Yarışmalar klasik ve modern branşlar olarak gruplandırılır

KLASİK (HEDEF, STİLL )

HEDEF : Hedef atlayışlarında 0 merkezli 15cm yarıçaplı bir dairenin içine inilerek değerlendirme yapılır. Merkezden uzağa yapılan her iniş ceza puanı olarak değerlendirmeye alınır, 15cm nin dışındaki her derece 16cm olarak kabul edilir. 900m-1100m arası irtifadan takım olarak atlayış yapılır takım beş kişiden oluşur.

STYLE : Style atlayışları 2200m irtifadan yapılır , amaç önceden belirlenmiş seri hareketleri serbest düşüş esnasında hatasız ve en kısa zamanda yapmaktır.


FS (FORMATION SKYDIVING ):

Takım olarak ( 4’lü ve 8’li ) toplam 72 değişik hareket arasından önceden kura ile belirlenen beş yada altı hareketi 4’lü için 3000m. 8’li için 4000m. İrtifadan hatasız ve çok yapmak amaçlanır. FS atlayışlarında başarılı olmanın temelinde çok çalışmak olduğu kadar takım içindeki uyumdur.

CF (CANOPY FORMATION): 4’lü takım olarak değişik hareketler arasından önceden kura ile belirlenen beş yada altı hareketi 2000m. irtifadan hatasız ve çok yapmak amaçlanır. CF atlayışlarında başarılı olmanın temelinde çok çalışmak olduğu kadar takım içindeki uyumdur. Ayrıca CF 8’li takım atlayışları 2500 m irtifadan rotasyon (üsttekinin yerinden çıkıp en alta inmesi) yarışmasında belirlenen sürede en fazla rotasyonu yapmak hedeflenir.


FS & SS (FREE STYLE & SKY SURF):
Serbest stil ve sky surf atlayışları henüz 3 yıldır yapılmasına rağmen estetik açısından oldukça ilgi çekicidir. Zorunlu (önceden belirlenmiş) ve serbest (yarışmacı tarafından keşfedilmiş) hareketlerin birleştirilmesiyle 4000 metre irtifadan 45 sn. içerisinde yarışmacıdan eksiksiz, düzgün ve tam olarak seriyi yapması beklenir. Hakemler açısından değerlendirilmesi en zor kategoridir.


thk@thk.org.tr
E-mail