Galatasaray başkanı Adnan Polat, olağanüstü genel kurul çağrısı yapan ikinci başkan Mehmet Helvacı'yı istifaya davet etti.
(CNNTURK.COM) -- İkinci başkan Mehmet Helvacı tarafından olağanüstü genel kurula gitme çağrısı yapılan Adnan Polat, yoğun eleştiri aldığı gündemdeki konularla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Helvacı'yı istifaya davet eden Polat, olağanüstü genel kurula gitmeyeceklerini belirterek, "şunu çok iyi anlamalı ki kimse Galatasaray başkanına şantaj yapamaz. Bunun adı ihanettir" dedi.

Helvacı ile birlikte yöneticiler Doğan Yalçınkaya ve Vedat Eşkinat'ı da istifaya davet eden Adnan Polat, "Galatasaray başkanı kuzu değil aslandır. Biz kader birliği yaptık Sayın Helvacı ile beş yıl boyunca Çok da iyi işler yaptık, ama artık bu noktadan sonra beraber olmamız söz konusu değil" diye konuştu.

Mehmet Helvacı'ya yönelik çok ağır ifadeler kullanan Polat, "düşünebiliyor musunuz, yönetim kurulu toplantısında ikinci başkanım bana, 'biz ibra olmayacağız, onun için erken seçime gidelim. Erken seçime gidersek ibra oluruz' diyor" ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti:

"Onurlu insanlar gibi istifa etsinler"

"İbra olmak gibi bir derdim yok. Ben yaptığım her işin hesabını veririm. Sanki Galatasaray yönetimi yolsuzluk, hırsızlık yapmış gibi ibradan korkuyorlar. Şeffaflığı bu kulübe ben getirdim. İsteyen istediğini söylesin. Biz doğruları getirir genel kurul üyelerinin önüne koyarız. Onların verdiği karara da saygı duyarız.

"Helvacı, 'eğer bu olmazsa, ben ikinci başkan olarak seçim için imza kampanyası yaparım' diyor. Ben yanlış anladım zannettim, tekrar sordum. Dün yönetim kurulundan sonra açıklama yaptığı için ben de açıklıyorum. Yoksa bunu anlatmazdım. Şunu anlaması lazım ki, kimse Galatasaray kulübü başkanlık makamını ve yönetimini tehdit edemez, şantaj yapamaz. Bunun adı ihanettir. Onun için Sayın Mehmet Helvacı'yı, Sayın Doğan Yalçınkaya'yı ve Sayın Vedat Eşkinat'ı onurlu insanlar gibi hepinizin huzurunda istifaya davet ediyorum."

Polat, futbolu çok iyi bildiğini, takımı bulunduğu durumdan çıkaracağını, beş transfer sözünü tuttuğunu da söyledi. Galatasaray başkanı, "formanın hakkını verenler bu takımda kalacak, veremeyenler gidecek" dedi.

"Galatasaray siyasetin dışındadır"

Polat, Galatasaray'ı her zaman siyasetin dışında tuttuğunu, yönetime girdiği 1996 yılından itibaren hep Galatasaray'ın menfaatleri doğrultusunda görev yaptığını söyledi.

Adnan Polat, mesaisinin yüzde 99'unu kulüp için harcadığını belirterek, şirket birleşmesi, Riva'nın ruhsatının alınması, tüzük değişikliği gibi birçok kişinin elini bile sürmeye korktuğu icraatlara imza attıklarını ifade etti.

"Bayraktar özür diledi"

Ali Sami Yen Stadı'nın kapatılmasını ve yeni stada geçilmesini bazılarının polemik konusu yaptığını iddia eden Polat, 15 Ocak'ta Türk Telekom Arena'nın açılışını yaptıklarını ve bu projenin Galatasaray'ın geleceği için en önemli konu olduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın TOKİ başkanı Erdoğan Bayraktar'ın, TTArena'nın yapım sürecinden açılışna kadar kendilerine her türlü desteği verdiğini belirten Polat, açılışta bu iki isme karşı Galatasaray taraftarlarının yaptığı protestoyu, stada sızan küçük bir grubun ateşlediği iddiasını tekrarladı.

Bayraktar'ın konuşmasına başladığı sırada yoğun bir protestonun başladığını ifade eden Polat, Bayraktar'ın çok iyi Galatasaraylı olduğunu ve konuşmasında yanlış bir üslup kullandığını kabul ettiğini söyledi. Polat, "Erdoğan bey bizden özür diledi. Bu konu da bizim için orada kapandı" dedi.

Adnan Polat, Bayraktar'ın yanı sıra davetli bakanlar ve bürokratların, ortamın daha fazla gerilmemesi için stattan erken ayrıldıklarını belirtti. Galatasaray başkanı, iyi evsahipliği yapamamanın kendisini çok üzdüğünü dile getirdi.

"Biz protestocu avına çıkmadık"

İçeriye sızdığını iddia ettiği grubun "provokatör" olduğunu tekrarlayan Adnan Polat, "demokrasilerde insanların protesto hakkı vardır. Biz protestocu avına çıkmadık, kimsenin ismini emniyete vermedik. Biz insanları fişliyormuşuz gibi bir sürü söylem ve yazı çıktı. Beş gündür beni yargılıyorlar. Kimse bana Galatasaray taraftarlığını öğretmesin" dedi.

Galatasaray'ın içinden bazı insanların kulübe zarar verdiğini, sükunete ihtiyaçları olduğunu belirten Adnan Polat, "bizi değerlendireceklerse mali genel kurulda değerlendirsinler" dedi.

Galatasaray başkanı, Türk Telekom Arena Stadı'nın açılışından sonraki süreçte AK Partili bazı bakan ve bürokratların kendilerine karşı takındığı tutuma kırıldığını da sözlerine ekledi.