Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5
 1. #1
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  YAMAÇ PARAŞÜTÜ

  Yamaç paraşütü hava sporlarının; en basit ve en kolay ve en doğaya saygılı dalıdır. Bütün diğer macera sporları gibi ihmal, yanlış uygulamalar, gerekli emniyet tedbirlerinin alınmaması, aşırı derecede kendine güven ve uygun olmayan şartlarda yapılması gibi hallerde ciddi yaralanmalar, hatta ölümlere bile yol açabilir. Diğer hava araçlarında olduğu gibi yamaç paraşütü de özenli ve karmaşık tasarlamaların sonucunda meydana gelmiştir. Üretici firmalar daima uçuş güvenliğini en önde tutmuşlardır.


  Basit ve zevkli olmasının yanı sıra havacılığın her dalında olduğu gibi yamaç paraşütçülüğünün de kesinlikle uymanız gereken bazı emniyet kuralları vardır. Güvenli uçuşlar için hava tabakasını ve meteorolojik olayları kesinlikle tanımalı, paraşütümüzün değişik şartlar altındaki davranışlarını iyi bilmeli ve doğanın şartlarını ve kendi limitlerimizi asla zorlamamalıyız.

  Fiziksel coğrafi ve iklim koşulları yönünden ülkemizin birçok yöresinde yamaç paraşütü yapılabilmektedir. Genellikle; Ölüdeniz Babadağ, Alanya, Abant, Uludağ, Manisa-Spil ve Gökova Isparta Eğirdir Erzincan Kayseri Alidagı bunların başlıcalarıdır.  Türkiye’de yamaç paraşütü eğitimi veren organizasyonlar genellikle üniversitelerin havacılık kulüplerinde yoğunlaşmış durumdadır. Askeri ve devlete bağlı kuruluşlarda da yamaç paraşütü eğitimi almak mümkün ancak bunun için birtakım prosedürlerin uygulanması gerekiyor. Türk Hava Kurumu ve Türk Hava Kuvvetleri ile Ölüdeniz ve Alanya’da birçok kulüp bu eğitimleri vermektedir.  PARAŞÜT TİPLERİ


  *Başlangıç Paraşütü
  *Başlangıç-Orta Seviye Paraşüt
  *İleri-Orta Seviye Paraşüt
  *ileri Seviye Paraşüt
  *Yarışma Paraşütü

  Yamaç paraşütü, birkaç yenilikçi havacı tarafından 1980'li yılların başlarında serbest paraşütlerle yamaçlardan koşarak kalkmalarıyla başlamış oldu. Zamanla paraşütlerin aerodinamik yapılarının gelişmesiyle birlikte performansları da arttı. Ve serbest paraşütlerden ayrılarak, planör, delta kanat gibi amacı uçuş olan bir alet haline geldi.


  Günümüzde pilotların da tecrübesine bağlı olarak, yamaç paraşütü ile kendi kendinize küçük tepelerden kalkılıp, yüzlerce metre yukarılara çıkılabilmekte ve saatlerce havada kalıp kilometrelerce uzaklara uçulabilmektedir.

  Katlandığında bir sırt çantasına sığacak kadar küçülebilmesi ve ağırlığının da çok az olması bazı doğa severlerin ilgisini çekmiştir

  Yamaç paraşütünde sağ ve sol olmak üzere iki fren bulunmaktadır ve bu sayede istediğimiz yere çok yumuşak iniş yapma imkanımız bulunmaktadır.Yani çoğu insanın düşündüğü gibi yamaç paraşütü rüzgar nereye eserse oraya değil,siz nereye isterseniz oraya gider.

  Yamaç paraşütü eğitimi önce teorik eğitimle başlar. Teorik eğitimde; malzeme bilgisi, aerodinamik, uçuş tekniği, makro ve mikro meteoroloji anlatılan bazı konulardır.

