Ömrünü Japonya için savaşlarda geçiren bir samuray varmış. Cesareti, bilgeliği ve savaşlardaki başarıları ile herkes tarafından taktir gören ve saygı duyulan bu samuray neredeyse hayatının tümünü savaş alanlarında geçirmiş. Bu samuray yaşlılık dönemlerini ise Japonya kralı tarafından kendisine başarılarından ötürü verilen oldukça büyük bir arazide kurduğu evinde geçirmekteymiş.

Aralarındaki yaş farkı oldukça fazla olan 3 oğlu bulunan bu samuray artık iyice yaşlandığını hissedince kendisinden sonra yerine hangi oğlunun geçeceğini tespit etmek amacıyla onları bir sınava tabi tutmak ister. Bu amaçla da evindeki bir odasının içine geçer odanın içine oturur oğullarını sırasıyla odasına çağırır. Ancak yaşlı samuray bu sırada zaten kapının üstüne bir elma koymuştur ve kapı açılınca da elma düşecektir.

İlk önce küçük oğlunu çağırır. Küçük oğlu odaya gelir kapıyı açar ve elmanın yere düşmekte olduğunu fark eder ama o kılıcını çıkarıncaya kadar elma çoktan yere düşmüştür. Olanları anlayan küçük evlat büyük bir utanç içinde odaya girer ve babasının karşına oturur.

Yaşlı samuray daha sonra ortanca oğlunu çağırır. Ortanca oğlu kapıyı açar ancak elma yere iki parça halinde düşer çünkü kapı açıldıktan sonra elma daha havadayken ortanca evlat büyük bir ustalıkla kılıcını çıkarmış ve elmayı ikiye bölmüştür. Ortanca evlat büyük bir onur ile babasının karşınına kardeşinin yanına oturur.

Yaşlı samuray en son büyük oğlunu odaya çağırır. Büyük evlat kapıyı önce yavaşça aralar elmayı fark eder ve bir eliyle elmayı alır, içeri girer, kapıyı kapatır ve elmayı yerine koyar. Büyük evlat da babasının karşısına, kardeşlerinin yanına oturur ama onda ne utanç ne de gururdan iz vardır.

Yaşlı samuray küçük oğluna dönerek “daha öğrenmen gereken çok şey var” der. Ortanca oğluna dönerek “bildiğini zannettiğini aslında tam olarak öğrenememiş olduğunu” söyler ve büyük oğluna dönerek “benden sonra yerim senindir” der.

Kıssanın hissesi mi? Bunu da okuyucular bulsun !!!

alıntı