Yöresel yemekler oluşurken genellikle o yörenin coğrafyası, yaşantı şekli, dini inancı gibi birçok etkenin birleşiminden etkilenir. Birçok ülkede yöreden yöreye farklı yemek kültürü oluşurken bu özellik ülkemizde de kendini göstermektedir. Yedi bölgeden oluşan ülkemizde her bölgenin kendine has sayılabilecek yemekleri bulunmaktadır. Bunlara birkaç örnek vermek gerekirse Karadeniz Bölgesi’nde yörenin halkı tarafından sevilen ve her zaman tüketilen karalahana dolması, Doğu Anadolu Bölgesi’nde sevilen ve sadece yöre halkı tarafından değil ülkemizdeki herkes tarafından sevilen kebaplar, lahmacunlar gibi.

Yemek tarifleri konusunda da bölgeden bölgeye farklılıklar oluşabilmektedir. Örneğin yaprak sarma bir bölgede farklı diğer bölgede farklı yapılabilmektedir. Daha önce de dediğimiz gibi bu şekilde farklılıkların oluşmasında bölgenin coğrafi şartları, yaşantı şekli, yetişen ürün yelpazesi gibi etkenler olabilmektedir. Ancak genel olarak herkes tarafından bilinen ve çoğu bölgede aynı şekilde pişirilerek tüketilen ürünler de bulunmaktadır. Örneğin Gaziantep’e özgü baklava genel olarak ülkemizin her yerinde aynı şekilde yapılmaktadır.

Türkiye’nin yemek kültürüne ve yemek geçmişine bir göz atıldığında şu anda dünya üzerinde mutfak alanında adını sıkça duyduğumuz Fransa, İtalya gibi ülkelerden daha fazla yemek kültürüne sahip olduğunu görürüz. Peki o zaman neden bizim değil de onların yemek kültürü dünya genelinde biliniyor diye soracak olursak, bunun cevabı yazılı bir yemek kültürümüzün olmamasından kaynaklanıyor olacaktır. Fransa ve İtalya gibi ülkelerde geçmişte yapılan yemeklerin hepsinin reçetesi tutulmuş ve yazılı kültüre geçirilmiştir bu da mutfak alanında öncü olmalarını sağlamıştır.

Türk ve Dünya Mutfak Kültürlerini ve Yemek Tariflerini bulabileceğiniz sitemiz hizmete girmiştir