Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

İncinin Hikayesi

Eğlence ve Mizah Kategorisinde ve Öykü ve Hikayeler Forumunda Bulunan İncinin Hikayesi Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> İncinin Hikayesi Anneler gününde anneye, sevgililer gününde sevgiliye, doğum gününde, anma yıl dönümlerinde veya başka bir özel günde , değerli

 1. #1
  SAHARAY
  Misafir..

  stat İncinin Hikayesi

  İncinin Hikayesi

  Anneler gününde anneye, sevgililer gününde sevgiliye, doğum gününde, anma yıl dönümlerinde veya başka bir özel günde , değerli bir hediye olarak kabul gören incinin hikayesini öğrenmek isteyenler bu yazıyla yeterli bir malumat edinmiş olacaklar.
  İnci, kehribar ve mercan gibi organik bir taştır. Çünkü madenlerden çıkmaz. Bununla birlikte kullanımı, neredeyse insanlığın tarihi kadar eski bir geçmişe sahiptir.
  Tabii eskiden doğal yollardan oluşmuş inciler mevcuttu ve dalgıçlar bunları kendi özel yöntemleriyle çıkarıyorlardı. Bugün ise piyasadaki incilerin %90’dan fazlası kültür incilerinden oluşmaktadır.
  Peki kültür incileri sahte inciler midir? İnci çiftliklerindeki faaliyetleri ve inci üretiminin aşamalarını incelediğimizde bu sorumuza cevap bulmuş olacağız.


  Kültür incisi yeni bir uygulama mıdır?

  Bilinenin aksine kültür incisi üretimi yeni bir uygulama değildir. Geçmişi 1000 yıla dayanır. Usul olarak benzerlikler gösterse de 20. yy’da modern teknolojinin ışığında, oldukça profesyonelce üretim yapılmaktadır.
  Geçmişte inci, elde edilmesi zor olması dolayısıyla oldukça pahalı idi. Günümüzde oldukça uygun fiyattan satılması ile orantılı olarak da kullanım bakımından çok yaygınlaşmıştır.
  Dünyanın her köşesinden inciye olan bu talep dolayısıyla inci üretiminde de artış kaydedilmektedir.
  Çin’in Zhejiang eyaletine bağlı Zhuqi (Cuçi okunur), şehri, dünya inci piyasasına hitap etme özelliğine sahiptir. Şanghay’a yaklaşık 3 saat mesafedeki bu şehirde inci üretimi çok ciddi boyutlardadır. Yol boyunca inci çiftlikleri görebilirsiniz.


  Peki nasıl üretilmektedir inciler?

  Deniz ve okyanustan toplanan istiridyelerle başlıyor süreç. Bu istiridyelerin yeni yaşam alanlarına nakilleri yapılıyor. Bu aşamada istiridyelerin canlı tutulması için özen gösteriliyor. Izgara gibi bir sistemin arasına yerleştirilen istiridyeler deniz dibine indiriliyor. Özellikle sakin ve ılıman sahiller bu aşamada tercih ediliyor.
  ‘Izgara’lar içindeki istiridyelerin yeni ortama uyum sağlaması için birkaç ay bekleniyor. Sonra tekrar botlara alınıyor. İşte bundan sonrası özel beceri uzmanlık istiyor.  Aşılama

  Yeni ort***** alışan istiridyeler, doğal yapısına zarar verilmeden bir nevi aşılamaya tabi tutuluyor. Aşılama yapılan parça, başka bir istiridyeden alınan bir doku olabileceği gibi, minicik bir sedef parçası da olabiliyor. İstiridyenin büyüklüğüne göre bu parçacıklardan 20- 60 tane enjekte edilebiliyor. Bu işlemin çok kısa sürede gerçekleştirilmesi gerekiyor. Her ne kadar ,oldukça küçük bir parça olsa da bu maddenin istiridye tarafından özümsenmesi lazımdır. Aksi takdirde, inci haline gelmesi için gerekli ‘topaklama’ işlemi gerçekleşmeyecektir. Aşılama yapılan istiridye derhal yaşam alanına,yani suyun altına gönderilir. Nekahet süresi birkaç ayı bulabilir.


  İmplantasyon(=aşılama) olmadan tamamen tabii yoldan inci yapan istiridyeler de aynen bu sistemde inci üretmektedir. Dış ortamdan aldığı bir maddenin, dış manto içinde, salgılarla topaklanarak zaman içerisinde inci haline getirilmesidir bütün işlem.


  Çiftlikler


  Nekahet süresi sonunda istiridyeler anavatanlarından çiftliklere taşınır.
  Çiftlik olarak kullanılan mekanların dalgalı olması tercih edilir. Oksijen bakımından daha zengin olan dalgalı ortamlarda istiridyelerin daha fazla doğal-organik besinler alması sağlanmış olur. Dalgaların, istiridyelerin yerlerini değiştirmelerine engel olmak ve gerektiğinde istiridyeleri su yüzeyine kolaylıkla çıkarabilmek için istiridye ızgaralarının bir ucuna şamandıra bağlanır. Bu şamandıralar bazen köpük, bazen de boş pet şişeler olabilir. İnci çiftlikleri olan suların yüzeyinde, hemen hemen eşit aralıklarla dizilmiş yüzlerce,hatta binlerce şamandıra görebilirsiniz.


