Merhaba!

14 Ağustos 2009 Cuma 05:40

ANKARA -AA- İngiltere'nin BBC Televizyon Kanalı, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde 9 kez başpehlivanlığı kazanan ve 2 altın kemer sahibi olan Ahmet Taşçı'nın hayatıyla ilgili belgesel hazırlıyor.
Bu yıl temmuz ayında gerçekleştirilen Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesi Türkiye'ye gelen BBC ekibi, Ahmet Taşçı'nın yaşadığı Kocaeli'nin Karamürsel ilçesinde ve Edirne Sarayiçi'ndeki güreş alanında çekimler yaptı, ayrıca Ahmet Taşçı ile 6 saat süren bir röportaj gerçekleştirdi.
Ahmet Taşçı, Kırkpınar Güreşleri'nden 15 gün önce İngiliz televizyon kanalı temsilcilerinin, Karamürsel'e gelerek kendisiyle röportajlar ve günlük hayatından kesitler içeren çekimler yaptığını, ayrıca antrenman yöntemleri ile müsabakalarda uyguladığı teknikler hakkında bilgiler aldığını söyledi.
Röportaj sırasında İngilizler'in ilgisini en fazla çeken konunun, 26 yaşında spora başlaması olduğunu ifade eden Ahmet Taşçı, söyle konuştu:
"Pek çok sporcu 26 yaşında sporu bırakırken, benim 26 yaşında g üreşmeye başlamam ve yağlı güreş gibi çok zor bir sporu yapmam İngilizler'i şaşkına çevirdi. Ayrıca şu anda 51 yaşında olduğumu ve 6 yıl daha yağlı güreş yaparak, 56 yaşında sporu bırakan Kel Aliço'nun rekorunu kırmak istediğimi söylemem de çok ilgilerini çekti. Kırkpınar başpehlivanlığı konusunda zaten, 8 kez başpehlivan olan Tekirdağlı Hüseyin Alkaya'yı geçtim. 9 başpehlivanlığım var, ama bu say ıyı daha da artırmaya kararlıyım."
1995 yılında Japonya'nın başkenti Tokyo'da düzenlenen Sumo Şampiyonası'nda da üçüncülük kazandığını ifade eden Taşçı, "Sumoyu ilk kez denedim ve üçüncülük kazandım. Bu da İngiliz televizyoncuları şaşırttı" dedi.
Ahmet Taşçı, hayatıyla ilgili Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nin de bir belgesel hazırlığında olduğunu, daha önce çekilen 4 dakikalık bir belgeselin de Discovery Kanal'da 1,5 yıldır zaman zaman ekrana getirildiğini sözlerine ekledi.


BBC, Ahmet Taşçı'nın hayatını belgesel yapıyor - Netgazete.com