  Teorik eğitim sonrası öğrenciler yer eğitimine geçerler. Yer eğitiminin maksadı öğrencilere yerde paraşütle olan reflekslerinin gelişmesini sağlamak ve temel hareketleri öğrenmektir. Öğrencinin durumuna göre 1-3 gün arası sürer. Yer eğitimini bitiren öğrenci önce 30-40 metre yükseklikteki tepelerden 20-30 civarı başlangıç uçuşu gerçekleştirir. Bu uçuşlar çok kısa süreli olup öğrencinin tecrübesinin arttırılması ve hareketlerin (dönüşler, kalkış ve iniş vb.) öğretilmesi amaçlanır. Daha sonra gitgide yükselerek eğitim sürdürülür. Başlangıç eğitimi biten öğrenci artık yüksek irtifa eğitimine hazır hale gelir. Bu eğitim süreci öğrencinin becerisi ve hava koşullarına da bağlı olarak sürer. Başlangıç eğitimi tüm koşullar uygunsa ortalama 5-10 gün arası sürer. Yer eğitimi ve başlangıç eğitimi genelde biraz yorucu geçer. Fakat ayağınız yerden kesildiği ilk andan itibaren her şeyi unutur gökyüzünün ve uçmanın keyfini, özgürlüğün tadını çıkarırsınız. Üstelik bu özgürlükte size eşlik eden tek şey rüzgarın müsiki gibi çağlamasıdır.


  YAMAÇ PARAŞÜTÜ'NÜN KISIMLARI:


  Kanat ( Kanopi )
  : Yamaç Paraşütünde, havada süzülmeyi sağlayan kumaş kısım

  Askı İpleri :
  Kanada bağlı olan ipler, kanadın yüzeyine dengeli bir şekilde dağılırlar. Ortalama 80-90 adet askı ipi vardır ve bunların her birinin taşıyabileceği yük 80-150 kg arasında değişmektedir.

  Taşıyıcı Kolonlar : Askı ipleri bölümlere ayrılarak kolonlara bağlanır. Bu sayede iplerin zarar görmesi ve dolaşması önlenir. Aynı zamanda ipler bölümlerine göre ayrılmış olur. Modern kanatlar 3 ve 4 kolonlu olarak üretilirler.

  Harnes ( Kuşam ) : Uçuş koltuğu. Üzerindeki karabinalar aracılığıyla kanada bağlanır. Harnesler vücudunuza göre ayarlanabilirler, yine de 3-4 bedenleri mevcuttur. Harneslerle arkanıza yaslanıp saatler süren uçuşlar yapabilmeniz için konforlu üretilmişlerdir. Bir harneste yedek paraşüt yeri, bagaj, yan cepler, telsiz cebi, sırt ve yan korumalar ile speed sistemi bulunur.

  Cell (hücre): Kanadın zarlar aracılığıyla bölümlere ayrılmış kısımlarına denir. Zarların üzerindeki delikler sayesinde kanadın içindeki hava sürekli bir cell diğerlerine hareket ederek iç basıncı dengeler.
  YAMAÇ PARAŞÜTÜ TERİMLERİ  Leading Edge (hücum kenarı-burun) : Kanadın ön kısmına denir.

  Trailing Edge (firar kenarı-kuyruk) : Kanadın arka kısmına denir.

  Flap : Kanadın yan uçlarındaki stabilizelerdir.

  Rabit halka : Kolonlardaki ip demetlerini birleştiren çelikten kare ve üçgen halkalardır

  Karabinalar : Kanadı kolonlardan harnese monte etmeye yarayan,farklı açma kapama sistemleri olan metal aksamlardır.

  Ripstop : Kanadın kumaşının üretiminde kullanılan dokuma tekniğidir.Kumaşın üzerinde mm''lik kareler vardır ve her bir kare dikiş vazifesi görür.Bu kareler herhangi bir yırtılma durumunda,yırtığın büyümesini engeller.

  Dacron : Kanatların yapıldığı kumaş türüdür.Özelliği hafif olması ve çabuk sert form alabilmesidir.

  Double-stich : Kanatların üretiminde kullanılan dikiş sistemidir.Bir düz ve bir zig-zag dikiş yan ayanadır.Şoklarda dikişlerden biri atarsa diğer dikiş destek görevi görür.