  Dışardan Kolay Görünüyor

  İstiridye çiftçiliği, yoğun ilgi isteyen bir iştir. Mesela, şamandıranın ucundaki istiridyelerin günaşırı hareket ettirilmesi gereklidir. Suyun sıcaklığı ve beslenme şartları sürekli değerlendirilmelidir. Bu şekilde yaklaşık 2 yıl özel ilgi isterler. Büyümenin izlenmesi için su yüzeyine çıkarılması, hatta bazen x-ray cihazından geçirilmesi bile gerekecektir.
  İstiridyelerin toplanması ve incilerin hasadı, Eylül-Mayıs ayları arasında , su sıcaklığının düştüğü aylarda yapılır.
  Sudan çıkarılan istiridyeler içinden inciler çıkarılır, cinslerine göre tasnif edilir. Şekline ve boyutuna göre ayrılır. İhtiyaca göre delinerek dizilir veya tane olarak satışa sunulur.


  İncisi alınan istiridyelere ne olur?

  Herbir istiridyeyi ortalama olarak 4 defa yeniden “tohumlamak” mümkündür. Her seferinde daha büyük tohum enjekte edilebilir. Bu sebeple daha iri inciler, genellikle daha yaşlı istiridyeler tarafından yapılır. Birden fazla tohumlanma şansı sadece tuzlu su istiridyeleri için geçerlidir. Maalesef tatlı su istiridyelerinin aşılanma süreci tekrarlanamaz.
  Artık inci üretemeyen istiridyeler de değerlidir. İç yüzeylerinde zamanla yapışık kalmış, yarı-oluşmuş inciler, istiridye kabuklarına dekoratif bir görüntü kazandırırlar. Bu şekilde aksesuar olarak kullanılırlar. Ayrıca kuruyemişlik, küllük, sabunluk veya balık servis tabağı olarak kullanıldığı da olur.
  Uzun süreli ve zahmetli bir sürecin ürünü olan inciyle incinin “ağır işçisi” istiridyenin değeri de bu ince ve özenli işçilikten kaynaklanıyor olsa gerektir.


  Sonuç olarak

  Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere “kültür incisi” kavramının doğru tanımlanması gerekir. Açıklamaya çalıştığımız üzere, bu çiftliklerde yapılan işlemler, istiridyenin inci yapım sürecinin, insan kontrolüyle sürdürülmesine yöneliktir. Üretilen incilerin sahteliği sözkonusu değildir. Kültür incisi dendiğinde, onun sahte olduğunun algılanması doğru değildir.


  M.Baki Cihangiroğlu

 2. #2
  - Çevrimdışı
  1. Hikaye yarışma birincisi
  2. Avatar yarışma birincisi
  Venhar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Üye Numarası
  105373
  Nerden
  Bilmiyorum :)
  Mesaj
  4.887
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  81912

  İncinin öyküsü

  Okyanusun dibinde yatan bir istiridye, su uzerinden
  akip gecsin diye,
  kabugunu acmis. Su icinden gecerken, solungaclari
  yiyecek toplayip
  midesine gonderiyormus. Aniden, yakinindaki bir balik,
  bir kuyruk darbesiyle
  kum ve camur firtinasi yaratmis. Istiridye de kumdan
  nefret edermis;
  zira kum oylesine puruzluymus ki kabugunun icine
  kacarsa son derece
  rahatsiz olurmus. Istiridye derhal kabugunu kapamis
  ama cok gec kalmis;
  Sert ve puruzlu bir kum tanecigi iceri girip, ic
  derisi ile kabugun arasina
  yerlesmis.
  Kum tanesi istiridyeyi ne cok rahatsiz ediyormus.
  Ama, kabugunun icini kaplamasi icin kendine verilmis
  olan salgi hucresini
  hemen calistirarak, minik kum tanesinin ustunu
  kaplamaya baslamis;
  ta ki, nefis, parlak ve duzgun bir ortu olusana
  kadar...

  Istiridye, yillar yili, minik kum taneciginin ustune
  katlar eklemeye devam
  etmis
  ve sonunda muthis guzel, parlak ve son derece degerli
  bir inci olusmus. Karsi karsiya oldugumuz problemler
  bu kum tanecigine benzer,
  bizi rahatsiz ederler ve niye bize bu derece eziyet
  cektirip
  asabilestirdiklerine sasariz;
  fakat ; ... azmin getirdigi cesaret ve kuvvetle,
  sorunlarimizin ve zayifliklarimizin
  ustesinden geliriz. ...daha alcakgonullu,
  isteklerimizde daha israrli, cevremizdekilere daha
  yakin,
  daha akilli ve sorunlarimiza karsi daha dayanikli hale
  geliriz. ...gizli gücümüzle, yasamımızdaki pürüzlü kum
  taneciklerini,
  bize kuvvet veren ümit ve ilham kaynagi olan degerli
  incilere
  dönüstürürüz....

  ümitsiz olmayın
  ümit SİZ olun....
  Hikayeler ve Öyküler -1- [Arşiv] - MsXLabs

Benzer Konular

 1. en iyi 10 Twitter hikayesi
  mopsy Tarafından Bilgisayar ve İnternet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-12-2011, 10:20 PM
 2. Menekşenin hikayesi...
  ~Mine~ Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 15-12-2008, 06:45 PM
 3. Papatya hikayesi
  blueice Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 20-11-2008, 12:56 PM
 4. Kırlangıcın hikâyesi
  Eftelya Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 17-11-2008, 11:14 PM
 5. Bir Evlilik Hikayesi
  _gülgünturan Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-08-2008, 12:05 PM
Yukarı Çık