Işık sizinle olsun, diye başlayabileceğimiz bu yazılım tanıtımı aslında bir ölçüm sisteminden ibaret. Gerçek zamanlı ışık oyunlarını makinenizde sınayabilirsiniz.

Lightsmark OpenGL tabanlı bir ölçüm yazılımı. Yaptığı şey ise basit: grafik kartınızın OpenGL altında ne kadar hızlı ışık efektleri hesaplayabildiğini gösteriyor ve bunu yaparken her test edilen yeteneğin neler olduğunu ekranda size gösteriyor. Bu yazılım, aslında bir oyundan alınmış ve onun üzerine geliştirilmiş durumda. Her ne kadar DirectX her yeri ele geçirmiş gibi gözükse de , endüstrinin benimsediği standart hâlen OpenGL ve öyle olmaya da devam edecek. Bu arada son kullanıcıların fark etmesi güç olabilir; fakat hâlen birçok OpenGL uygulama geliştirme arabirimiyle geliştirilmiş oyunu oynamaktayız (John Carmack'e selam ederiz).Çağdaş Gölge Oyunu

Test yazılımı şu an için ortalama ve ortalamanın üstündeki bir sistemi fazla yormuyor ve en yüksek çözünürlük olan 1680x1050'de 100 kare/saniyenin üzerinde hızlar alırsanız şaşırmayın deriz. Elbette yazılım geliştirilmeye devam edecek. Umarız Lightsmark ile yakında SpecViewPerf'ün yanına bir tane daha sağlam yapay OpenGL test yazılımı gelmiş olacak. Gerçek dünya testleri için, her zaman oyunları kullanıyoruz.

DOWNLOADS

Kaynak:SDN