  Kordo Hattı : Kanadın kuyruk kısmından burun kısmına kadar olan mesafeye denir.

  Aspect Ratio : Kanadın boyunun enine oranıdır.

  Glide Ratio : Süzülme oranıdır.Orta seviye bir kanadın süzülme oranı ortalama 1/7'dir.Bu rüzgarsız havada 1000 metrelik bir tepeden havalanan yamaç paraşütünün düz uçarak 7 km. süzülebildiğini gösterir.

  Sink Ratio : Kanadın çöküşünün m/sn. olarak ifade edilmesidir.

  Hücum Açısı : Kanadın uçuş yönü ile kanat doğrultusu arasında kalan açıdır.Hücum açısı fren konumları arttırıldıkça artar,fren konumlarlı azaltıldıkça azalır.Hücum açısının düşük ya da yüksek olması uçuş performansını etkiler.

  Durum Açısı : Kanat doğrultusu ile ufuk çizgisi arasındaki açıdır.

  Süzülme Açısı : Uçuş yönü ile ufuk çizgisi arasındaki açıdır.Bu açı kanadın performansını belirler.

  S Paterni : İniş manevrasıdır.

  8 Paterni :
  Daha dar alanlarda kullanılabilen bir iniş manevrasıdır.

  Termik : Dikine hareket eden; hava akımlarıdır.Yamaç paraşütçüleri yükselen hava akımlarını kullanarak binlerce metre yükselip, kilometrelerce uzağa giderler En uzun uçuş 337 km, pilot: Bojan Marcic, yer: Kuruman-G.Afrika.

  Türbülans: Düzensiz,stabil olmayan hava akımlarına denir.Yamaç paraşütçüleri için tehlike oluşturur.

  Rotar : Oluşumlar arkasında oluşan düzensiz hava hareketleridir.

  Dust Devil : Soğuk hava ile karşılaşan termikleri oluşturduğu küçük hortumlardır.

  Soaring : Yamaç paraşütçüleri, yamaçların rüzgara bakan taraflarının önünde oluşan kaldırıcı bandı kullanarak saatler süren uçuşlar yaparlar.Bu tür uçuşlara soaring uçuşu ya da yelken uçuşu denir.

  PLF
  : 5 nokta taklası olarak da bilinir. Sert bir inişte ya da bir kaza durumunda şoku vücudun 5 ayrı noktasına dağıtmak amacıyla kullanılır.

  Stall : Kanadın yüksek hücum açısına bağlı olarak,hava hızının düşmesi sonucu üzerindeki kaldırıcı kuvvetlerin ortadan kalkmasıdır. Stall sonucu;ileri gidiş durur ve hızlı bir irtifa kaybediş başlar.

  Spin : Kanadın üç eksende koordinesiz dönüştür. Spin sırasında kanat üzerinde pilotun kontrolü kaybolur.

  Spiral Dönüş : Bir çöküş manevrasıdır.Bir eksen etrafında koordineli 360 derecelik dönüşlerdir. Bu dönüşler sırasında pilot,merkezkaç kuvveti etkisiyle kanadın dışına itilir ve kanat dönüşleri hızlanıp,dalarak gerçekleştirir.Spiral dönüşlerde oluşan yüksek hız ve merkezkaç kuvveti etkisinden dolayı kanada binen yük artar.Bu dönüşler sırasında çöküş çok yüksektir.

  Big Ears :
  Bir çöküş manevrasıdır. Kanat uç kısımlarından bilinçli olarak söndürülür.Söndürülen alan arttıkça taşıyıcı kısım azalır ve çöküş artar.

  Wingover :
  Bir çöküş manevrasıdır,aynı zamanda akrobasi amaçlı da kullanılır.

  B-line Stall : Bir çöküş manevrasıdır.Kanat B kolonları kullanılarak söndürülür;kanadın dış yüzeyi ikiye katlanır ve hızlı bir çöküş başlar,8-10 m/sn.

  Asimetrik Kapanma : Kanadın tek tarafının kapanmasıdır.Müdahale edilmezse ya da yanlış müdahalelerde pilot için tehlikeli olabilir.

  Windsock :
  Rüzgarın esiş yönünü anlamamıza yarayan hafif kumaştan yapılmış basit bir araçtır.Kalkış ve iniş bölgelerine dikilirler.Uzunca bir sopaya ya da boruya takılarak kullanılırlar.

  Stremer : Rüzgarın esiş yönünü göstermesi için kullanılan bez ve kağıt parçalarına denir.

  T Pano : iniş bölgesinde rüzgarın esiş yönünü belirtmek amacı ile kullanılır.

  Speed Bar : Kanadın hızını arttırmak amacı ile kullanılır. İp ve makara sistemi ile harnese ve kanadın speed sistemine bağlıdır. Ayaklarla itilerek kullanılır.

  Windmeter (anomometre) : Rüzgarın hızını ölçmeye yarayan alete ya da cihaza verilen ad.

  Vario :
  Uçuş sırasında yükseliş ile çöküşü,sesli ve görüntülü olarak bildiren cihaza verilen ad. Vario'lar termiklerin kaldırıcılığının daha iyi anlaşılması ve merkezinin daha kolay bulunması amacı ile kullanılırlar.

  Altimetre :
  Yüksekliği bildiren cihaza verilen ad.

  GPS
  : Anında dünya üzerinde nerede olduğunuzu haber veren küçük üniteler.Uydular aracılığıyla pozisyonunuzu gösteren araçlardır.Aynı zamanda yerden ne kadar yüksekte olduğunuzu da haber verirler.

  Alıntı...

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 2. #2
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Cevap: YAMAÇ PARAŞÜTÜ

  Yamaç Paraşütü nedir ve normal paraşütlerle arasında ne tür farklar vardır ?

  Yamaç Paraşütü, uçuş sırasında bir uçak kanadının formunu alarak bildiğimiz planörlerle aynı uçuş prensipleriyle hareket eden bir motorsuz hava aracıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, yürüyerek kolayca tırmanılacak eğimdeki tepe yamaçlarından pilotun yapacağı kısa bir koşu yardımıyla uçuşa geçer. Hava geçirmez kumaşı ve özel dizaynı, mümkün olan maksimum uçuş süresini ve minimum çöküş hızını amaçlar. Bu durumun doğal sonucu olarak bir Yamaç Paraşütü pilotu, serbest paraşütçülerden (uçak) tamamen farklı olarak yere bir kuş kadar yumuşak inme ayrıcalığına sahip olur.

  Bir Yamaç Paraşütü sporcusu yükselen hava akımlarını takip ederek uygun havalarda saatler süren uçuşlar gerçekleştirebilir ve ileri aşamalarda kalkış noktasından yüzlerce km. uzaklığa erişebilir. Bu beceriler doğrudan sporcunun uçuş yetenekleri ve deneyimleri ile geliştiğinden sporcular "pilot" ünvanını kullanırlar.

  Yamaç Paraşütü:Temel Bilgiler

  Yamaç Paraşütü'nün diğer hava araçlarına göre avantajları nelerdir ?

  Yamaç Paraşütü sporu hiçbir yardım almadan ve uçak, motor vb. hiçbir ek teçhizat gerekmeksizin bireysel olarak yapılabilecek bir spordur. Pilot 6-15 kg ağırlığındaki paraşüt ve kuşam malzemesini bir sırt çantası içinde kendi başına yamaca taşıyabilir ve yaklaşık 10 dakika içinde kalkış hazırlığını tamamlayıp uçuşuna başlayabilir.

  Yamaç Paraşütü ile uçurumlardan mı atlanıyor ?


  Hayır. Bir Yamaç Paraşütü ile uçaktan, uçurumdan veya herhangi bir başka yerden "atlamak" zaten teknik olarak mümkün değildir.

  Yamaç Paraşütü yapmak için eğitim almak zorunlu mudur ?


