Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  Dünyada badminton

  Merhaba!  Arkeologlar ve tarihçiler badmintonun günümüzden 3000 yıl önce oynandığını söylemektedirler. Hindistan'da yapılan arkeolojik çalışmalarda kayalara işlenmişbadminton figürlerine rastlanmıştır. Bu figürlerden ilk çağlarda badminton oynandığı anlaşılmaktadır.

  Badmintonun esas yayılımı Çin'de bulunan manüskriptlere göre, günümüzden 1122 yıl önce Çin İmparatorluğu’ndaki Chu Sülâlesi devrine rastlamaktadır. Bu tarihlerde, beşaltı kaz tüyünü bir vişneye takıp güneşaltında kurutarak elde edilen tüytopların raketle oynanmasına di-dzyau-ci adı verilirdi.
  Çin'den sonra özellikle Hindistan'da büyük yayılım gösteren badminton, bu ülkede daha da geliştirilerek poona ve sonraki yıllarda pune adları altında oynandı. Japonya'da bu oyuna oybane (uçan tüy, uçan leylek) adı verilmişti. 14. yüzyıldan itibaren bu ülkede halkın büyük ilgisini çeken badminton, kaz ve leylek tüylerinin kirazgillerden bir meyveye takılarak basit tahta raketler ile oynanmasıydı. Bu spor dalı, seyredenlere büyük zevk vermekte ve seyircilerin oldukça ilgisini çekmekteydi.

  Badmintonu Asya'dan Avrupa'ya ilk kez Marko Polo (1254-1324) getirmiştir. Fransa'da bu oyuna kokvanten (uçan horoz) ve je volan (tüytop), Almanya, Avusturya ve İsviçre gibi ülkelerde federball adı verilmekte idi. Çarlık Rusyasında ise, bu oyuna Laptu adı verilirdi. Günümüzde Pakistanda'da oynanan badminton oyununa çırya da denmektedir.

  1872 yılında Londra'ya 100 kilometre uzaklıkta Badminton isimli küçük bir kasabanın dükü olan ve orduda subaylık yapmışasker kökenli Beaufort, uzun yıllar Hindistan’da bulunmuştu. Memleketine dönerken fildişi ve diğer otantik eşyanın yanı sıra bir raket ve tüytopu getirmişti. Beauford, poona oyununu Badminton kasabasında yaygınlaştırmaya başlamıştı. Aynı yıllarda bu spor dalı adını Badminton kasabasından alarak bütün İngiltere'ye yayılmaya başladı.

  J. L. Baldwin isimli sporcu, ilk kez badminton oyun kurallarını koyan kişi olarak spor tarihine geçmiştir. Daha sonra, 1887 yılında Londra'da badminton oyun kuralları belirlenerek onaylandı. O yıl belirlenen oyun kuralları çok az değişikliğe uğrayarak günümüze kadar gelmiştir.

  1898 yılında ise, Ann Jackson isimli bir İngiliz bayan oyuncu ilk nizamî tüytop patentini alan kişi olmuştur. 1911 yılında da İngiliz badminton sporcusu Sammuel Messiya tarafından ilk kez badminton oyun kurallarını içeren, teknik ve taktiğini öğreten bir kitap yayımlanmıştır. Bu kitap incelendiğinde, bu alanda zamanımızda yazılan kitaplara göre çok az değişikliğin bulunduğu görülmektedir. Aslında Amerikalılar, İngilizlerden daha önce badminton oyununa benzer battledore ve shuttlecock isimli oyunların Virginia eyaletinde oynandığını söylemektedirler.

  1934 yılında Londra'da Uluslar Arası Badminton Fereasyonu (IBF) kuruldu. Bu federasyona; İngiltere, Hollanda, Danimarka, İrlanda, Kanada, Yeni Zelânda, İskoçya, Fransa ve Amerika olmak üzere toplam 9 ülke üye olmuştu. İkinci Dünya Savaşı nedeniyle duraklama gösteren badminton, 1945 yılından sonra tekrar gelişmeye başladı. Bu yıllarda Danimarka ve İsveç, İngiltere'nin badmintondaki üstünlüğüne son vermişlerdir. 1940'lı yılların sonlarına doğru ise, Kuzey Avrupa ülkelerinin karşısına Malezya ve Tayland gibi ülkeler çıkmaya başladı.

  Tüytopun gelişimi ile badminton Avrupa'da büyük bir yayılım gösterdi. İkinci büyük gelişme ise Japonya ve Endonezya’da oldu. 1960'lı yılların ortalarına doğru Çin Halk Cumhuriyeti dünya sahnesine adım attı. O yıllarda İskandinav ülkelerine yaptıkları gezilerde bu ülkelere hiç şans tanımadılar, fakat politik nedenlerden dolayı Çin Halk Cumhuriyeti, Uluslar Arası Badminton Federasyonuna alınmadı. Bunun üzerine başta Çin Halk Cumhuriyeti olmak üzere Üçüncü Dünya ülkeleri Dünya Badminton Federasyonunu (WBF) kurdular. Uzun yıllar sonra, ancak 1981 Mayısında bütün ülkeler Uluslar Arası Badminton Federasyonu bayrağı altında toplandı. Şu an federasyona 104'ten fazla ülke üyedir ve hâlen dünyada 6 milyondan fazla lisanslı badminton sporcusu vardır.

  Badminton, 1972 Münih Olimpiyatları’nda ve daha sonra 1988 Seul Olimpiyatları’nda gösteri sporu olarak oynanmıştır. 1992 Barcelona Olimpiyat Oyunları’nda madalyalı sporlar progr***** dâhil edilerek, olimpik bir spor dalı hâline gelmiştir.

