaya devam etti.
  "Yoruldunuz." dedi kral, "Küreği bana verin de biraz dinlenin.".
  Münzevi, "Sağ olun" diyerek küreği krala verip yere oturdu.
  Kral iki tarh kazdıktan sonra durup sorularını tekrarladı.

  Münzevi yine cevap vermedi; bu defa ayağa kalktı, elini küreğe uzattı ve söyle dedi:

  -Biraz dinlenin; bir parça da ben çalışayım.

  Fakat kral küreği ona vermeyip kazmaya devam etti. Bir saat geçti, bir saat daha. Güneş, ağaçların ardından batmaya başladı; sonunda kral küreği toprağa saplayıp söyle dedi:

  -Ey bilge kişi, senin yanına sorularıma bir cevap bulmak için geldim.Eğer cevap vermeyeceksen, söyle de evime gideyim".

  Münzevi, "Buraya koşarak birisi geliyor" dedi, "Bakalım kim?". Kral arkasına döndüğünde bir adamın koşarak kendilerine doğru geldiğini gördü. Adamın karnına bastırdığı ellerinin altından kan sızıyordu.Kralın yanına ulaşınca, kendinden geçercesine inledi, sonra da bayılıp yere düştü. Kral ve münzevi, hemen adamın üstündeki elbiseleri çıkardılar. Karnında büyük bir yara vardı. Kral yarayı elinden geldiğince yıkadı, mendiliyle ve münzevinin havlusuyla sardı. En sonunda kan durdu, adam kendisine gelince içecek bir şey istedi. Kral dereden taze su getirip ona verdi. Bu arada akşam olmuş hava soğumuştu. Kral,
  münzevinin de yardımıyla yaralı adamı kovuğa taşıyarak yatağa yatırdı.Yatağa uzanan adam gözlerini kapatıp derin bir uykuya daldı.

  Kral, koşuşturmadan ve yapmış olduğu işlerden öylesine yorulmuştu ki eşiğe çöktü ve uyuyakaldı; kısa yaz gecesi boyunca deliksiz bir uyku çekti.

  Sabah uyanınca nerede olduğunu, yatakta uzanmış ve canlı gözlerle dikkatle kendisine bakan yabancının kim olduğunu uzun süre hatırlayamadı. Kralın uyandığını ve kendisine baktığını gören adam;
  "Beni affedin" dedi, zayıf bir sesle.

  Kral "Sizi tanımıyorum, üstelik affedilecek bir şey yapmadınız ki" dedi.

  "Siz beni tanımıyorsunuz, ama ben sizi tanıyorum" dedi adam. "Ben, kardeşimi astırdığınız ve mallarını elinden aldığınız için sizden öç almaya yemin etmiş bir düşmanınızım. Tek başınıza münzeviyi görmeye gittiğinizi öğrendim ve dönerken yolda sizi öldürmeye karar verdim. Ama akşam olduğu halde dönmediniz. Ben de sizi arayıp bulmak için pusuya yattığım yerden çıkınca muhafızlarınıza rastladım, beni tanıyıp yaraladılar. Onlardan kaçtım fakat yaramdan çok kan akıyordu. Yaramı
  sarmasaydınız kan kaybından ölürdüm. Ben sizi öldürmek istedim, siz ise hayatımı kurtardınız. Eğer yaşarsam şimdiden sonra en sadık köleniz olup size hizmet edeceğim ve oğullarıma da aynı şeyi emredeceğim. Affedin beni."

  Kral, düşmanıyla bu denli kolay barıştığı ve onun dostluğunu kazandığı için çok mutlu oldu; onu affetmekle kalmayıp uşaklarını ve kendi doktorunu gönderip onun tedavisini yaptıracağını söyledi, ayrıca mallarını iade edeceğine de söz verdi.

  Yaralı adamla vedalaşan kral, kapının önüne çıkıp münzeviyi aradı.

  Gitmeden önce, sormuş olduğu sorulara cevap vermesini bir kez daha rica etmek istiyordu. Münzevi dışarıda, bir gün önce kazmış oldukları tarhlara çiçek tohumlarını ekiyordu.

  Kral ona yaklaştı ve söyle dedi:

  -Sorularıma cevap vermeniz için size son defa yalvarıyorum!