  Evet. Bu sporun güvenli bir şekilde öğrenilip sürdürülebilmesi için deneyimli pilotların gözetiminde belirli bir eğitim programını takip etmek zorunludur.Yamaç paraşütçülüğünün bir kitaptan veya bir "arkadaş"tan öğrenilemeyeceği bilinmelidir.

  Yamaç Paraşütü yapmak için sertifika veya lisans gerekli mi ?


  Türkiye'de henüz bu spor için yaygın bir altyapı oluşmadığı gibi bir Yamaç Paraşütü Federasyonu da mevcut değil.Bazı kurslar sembolik bir sertifika veriyorlarsa da bu belgenin bugün için fazla bir önemi olduğu söylenemez.

  Yamaç Paraşütü sporcusu olmak için gereken nitelikler nelerdir ?

  Yamaç Paraşütü sporcusu olmak için gereken şartlar otomobil sürücüsü olmak için gerekli şartlara benzer.Görme ve duyma yeteneklerinde bir sorun olması (gözlük veya işitme cihazı kullanmakta bir sakınca yoktur), ciddi bir kalp rahatsızlığı, epilepsi gibi sağlık sorunları engel teşkil eder.Pilot adayı 60-70 m.lik bir tepeye tırmanabilmeli, yürümesini ve koşmasını güçleştirecek bir fiziksel sorunu olmamalıdır.Paraşütler değişik kilo gruplarına göre farklı ebatlarda üretildiğinden 45-120 kg arasındaki herkes aynı güvenlikte uçabilmektedir.Aile onayıyla 16-17 yaş grubundakiler de bu sporu yapabilirler. Burada sayılan sağlık koşullarına sahip olunduğu sürece yaş için bir üst limit yoktur.Bayanlar için ideal bir spordur. Görüldüğü gibi yamaç paraşütçülüğü, yeterli bir fiziksel sağlık dışında hiçbir ek yetenek ya da nitelik gerektirmemektedir.

  Yamaç Paraşütü eğitimi veren kurs veya pilotların sahip olması gereken nitelikler nelerdir ?


  Yamaç Paraşütü eğitimini bu alanda kendini kanıtlamış profesyonel bir kurs ortamında almak çok önemlidir. Eğitim verecek pilotların hem teknik hem de eğitimcilik açısından gereken yeterliliğe ve deneyime sahip olması gerekir. Eğitim sırasında öğrencinin kask, telsiz ve başlangıç düzeyinde paraşüt kullanması zorunludur. Sigorta durumu araştırılmalıdır.

  TÜRKIYE'DE BUGÜN IÇIN YAMAÇ PARAŞÜTÜ KURSLARINI DENETLEYEN HERHANGI BIR ÜST KURUM MEVCUT DEĞILDIR !

  Eğitimci niteliğine sahip olmayan bazı kişilerin tamamen yetersiz veya uçuş ömrünü tamamlamış malzemeyle eğitim verdikleri bilinmektedir. Bu yüzden kurs seçiminde dikkatli olunmalıdır.

  Yamaç Paraşütü başlangıç kursları ne zaman açılıyor ?

  Klübümüzün kursları her öğretim yılının başında (ekim ayı) açılmakta.Ancak gerek duyulması halinde bahar aylarında da kurs açılması mümkün.

  Odtü mensubu değilim. Başlangıç kurslarına katılabilir miyim ?


  Yamaç Paraşütü kurslarımız her yıl büyük ilgi görmekte ve ancak sınırlı sayıda aday klübümüze katılma ve uçuş yapma şansına sahip olmaktadır.Klüp kararıyla kontenjan ayrılması halinde Odtü dışından da kurs kaydı alınmaktadır.Bilgi için kurs öncesinde bağlantı kurabilirsiniz.

  Türk Hava Kurumu yamaç paraşütü kursu veriyor mu ?


  Evet. Ayrıntılı bilgi için THK ile irtibat kurun.


  Başlangıç kursu'nu bitirdikten sonra kendi başıma uçabilecek miyim ?


