Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, 2013'te yapılacak Akdeniz Oyunlar için talipli olduklarını bildirdi. İspanya'nın organizasyonda başarısız oldğunu belirten Atalay, 'Oyunları Mersin'de rahatlıkla yapabiliriz. Bunun için başvurumuzu yaptık. Bir kez daha gördük ki Türkiye olarak biz her türlü organizasyonu herkesten daha iyi yaparız. Bunu İzmir'de düzenlenecek UNIVERSIADE'de kanıtlayacağız'' diye konuştu.

Tecrübe kazandık

Atalay, 15. Akdeniz Oyunları'nda, geçen yıllara oranla rekor sayıda madalya aldıklarını, ancak altın madalyaların diğer oyunlara oranla az olduğunu belirterek, 'Madalyalarımızın çokluğuyla övünmüyor, altın madalyaların azlığıyla erinmiyoruz. Çünkü nerede olduğumuzu biliyoruz' dedi. Kendileri açısından Akdeniz Oyunları'nın Pekin Olimpiyatları'na hazırlık niteliği taşıdığını belirten Atalay, Yüzme ve atletizme daha ağırlık vereceklerini söyledi.

Karnı burnunda madalya boynunda

Okçulukta 7.5 aylık hamile sporcu Zekiye Keskin Şatır, takım atışlarında gümüş madalya kazandı. Bireysel atışlarda dereceye giremeyen Şatır, takım yarışlarında Derya Bard ve Damla Günay ile gümüş madalyaya ulaştı. İki kişi yarıştıklarını belirten Zekiye, 'Karnımdaki çocuğumu düşünerek mücadele ettim. Benim için yarışmak kolay olmadı ama elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Takım halinde ikinci olduktan sonra bebeğim karnımı daha çok tekmelemeye başladı. Herhalde gümüş madalyaya o da çok sevindi' diye konuştu.

Takımlarımız coştu

Judoda artı 100 kiloda mücadele eden Selim Tataroğlu, final maçı öncesi baba olduğunu öğrendi. Tataroğlu, bu sevinçle final maçını kazanarak altın madalyaya ulaştı. Baba olduğu haberini alınca çok sevindiğini söyleyen Tataroğlu, 'Kendimi dünyanın en güçlü insanı hissettim. İnanılmaz bir duyguyla mücadele ettim ve başarılı oldum' diye konuştu.

Golfte tarih yazdık

Türkiye, Akdeniz Oyunları'nda golfte tarihi bir başarıya imza attı. Erkek Golf Milli Takımı, evsahibi İspanya'nın 1 puan ardından gümüş madalya kazanırken, bu aynı zamanda Türkiye'nin golfteki ilk uluslararası müsabakalardaki madalyası oldu. Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Akdeniz Oyunları'nın kendileri için çok iyi bir sınav olduğunu söyledi.

Final öncesi müjde

Takım sporları, Almeria'da başarılı grafik çizdi. Bayan basketbol ve bayan voleybol takımları altın madalya kazanırken, futbol takımı ise gümüş madalyada kaldı. Bayan basketbol ve voleybol takımları tarihlerinde ilk kez Akdeniz Oyunları'nda altın madalyaya ulaştı. Bu arada bayan sporcular da ilk kez tüm madalyaların yüzde 35'lik bölümüne imza atmayı başardılar.

En başarılı branş halter

Akdeniz Oyunları'nda halter, Türkiye'nin en çok madalya kazandığı branş oldu. Türkiye, halterde 7 altın, 7 gümüş, 3 de bronz olmak üzere toplam 17 madalya elde etti. Halterden sonra 5 altın, 5 gümüş, 5 de bronz olmak üzere toplam 15 madalya alan güreş gelirken, Türkiye'ye boks 9, judo 8, karate 7, atletizm de 5 madalya kazandırdı. Basketbol, voleybol, kürek, atıcılık, golf, okçuluk ve futbol Türkiye'nin madalya kazandığı diğer branşlar oldu.

Havuzda boğulduk

Türkiye, Akdeniz Oyunları'nda 12 branşta madalyaya ulaşamadı. Binicilik, bisiklet, cimnastik, eskrim, hentbol, kano, masa tenisi, sutopu, tenis, plaj voleybolu, yelken ve yüzmede Türkiye madalya elde edemedi. Türkiye, toplam 130 madalyanın dağıtıldığı yüzmede tek bir madalya dahi kazanamadı.

İkincilik bile başarı

Akdeniz Oyunları'nda futbol finalinde İspanya'ya yenilerek gümüş madalyada kalan Olimpik Milli Takımı'nın antrenörü Mesut Bakkal, ikinciliğin başarı olduğunu söyledi. Bakkal, futbolcularının hepsini gösterdikleri başarı nedeniyle kutladığını ifade ederek, 'Takımı çok kısa sürede toparladık. Bu nedenle ikincilik mutluluk verici' dedi. Bakkal, kendisine resmen tebliğ edilmese de görevine devam ettirilmeyeceğini düşündüğünü de belirtti.

Madalya rekoru kırdık

Türkiye, İspanya'nın Almeria kentinde yapılan 15. Akdeniz Oyunları'nda, oyunlar tarihindeki en çok madalyasına ulaştı. Toplam 73 madalya kazanan Türkiye, oyunlar tarihindeki en çok madalyayı Almeria'da elde etmiş oldu. 20 altın, 24 gümüş, 29 da bronz madalya alan Türkiye, 73 madalyayla genel sıralamada 4. oldu. Buna rağmen Türkiye, oyunlar tarihinde toplam altın madalya bakımından son 5 organizasyonun en az altın madalyasını kazandı. Almeria'da toplam 20 altın madalyaya ulaşan Türkiye, 1991 Atina, 1993 Languedoc, 1997 Bari ve 2001 Tunus'un gerisinde kaldı.

Akşam gazetesi