  Yorgun dizlerinin üstünde çömelmeye devam eden münzevi, gözlerini kaldırıp krala baktı ve, "Cevabınızı aldınız" dedi. "Nasıl aldım? Ne demek istiyorsunuz?" diye sordu kral.

  "Anlayamıyorsunuz" diye cevapladı münzevi. "Dün eğer benim dermansızlığıma acıyıp şu tarhları kazmasaydınız, gidecek ve su adamın saldırısına uğrayacaktınız ve yanımda kalmadığınıza pişman olacaktınız.Yani en önemli vakit, tarhları kazdığınız vakitti; en önemli kişi bendim ve en önemli işiniz bana iyilik yapmaktı. Daha sonra bu adam yanımıza koşarak geldiğinde, en önemli vakit onunla ilgilendiğiniz vakitti, çünkü eğer onun yaralarını sarmasaydınız, sizinle barışmadan ölecekti.Dolayısıyla en önemli kişi oydu, en önemli iş de onun için yaptıklarınızdı.
  Bundan sonra şu gerçeği unutmayın; 'Tek önemli vakit vardır, içinde bulunduğunuz an. O an en önemli vakittir, çünkü sadece o zaman elimizden bir şey gelebilir. En önemli kişi, kiminle beraberseniz odur, zira hiç kimse bir başkasıyla bir daha görüşüp görüşmeyeceğini bilemez; ve en önemli iş iyilik yapmaktır, çünkü insanın bu dünyaya gönderilmesinin tek sebebi budur.'"

  Tolstoy

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.689
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7720

  Cevap: ''insan ne ile yaşar?''

  Emeğinize sağlık....Bu tatlı paylaşımınız ıçın...

  İnsan ''ÜMİT '' ile yaşar.....

  Yada, ben öyle yaşıyorum...

 3. #3
  - Çevrimdışı
  yeni üye BOBMARLEY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Nerden
  ANKARA
  Mesaj
  81
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  31

  Cevap: ''insan ne ile yaşar?''

  Sevgiyle yaşar
  hatta bu konuyla ilgili bir söz söyleyim benim hayat felsefem

  umutla yaşayan simitle ölür...

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye anarshe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Mesaj
  263
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  140

  Cevap: ''insan ne ile yaşar?''

  Bundan sonra şu gerçeği unutmayın; 'Tek önemli vakit vardır, içinde bulunduğunuz an. O an en önemli vakittir, çünkü sadece o zaman elimizden bir şey gelebilir. En önemli kişi, kiminle beraberseniz odur, zira hiç kimse bir başkasıyla bir daha görüşüp görüşmeyeceğini bilemez; ve en önemli iş iyilik yapmaktır, çünkü insanın bu dünyaya gönderilmesinin tek sebebi budur.'"

  Tolstoy  insanin iyilik yapmasi icin once kendisine iyilikde bulunmasi gerekir...anlari yasamayi bilmek gelecege plansiz yasayarak keyif almaktir...yarin yada yarinlar diye bisey yoktur...yarinlar kendi elimizdedir...bugun kendin icin ne yaptin?...bu sorunun cevabini biliyorsan yarinlari yasamayida biliyorsundur...insan herseyi yasamak ister kesfetmek ister peki buna neden once kendimizle baslamiyoruz...yasamak dogdugun andan itibaren hayata hangi gozle baktigindadir...ilk dogus gulumsemeyle geliyorsa hayat ellerindedir...hic olmayi bilenlerdenim ama hic olarak yasamaya calisanlardan degilim...once kendim icin yasarim ve kendi keyfime bakarim iste bu noktada hayat benimle baslar ve yasamayi once kendime iyilik olarak yaparim...sonrasi dunyanin sebebidir...vs..vs...

Benzer Konular

 1. Yaşar kemal
  mopsy Tarafından Biyografi (Yaşam Öyküsü) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-02-2015, 08:35 PM
 2. Insan Neden Yaşar Sonunu Bile Bile?
  dogangunes Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 21-07-2010, 12:15 PM
 3. İdeolojiler kaç yıl yaşar?
  uzak yollar Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 22-01-2010, 11:44 AM
 4. Insan (insan yücedir)
  mmustafa02 Tarafından Tasavvuf Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 24-08-2009, 02:03 PM
 5. insan Ne ile Yaşar
  dogangunes Tarafından Dini Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-06-2007, 04:56 PM
Yukarı Çık