  Hayır. Eğitimci gözetimi olmadan uçabilmeniz için başlangıç kursunun ardından önce "Klüp Pilotluğu" eğitimi almanız, bunda başarılı olup uçuş deneyiminizi artırdıktan sonra "Pilot" seviyesine ulaşmanız gereklidir. Bu konuda rakam vermek yanıltıcı olmakla beraber bu süreç 100 dolayında uçuşu ve 2 yıllık bir eğitimi kapsayabilir. Bu konuda acele edilmemelidir.

  Uçuş gezilerinize izleyici olarak katılabilir miyim ?

  Evet. Uçuş gezileri genel olarak hafta sonları, hava koşullarının elverişli olduğu günlerde yapılmaktadır.Katılmak ve ayrıntılı bilgi almak için bizimle bağlantı kurabilirsiniz.

  Uçuş gezilerinize pilot olarak katılabilir miyim ?


  Teknik ekibimizin yöneticiliğini kabul etmek koşuluyla, gezilerimize kendi uçuş malzemenizle katılabilirsiniz.

  Bu sporun bireysel maliyeti nedir ? Bir paraşüt satın almak zorunda mıyım ?


  Sistemli bir şekilde kurs veren tüm organizasyonlar eğitim süresince gerekli paraşüt ve diğer malzemeyi (kurs ücretine ek bir ücret talep etmeksizin) öğrenciye temin ederler.Sporu sürdürmek isteyen öğrenci kurs sonrası yine klübünün paraşütlerinden, klüp gezilerinde veya kiralama yoluyla yararlanabilir.Kurs için dizayn edilen eğitim amaçlı paraşütler, öğrenci yeterli deneyime ulaştıktan sonra çoğunlukla terk edildiğinden özellikle ilk 6 ay içerisinde paraşüt satın almak gerekmediği gibi hiç de iyi bir fikir değildir. Uçuş için özel bir giyim gerekli değil ancak kalkış ve inişte bilekleri korumak ve yürüyüşü kolaylaştırmak için bir çift bot giyilmelidir.

  Bir yamaç paraşütünü nereden satın alabilirim ?

  Yurt içinde bugün için çok fazla seçenek olduğu söylenemez.Ticari kurslar ile bazı pilotlar yeni ve ikinci el satışı yapıyorlar.

  Yamaç Paraşütü yarışmalarında zaman zaman kazalar olmakta. Yamaç Paraşütçülüğü tehlikeli bir spor mudur ?


  Yamaç Paraşütçülüğü kurallarına uygun olarak ve limitleri zorlanmadan yapıldığı sürece herhangi bir diğer spor dalı kadar güvenlidir. Ancak bu güvenliğin, sporcunun deneyimli eğitimci pilotların gözetiminde eğitimini sürdürdüğü sürece ve hava koşullarının belirlediği limitlere uyulduğu sürece geçerli olduğu unutulmamalıdır !

  Bu sporun yarışmalarında maksimum performansa erişmek amacıyla stabilitesi daha düşük olan yarışma tipi kanatlar kullanılarak belli ölçüde risk alınmaktadır.

  Bu durum şuna benzer : Sürücü belgesi almakta bir gariplik yoktur ; otomobilinizi 200 km. hızla kullanmak veya rallilere katılmak ise sizin bileceğiniz bir iştir.

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 3. #3
  Kıdemli Üye Runaw@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Nerden
  izmir/buca
  Yaş
  28
  Mesaj
  721
  Rep Gücü
  170

  Cevap: YAMAÇ PARAŞÜTÜ

  emeğine sağlık ablacım.valla sende olmasan....

 4. #4
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Cevap: YAMAÇ PARAŞÜTÜ
  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 5. #5
  Kadim
  Misafir..
  Özellikle gökovada bunların hiç birine gerek yok ........
  Sakar geçidinde olmanızı tavsiye ederim.....
  Düşünüyorum açık denizleri...
  Sabah tekne sesleriyle uyanmayı..
  gerçekten mükemmel....

Benzer Konular

 1. Yamaç paraşütü
  carpediemcan Tarafından Spor Dünyası Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-03-2008, 06:29 PM
Yukarı Çık