  TÜRKİYEDE BADMİNTON

  Türkiye Badminton Federasyonu (TBF) 31 Mayıs 1991 tarihinde kurulmuştur. 3 Kasım 1991 tarihinde 104. üye sıfatıyla Uluslar Arası Badminton Federasyonu (IBF) tarafından tam üyeliğe kabul edilmiştir.
  Türkiye Badminton Federasyonunun ilk başkanı İrfan Yıldırım’dır. 5 Aralık 1993 tarihinde ilk kez yapılan federasyon başkanları seçiminde ise Akın Taşkent seçimle göreve gelen ilk federasyon başkanı olmuştur.

  Badminton Türkiye’de kısa bir geçmişe sahip olmasına rağmen, son derece zevkli ve mücadele gerektiren bir spor dalı olması nedeniyle büyük ilgi görmüştür. 1997 yılında Sakarya Necmi Uztürk Spor Salonu’nda yapılan Balkan Gençler Badminton şampiyonası’nda Mert Aydoğmuştek erkekler kategorisinde Türkiye’ye ilk Balkan şampiyonluğunu kazandırmıştır.

  Türkiye’de ilk kez düzenlenen ve Badminton Federasyonunun 1994 etkinlik programı içinde yer alan Deplâsmanlı Badminton Ligi tespit müsabakaları, 11 bölgeden 24 takımın katılımı ile 47 Nisan 1994 tarihleri arasında Ankara'da yapılmıştır. Bu müsabakalar sonucunda 8 takım Badminton Ligi’ne katılmaya hak kazanmıştır.

  1995 yılında ilk kez düzenlenen deplâsmanlı ligde Aliağa Belediyesi İzmir İl Karması yenilgisiz şampiyon olurken, aynı yıl düzenlenen Balkan şampiyonası’nda Türkiye 3. olmuştur. Toplam 38 üniversitenin yer aldığı Üniversiteler 1. Ligi ve 2. Ligi’nden başka, 10’u 1. Lig’de, 16’sı bölgesel liglerde olmak üzere 26 takımın mücadele ettiği deplâsmanlı badminton liglerine Türkiye’de ilk defa uygulanan bir sistemle Minikler Ligi dâhil olmuştur. Millî Eğitim Bakanlığı Spor Dairesi Başkanlığı ile Badminton Federasyonunun ortaklaşa düzenledikleri minikler, yıldızlar, gençler okullar arası yarışmalar ve ferdî Türkiye şampiyonalarına, özel şirketlerin düzenlemişoldukları turnuvalar eklenmiştir. Türkiye’deki ilk özel turnuva olan "İstanbul Açık Turnuvası" hâlen güncelliğini korumaktadır.

  Badminton sporunun yaygınlaştırılması, tanıtılması, bir kitle sporu hâline getirilmesi amacıyla Kasım 1995’te "Türkiye Badminton" adı altında ilk bülten yayımlanmıştır. Kasım 1997’de ise badminton yayıncılığı büyük bir atılım yaparak baskı kalitesi yüksek "Tüytop Magazin Dergisi"ne kavuşmuştur. 1999 yılında bu yayınlara "Badminton Aktüel", "Tüytop Ekspres" ve "BHD Bülten" de katılmıştır. 2003 yılından sonra tüm branşları içine alan "Sport Active" dergisi badmintona aylık olarak yer vermiştir. Badminton için büyük bir atılım yılı olan 1999 yılında Badminton Hakemleri Derneği kurulmuştur.
  Türkiye badminton millî takımı ilk müsabakasını İzmir’de Kazakistan millî takımı ile oynamıştır.

  Türkiye’de düzenlenen ilk uluslar arası turnuva ise 70. Yıl Uluslar Arası Badminton Turnuvası olup 25-29 Ekim 1993 tarihlerinde Ankara’da yapılmıştır. Haziran 1994’te Bulgaristan’da düzenlenen Balkan Gençler şampiyonası’nda Türkiye 3.lük elde etmiştir. 2003 yılında Türkiye’de yapılan Balkan Büyükler Badminton şampiyonası’nda Yağmur Uslu tek bayanlarda Balkan 2. olmuştur.

  TÜRK SPOR SAYFASI ( SPORUN VE SPORCUNUN DOĞRU ADRESİ )ERCİYES BESYO , GOP BESYO , GAZİ BESYO ,SPOR SAYFASI ,Atatürk'ün sporla ilgili sözleri,sporda başarılı TÜRK kadınlar, ENGELLİLER VE SPOR, GOALBALL, TORBALL

 2. #2
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.034
  Rep Gücü
  88647

  Video Inanilmaz...

  Merhaba!

  Boyle bir karsilasma asla seyretmemisinizdir.
  Inanilmaz
  Inanilmaz...

  Crazy badminton
  [YOUTUBE]RZ2k-tsX5KE[/YOUTUBE]

Benzer Konular

 1. Dünyada kaç adaşınız var? Öğrenin
  YukseLL Tarafından Teknoloji ve Bilişim Foruma
  Yorum: 35
  Son mesaj: 01-10-2017, 10:21 AM
 2. Bu Dünyada Adalet Var mı?
  İnci Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-03-2011, 10:26 PM
 3. Türkçe Dünyada 5. Dil
  KİRMİZİELMA.05 Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 12-12-2009, 01:44 PM
 4. Dünyada en mühim şey;
  nefisetülilm Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 16-07-2009, 09:48 PM
 5. Dünyada bir ilk Türkiyeden
  senfoni Tarafından Resim Heykel Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-05-2007, 12:07 PM
Yukarı Çık