Bilgisayarınız sizi ihbar ediyor
11.01.06 - 14:07
Casus yazılım” tanımı, kullanıcının haberi olmadan kendisi hakkında bilgi toplayan programlara verilen genel bir isim.


Bu ufak programlar sistemimize yüklediğimiz çeşitli programlar ile birlikte yükleniyorlar ve bizim hakkımızda elde ettikleri bilgileri merkezlerine bildiriyorlar, bu merkez de genelde reklam üzerine çalışan bir kurum oluyor.

Her gün bilgisayarınızla işinizle ilgili birçok iş yapıyorsunuz. Web sayfalarını dolaşıyor dosya transfer ediyor mp3 dinliyor yada film izliyorsunuz. Peki bunları sizlerden başka birilerinin de izlediğinin farkındamısınız? ve bunu siz kendiniz bildiriyorsunuz. Nasıl mı ?
İnternet’te dolaşmanın bir saati 750 bin lira civarında. Bu rakam internet cafelerde saati 1 milyon ile 2 milyon arasında değişiyor. Aylık internet faturanız normal bir kullanıcı iseniz çok fazla bir fatura ile karşılaşılmaz. Fakat girdiğiniz sitelerin bazıları birtakım programları sizden haberiniz olmadan bilgisayarınıza yeni bir bağlantı yaparak haritada bile bulamayacağınız ülkeleri aramanızı sağlayarak milyarlara ulaşacak telefon faturalarını size ödettirebilirler.

Sistem dısı casuslar
İnternet’te dolaşırken birden bire bağlantınız kesildi, yeni bir programa tıklamanız istendi. Bu hareketten şüphelenin. Çünkü tek bir \"tık\" faturanıza Patagonya, ya da Maldiv adaları ile yapılmış bir görüşme olarak yansıyabilir.
Ne Patagonya`de ne de Maldiv Adalarında akrabanız var, ama ay sonunda gelen telefon faturanızda 500 milyonluk yurt dışı görüşmesi kaydedilmiş. Üstelik adını bile duymadığınız bu ülkelerle. Hemen sinirlenmeyin, evdekilerin suçu yok, ama Türk Telekom`un da yok. Tek suçlu varsa o da sizsiniz. Peki bu iş nasıl oluyor derseniz açıklayalım. İnternet bağlantısı kesilip uluslararası bağlantıya geçiş sırasında modemden çevir sesi geliyor ancak kullanıcılar genellikle modemin sesini açmadığından arama yapıldığının da farkına varamıyor. İnternet kullanıcısı, uluslararası telefon bağlantısının kurulduğundan habersiz internet’te dolaştığını zannediyor. Ancak sonuç gelen yüklü faturalar oluyor. Telefon faturasının ayrıntı listesinde ise adını bile bilmediği ülkeleri görünce telefonunu başkasının kullandığını ya da faturada bir hata yapıldığını sanıyor ve itiraz ediyor. Oysa durum hiç de öyle değil. Kesinlikle telefonu başkası tarafından kullanılmıyor, faturada da hata yapılmıyor. Bu yüzden Yurtdışına açık bir telefonunuz var ise ve sık sık internet’te işiniz varsa büyük risk halindesiniz. Eğer kullanmıyorsanız yurtdışına açık bu hattı kapatmanızı öneririm. Bu casus programlar yüzünden para yurt dışına akıyor. Bu konuda Türk Telekom`un teknik olarak da yapabileceği bir şey yok.

Tuzaga dusmeyin!
* İnternet bağlantısı kesilip uluslararası bağlantıya geçilirken modeminizden çevir sesi gelir. Bu sese dikkat edin.
* Cazip tekliflere kanmayın.
* Programları yüklemeden önce gelen uyarı yazısını mutlaka okuyun. Yabancı dilde ise ve siz dil bilmiyorsanız kesinlikle kabul etmeyin.
İnternet’te surf yapmak hem bilgiye ulaşmayı kolaylaştırıyor hem zaman kazandırıyor hem de eğlendiriyor ama zaman zaman tuzağa da düşürüyor. MP3 indirmek istiyorsunuz, bir siteye giriyorsunuz, aradığınızı buluyorsunuz, indirmek için tıkladığınızda karşınıza yoğunluk nedeniyle erişemediğiniz ancak bir program kullanarak erişebileceğiniz uyarısı çıkıyor. Eğer bunu kabul eder, hele de içeriğini okumadan programı bilgisayarınıza kurarsanız tuzağa yakalandınız demektir. Çünkü bu program çalıştığında internet bağlantınız kesiliyor ve sizin haberiniz olmadan Şili, Yeni Hebri vb. ülkelerin paralı hatları ile uluslararası telefon bağlantısı yapılıyor.
Sakın `Yes` Demeyin
Bu programlar, hem cazip teklifler sunmaları hem de boyutunun küçüklüğü internet kullanıcılarını etkiliyor ve yüklemekte bir sakınca görmemelerine neden oluyor. Ayrıca uyarıların yabancı dilde olması, en önemlisi de açılan pencerelerdeki uyarıları okumadan refleks olarak \"yes\" ya da \"evet\"e basmak da tuzağa yakalanma nedenleri arasında. Bu tuzaklar e-mail aracılığıyla da gelebiliyor. Gelen e-maile tık`landığında müşterinin bilgisi dışında yine casus programlar kendini bilgisayara yüklüyor. Korsan programlar kullanıcının göremeyeceği pek çok yere de kendisini kopyalıyor. Bazıları 28, bazıları 50, bazıları 128 ayrı yere kendini kopyalayabiliyor. İyi bir bilgisayar kullanıcısı olmayan kişi için programı bilgisayardan kaldırmak da imkansız hale geliyor.

bilgisayarınızı test edin
Bilgisayarınız bazıları habersiz olarak girdiği gibi bazı programlarda kendilerini girişi sayfası olarak bilgisarınıza kendini kopyalattırır. Her açılış sayfasında kendi sayfasına gönderir. Değiştirmek isteseniz bile bu mümkün olamaz çünkü sayfa kendini adeta gömmüştür. Ve değiştirmenize imkan vermez. O zaman yapacak iş internetten

Ad-aware - Free Software Downloads and Software Reviews - Download.com