Beyzbol ABD'de özellikle büyük kitlelerin takip ettiği bir spor dalı. Bu sporun ne olduğunu ve kurallarını bilmeyenler vardır diyerekten yola çıktık ve beyzbolun nasıl oynandığını araştırdık.

Dört köşesi kale
Üç metre yüksekliğindeki bir çit oyun alanını çevreler. Saha, iç ve dış alan şeklinde ikiye ayrılır. Kare biçimindeki iç alanın kenarları 27 metredir. Karenin dört köşesi birer "kale"dir. Sayı kalesi de bunlardan bir tanesidir. Kaleler, sayı kalesinden sonra saatin ters yönünde l'den 3'e kadar numaralanır. İç alanın ortasında "pitcher" tümseği yer alır. Sayı kalesinde beyaz plastikten bir plaka, öbür kalelerde küçük birer yastık bulunur. Kalelerin, fırlatma tümseğinin ve kaleler arasındaki yolların dışındaki bütün alan çimle kaplıdır.Her takım oyununda olduğu gibi beyzbolda da daha çok sayı yapıp oyunun galibi olmaya çalışan iki takım vardır. Takımlar dokuzar oyuncudan, maçlar ise "inning" adı verilen dokuz devreden oluşur. Her devrede takımlar sırayla hücum yaparlar. Önce deplasman takımı sonra ev sahibi takım hücum hakkına sahiptir. Sahada hücum yapan takımın bir adamı bulunur. Bu kişi topa sopasıyla vuracak olan, "batter" denen adamdır. Batter'ın 18 metre ötesinde ona top fırlatan rakip "pitcher" bulunur. Batter'in arkasında ise top suratına çarpmasın diye yüzüne kask takmış savunma takımından "catcher" bulunur.

Catcher eline meşhur pizza boyutlarındaki top yakalama eldivenini giyen kişidir. Hakem ise "catcher"ın ardında durur, "bir sakatlık var mı" diye durumu kontrol eder.

Oyunun tatbiki
Fırlatıcı topu fırlatır. Hücum yapan vurucu sopasını sallayarak topu var gücüyle uzaklara atmaya çalışır. Yok ıskalarsa ve catcher topu yakalarsa bu duruma "strike" denir. Üç strike sonunda hücum hakkı biter. Bu duruma da "out" denir. Vurucu oyun hakkını kaybetmiştir, çıkar ve yerine yeni vurucu girer. Eğer hücum takımı üç kere out yerse, bu sefer hücum hakkını kaybeder. Takımlar birer kez hücum yaptığında bir "inning" yani devre tamamlanmış olur.İlk durumda fırlatıcının attığı top hakemin hoşuna gitmezse bu duruma "ball" denir. Dört kez ball yapıldığında da bir "base" ceza alınır. "Base"ler üç adettir ve basitçe kaleler olarak tanımlanabilir. Vurucu, topa isabetli bir vuruş yaptığında birinci base'e koşar. Savunma konumundaki karşı takımın oyuncuları ise bu arada topu yakalayıp kale bekçilerine ulaştırmaya çalışır. Eğer vurucu bu süre içinde üç kaleyi birden koşarak dolaşıp vuruşu yaptığı yere dönebilirse sayı turunu tamamlamış olur. Koşucu iki kale arasında koşarken, top kale bekçisine ulaştınlırsa ya da topu taşıyan bir savunma oyuncusu koşucuyu yakalarsa, koşucu out olur, yani oyun dışı kalır. Eğer vurucu topu çitlerin dışına kadar gönderebilirse, buna "sayı turu vurmak" denir. Sayı turu vuran oyuncu, topun yakalanması söz konusu olmadığı için kalelerden geçerek sayı turunu rahatça şov yaparcasına tamamlar. Sayıyı kazanan takımın yüzü güler.

Babe Ruth efsanesiBeyzbolun kökeni kesin olarak bilinmiyor ama kriket oyunundan geldiği tahmin ediliyor. 1846 yılında oynanan ilk profesyonel maçtan sonra bu oyun Amerika'da büyük popülerlik kazanmış. Oyunun yarattığı ilk ve belki de en büyük efsane Babe Ruth. Gerçek ismi George Herman Ruth olan beyzbolcu 1920'li yıllarda önce Boston Red Sox'ta oynadı. Sonradan transfer olduğu New York Yankees takımında ise adeta parladı. Beyzbolu kitlelere sevdiren hem yetenekli hem de sempatik bir oyuncu olan Ruth, Büyük Bunalım yıllarını yaşayan Amerika'da umutsuzluk içindeki halkın tutunduğu simgelerden biri olmuştu. Ruth'un en meşhur olayı ise "Bambino Laneti" idi. Çünkü Boston Red Sox takımı Ruth'u Yankees'e sattıktan sonra 86 yıl boyunca bir kez bile şampiyon olamamıştı.
askmen