+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Jimnastik Nedir Ve Tanımı

HOBİ VE İLGİ ALANLARI Kategorisinde ve Spor Dünyası Forumunda Bulunan Jimnastik Nedir Ve Tanımı Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> jimnastik Nedir Ve Tanımı Jimnastik vücudu, fiziksel yapısını düzeltme ve geliştirme amacıyla düzenli hareket ettirme sanatı Vücudu çevikleştirmek ve güçlendirmek

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Üye Numarası
  59583
  Cinsiyet
  Kadın
  Nerden
  süpermeydan
  Mesaj
  17.602
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  10
  Beğenilmiş
  22
  Rep Gücü
  137440

  Jimnastik Nedir Ve Tanımı


  jimnastik Nedir Ve Tanımı

  Jimnastik vücudu, fiziksel yapısını düzeltme ve geliştirme amacıyla düzenli hareket ettirme sanatı Vücudu çevikleştirmek ve güçlendirmek için yapılan alıştırmaların tümü, idman, kültürfizik Erkeklerde yer alıştırmaları, barparalel barfiks halkalar ve kulplu beygir; kadınlarda yer alıştırmaları eşit olmayan çubuklar barfiks denge kalası alıştırmalarını içeren yarışma disiplini

  İyileştirme ve öğrenme amaçları güden tıbbi jimnastik ve eğitim jimnastiğiyse sanat olmaktan çıkıp Bilim sayılmaktadır

  İnsanın fizik ve moral yetilerini eğitmek fiziksel ve ruhsal verimini arttırmak amacıyla beden çalışmalarından yararlanan "fiziksel eğitim" jimnastikten ayrı bir daldır.

  Jimnastik Jimnastiğin branşları

  A.Artistik Jimnastik
  Ülkemizdeki eski adı Aletli jimnastiktir Sanatsal ya da sanat jimnastiği anl***** gelir. Erkekler 6 alette yarışır. Bunlar şu aletlerdir - Yer kulplu beygir halka,atlama beygiri,paralel,barfiks bayanlar 5 alette yarışır. - Atlama beygiri kız paraleli denge yer asimetrik paralel

  B.Ritmik Jimnastik
  İsveç kökenli bir spordur Oyunculuk bale müzik ve pandomin ile birlikte yapılır Sadece bayanların yaptığı bir branştır. 1983'te Olimpiyatlara dahil edilen Ritmik Jimnastiğin kendine özgkuralları ve puanlama sistemi vardır Türkiye'de 1982 yılında başlayan Ritmik Jimnastik bir yarışma dalı olarak yenidir. Yalnız bayanların yarıştığı branştır Artistik jimnastikte aletler sabit olmasına karşın ritmik jimnastikte taşınabilir aletler kullanılmaktadır. Bunlar; çember, top, kurdele, ip, lobuttur Her yıl bunların bir tanesinin kullanımı iptal edilir

  C.Genel Jimnastik
  Şu anda gösteri amaçlı yapılmakta olan bu branşta her ülke kendi yarışma kurallarını belirlemektedir Genel jimnastik, müzik eşliğinde serbest spor giysileri ve taşınabilir her türlaracın kullanılabileceği içerisinde dans, çeşitli jimnastik hareketleri olan hatta belli bir temayı işleyen ve estetik görünümağır basan bir grup jimnastiğidir Gruplar yalnız bay yalnız bayan olabileceği gibi karma da olabilir Her alette serbest ve zorunlu hareketler vardır Zorunlu hareketler önceden belirlenmiş hareketlerdir Serbest hareketler jimnastikçilerin kendilerinin düzenledikleri hareketlerdir ve yarışmacıların en başarılı yönlerini gösterebilmek amacını taşırlar.

  Erkekler
  Yer Hareketleri Halı ya da özel plastik bir madde ile kaplanmış 12 x12 m'lik bir alanda yapılır. Hareket serisi en az 50, enç çok 70 sn'dir. Hareketler bütün zemine yayılmak zorundadır ve uyum içinde olmalıdır. Atlama Beygiri: 1,35 m yükseklikte, 1,60 m uzunlukta bir alettir. Atlayışta yükseliş sağlamak amacıyla sıçrama tahtası kullanılır.

  1-Erkekler (Uzun beygirden)
  2-Bayanlar (Yan beygirden) atlar Koşu pistinin boyu 20 m'yi geçmez.

  Paralel
  Yerden 1.75 m yükseklikte, genişliği isteğe göre ayarlanabilen, birbirine paralel esnek iki çubuktan (bar) oluşur.

  Kulplu Beygir
  Atlama beygirine benzer. Ancak bunun üzerinde iki kulp vardır. Kulplar 41-44 cm mesafededir. Kulpların üstünün yerden yüksekliği 1.22 m'dir. Halka: Yukarıdan sarkan tellere asılı yerden 2.55 m yükseklikte ve 13 cm çapında serbestçe sallanan iki halkadan oluşur. Jimnastikte en fazla kuvvet gerektiren branştır.

  Barfiks
  Çelikten yapılmış olup, yerden 2.55 m yükseklikte direkler üzerinde yerleştirilmiş, 2.40 m uzunluğunda bir bardan oluşur.

  Bayanlar
  Atlama Beygiri

  Yerden yüksekliği 1.10 m'dir. Erkeklerin aksine yan olarak kullanılır. Yarışma 1 A Zorunlu Seridir ve bir atlayış yapılır. Yarışma 1 B Serbest seridir ve iki atlayış yapılır.

  Paralel

  2.40 m uzunlukta birbirlerine paralel barlardan oluşur. Bunlardan alt bar 155 -160 cm, üst bar 225-235 cm, bar açıklığı ise 90- 140 cm arasındadır. Paralel serisi, en az 10 değer bölümü, en az üç bar değişikliği, en az bir yön değişikliği içerir.

  Denge
  Yerden yüksekliği 1.10 m, uzunluğu 5 m genişliği 10 cm'dir. Seri süresi 1.10'dan az, 1.30 sn'den fazla olamaz.

  Yer

  12 x12 m'lik yer minderinde yapılır. Seri süresi 1.10'dan az 1.30 sn'den çok olamaz

  alıntı

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 2. #2
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Üye Numarası
  101487
  Nerden
  Né éDicéN Bénimi Dövücén DaYı
  Yaş
  24
  Mesaj
  25
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  15

  Cevap: Jimnastik Nedir Ve Tanımı

  ben basketçi oldugumdan dolayı her gün jimnastık yaparım
  bundan dolayı senın soledıklerının hepsını bılıyorum ablacım
  paylasımın için cok saol ablam.

Benzer Konular

 1. İsrâiliyyât’ın Tanımı
  mopsy Tarafından Dini Dokümanlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-03-2015, 07:53 AM
 2. Felsefenin tanımı
  İnci Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-11-2009, 03:30 AM
 3. Yorum: 0
  Son mesaj: 23-11-2009, 02:35 AM
 4. Gravür Nedir? Tanımı ve Tarihçesi
  dogangunes Tarafından Resim Heykel Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-05-2008, 01:53 PM
 5. Atletizm Nedir Ve Tanımı
  dogangunes Tarafından Atletizm Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 06-03-2008, 07:59 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık